تهران - ایرنا -متخصص جراح سینه گفت: اندازه کیست های سینه با تغییرات هورمونی تغییر می کند و برخلاف باور عده ای از زنان مصرف ویتامین E باعث کاهش سایز آنها نمی شود و تنها جنبه تسکین درد را دارد.


به گزارش ایرنا دکتر عصمت السادات هاشمی افزود :در قدم اول درمان زنان مبتلا به فیبروکیستیک به آن ها اطمینان داده می شود که مشکلی وجود ندارد و این یک عارضه عادی و قابل درمان است که این اطمینان بخشی تا حدودی، از استرس بیمار می کاهد.

هاشمی با اشاره به اینکه وجود کیست هاو تغییرات فیبروکیستیک پستان از حالت های شایع در بین زنان است ؛ افزود: چنانچه در سونوگرافی کیستی ها از نوع ساده تشخیص داده شود مشکلی برای زنان ایجاد نمی کنند و نیازی به درمان ندارند اما در صورتی که بزرگ و دردناک باشند می توان مایع داخل آنها را به صورت سرپایی با سوزن ظریف تخلیه کرد.

این عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی با بیان اینکه فیبروکیستیک و کیست ها درمان اختصاصی و قطعی ندارد گفت: فیبروکیستیک ها با تغییرات هورمونی تغییر می کند و برخلاف باور عده ای از زنان مصرف ویتامین E باعث کاهش سایز نمی شود و تنها جنبه تسکینی دارد و در صورت عدم وجود درد نیاز به درمان خاص نیست .

هاشمی با تاکید بر این مطلب که مصرف ویتامین E باید با تجویز پزشک صورت گیرد اظهارکرد: مصرف یک عدد قرص 400 میلی گرمی، سه نوبت در هفته نیاز فرد را برطرف می کند و بهتر است قرص های ویتامین را در مدتی کوتاه و به صورت متناوب مصرف کنند.

وی اضافه کرد :این بیماران به جراحی نیاز ندارند و 99 درصد زنان به درمان های ابتدایی و داروئی پاسخ می دهند.