دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: گروه «چکاد» جمعی از فعالان جوان محیط زیست مازندران هستند که علاوه بر فعالیت های کوهنوردی توانسته اند از سال ۱۳۸۸ در ارتفاعات شهرستان ساری به عنوان تیمی فعال در اکثر ماه های سال بخصوص در فصل گاوبانگی در ایجاد امنیت منطقه همکاری خوبی را با محیط بانان داشته باشند.

اعضای این گروه به نامهای کمیل قاسم پور، حامد تیزرویان، کاوه آتنی، جابر سبک روح و محمد بزرگزاده تاکنون علاوه بر همکاری در زمینه حفاظت از مناطق جنگلی و کوهستانی شهرستان ساری موفق شده اند تصاویر و فیلمهای زیبا و منحصر بفردی را از تنوع زیستی و رفتار طبیعی گونه های ارزشمند جانوری این مناطق به خصوص خرس قهوه ای، مرال و شوکا را به ثبت برسانند.

از ویژگی های تصاویر تهیه شده توسط اعضای این گروه این است که با بکارگیری تکنیک، صرف زمان و حوصله زیاد اکثر تصاویر خود را در شرایطی از حیات وحش تهیه می کنند که حیوانات متوجه حضور آنها نبوده و تصاویر تهیه شده، رفتار طبیعی حیات وحش در زیستگاه های خود را به نمایش می گذارند.

ثبت تصاویر زیبایی از یک خرس قهوه ای جوان که برای خوردن میوه از درختان جنگل بالا رفته است، مرال های نر بزرگ و بی قرار در فصل جفتگیری، بز وحشی ماده و دو بزغاله اش بر روی تخته سنگی در ارتفاعات، گوزن مینیاتوری کمیاب (شوکا) و خرس هایی که در سایه درختی در آرامش کامل به خواب فرو رفته اند از جمله این تصاویر هستند.

با تشکر از محیط بانان فعال منطقه که با وجود کمبود شدید امکانات و تعداد بسیار کم نیرو و با توجه به توپوگرافی خاص منطقه که مشکلات حفاظت را دوچندان نموده است، با تلاش شبانه روزی خود سعی نموده اند کمبودها را جبران و محیط امنی را برای حیات وحش این منطقه فراهم کنند.

کلیه تصاویر این گزارش در سال جاری تهیه شده و اکثرا همزمان با آغاز فصل گاوبانگی مرال ها در پاییز به ثبت رسیده است.