در حالي که کمتر از يک هفته به آغاز شانزدهمين دوره جام ملت‌هاي آسيا باقي مانده، يکي از افتخارات بزرگ فوتبال ايران در اين جام همچنان به نام علي دايي آقاي گل فوتبال جهان سند خورده است.

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از ایسنا، دایی در 3 دوره (1996، 2000 و 2004) حضور داشته و در 16 بازی موفق به زدن 14 گل شده و همچنان برترین گلزن این رقابت‌ها به شمار می‌رود.

در جام ملت‌های آسیای 1996 امارات دایی خوش درخشید و با زدن 4 گل به کره جنوبی، یک گل به عراق، یک گل به عربستان، یک گل به تایلند و یک گل به کویت با 8 گل آقای گل مسابقات لقب گرفت.

در جام ملت‌های 2000 لبنان، دایی در دور مقدماتی به هرکدام از تیم‌های عراق، لبنان و تایلند یک گل زد. در جام ملت‌های 2004 چین هم دایی 3 گل زد؛ یک گل به تایلند و 2 گل به بحرین.

پس از دایی، «لی دونگ کوک» کره‌ای با 10 گل نفر دوم گلزنان تاریخ جام ملت‌های آسیا است و «نائوهیرو تاکاهارا» از ژاپن با 9 گل و «جاسم الهویدی» کویتی با 8 گل دیگر گلزنان برتر تاریخ جام ملت‌های آسیا هستند.

«الکساندر گنریخ» (ازبکستان) و «یونس محمود» (عراق) با 6 گل و «کو جا چئول» (کره جنوبی) و «اسماعیل عبدالطیف» (بحرین) با 5 گل تعقیب‌کنندگان دایی در این جدول هستند که بعید است در این دوره رکورد او شکسته شود و احتمالاً او که از سال 1996 تاکنون برترین گلزن تاریخ این رقابت‌هاست، همچنان رکورددار باقی خواهد ماند.