اتاق‌های بزرگ و لوكسی در سایت‌های طراحی داخلی به نمایش درمی‌آیند. این اتاق‌ها دارای شومینه هستند، آن‌ها تلویزیون‌هایی دارند كه در فضای پیش‌ساخته پنهان می‌شوند، آن‌ها حمام‌هایی دارند كه از کل خانه ما بزرگ‌تر هستند. اما نكته این‌جاست: من به فضاهای بزرگ حسادت نمی‌كنم؛ ممکن است ما به یك تلویزیون یا یك شومینه در اتاق خوابمان نیازی نداشته باشیم. بسیاری از ما فقط شب‌ها پا به خانه‌مان می‌گذاریم، اما همه ما نیاز داریم که یك خانه كوچك و دنج داشته باشیم. چیزی كه به آن ممكن است حسادت كنیم آرامش، سكوت، سطوح زیبا، و نظم موجود در اتاق خواب‌های بزرگی است كه در سایت‌های طراحی داخلی وجود دارند. رسیدن به چنین آرامشی نیاز به كارهای مضاعفی دارد، اما خیلی به پول نیازی نیست. وقتی نوبت به اتاق‌خواب اصلی خانه می‌رسد، حرف‌های زیادی برای گفتن داریم. بیایید شروع كنیم.با اتاق خواب خود مانند یك پناهگاه و فضای مقدس رفتار كنید.

اتاق خواب جایی است كه شما در آن به آرامش می‌رسید و باتری‌های خود را شارژ می‌كنید. پس به نكات اساسی فكر كنید كه به شما در رسیدن به این هدف كمك می‌كند. این اهداف عبارتند از: داخل و خارج شدن از تخت خواب بدون دردسر و مشكل و راحت عوض كردن روتختی و پتو، داشتن نوری زیادی برای مطالعه، مسیری مشخص و در دسترس به سمت حمام و سرویس بهداشتی، چیزی نرم در زیر پا، پرده‌هایی كه مانع از ورود نور مزاحم می‌شوند، و در نهایت آرامش و فضایی منظم و تمیز.وسیله‌ای نرم را زیر پای خود قرار دهید تا هنگامی كه از تخت خواب پایین می‌آیید احساس راحتی كنید.

یك زیرپایی پوستی ارزان قیمت در ابعاد 60 سانتی‌متر در 90 سانتی‌متر كه در اكثر فروشگاه‌های لوازم خانگی وجود دارد مشكل شما را به سادگی حل می‌كند. قدم گذاشتن روی چیزی لوكس و نرم بسیار آرامش‌بخش و خوشایند است.دیوار پشت تخته پشتی تخت‌خواب خود را كاغذدیواری كنید.

این كار كمی هزینه‌بردار است اما تغییر بسیار خوب و مثبتی در فضای اتاق خواب شما به وجود می‌آورد.میز خود را دامن بپوشانید.

عدم وجود بی‌نظمی در اتاق خواب باعث ایجاد آرامش در اتاق خواب می‌شود. اگر وسایلی زیادی در اتاق خواب خود دارید كه باید آن‌ها را پنهان كنید، میز خود را دامن بپوشانید و این وسایل را در زیر آن‌ها مخفی كنید.نور كافی و مناسب در اتاق خواب خود ایجاد كنید.

از خود بپرسید كه هنگام مطالعه به چه میزان و چه نوع نوری نیاز دارید و همان را در اتاق خواب خود پیاده كنید. اگر منبع نوری شما در ارتفاع است، اگر در ارتفاع پایینی است، اگر تغییرات زیادی دارد، و یا اگر زیادی پرنور است، آن را تنظیم كنید. منبع نوری خود را با دیگر چراغ‌های خانه تعویض كنید و اگر فضای كافی در اختیار ندارید، از چراغ دیواری استفاده كرده و آن‌ها را به دیوار اتاق خواب خود وصل كنید.پالت رنگی را پیدا كنید كه به شما آرامش می‌دهد.

من به رنگ‌های خنثی و رنگ های ملایم برای اتاق خواب علاقه دارم، با این حال ...... اگر رنگ‌های روشن‌تر و برجسته تر را ترجیح می‌دهید، از رنگ مورد نظر خود استفاده كنید.حس كلی تخت خواب خود را با اضافه كردن یك یا دو كوسن یا بالش تغییر دهید.

حتی فقط یك بالش طرح‌دار می‌تواند ظاهر كلی تخت خواب شما را عوض كند. از دیگر اتاق‌های خانه خود بالش قرض بگیرید. شما حتی می‌توانید به جای عوض كردن بالش‌ها، روكش بالش‌های راحت خود را عوض كنید. البته در انتخاب روكش‌ها باید دقت كنید و سعی كنید طرح‌های آن‌ها را به گونه‌ای انتخب كنید كه با فضای كلی اتاق خواب شما در هماهنگی باشد.فقط با چند بالش اندك فضای تخت خواب خود را منظم كنید.

در عكس بالا دو بالش طرح‌دار و یك بالش ساده وجود دارد، اگرچه در نگاه اول تركیب آن‌ها كمی نامنظم به نظر می‌رسد اما با كمی دقت متوجه سادگی و نظم آن‌ها می‌شویم.به وسایلی كه در فضای زیرین تخت خواب شما قرار دارند نظم دهید.

این وسایل باعث ایجاد گرد و غبار شده و حتی ممكن است بر روی خواب شما تاثیر منفی بگذارند. در تعالیم فنگ‌شویی وجود وسایلی در زیر تخت‌خواب كه خاطرات شما در آن‌ها نهفته است اصلا خوب نیست.یك تخته پشتی جدید خلق كنید.

برای این كار از كاغذدیواری، پارچه‌های ظریف و زیبا، گلیم، و غیره استفاده كنید. ایده‌های زیادی برای طراحی تخته پشتی تخت‌خواب، بدون هزینه زیاد، وجود دارد.چند اثر هنری ارزان قیمت را بر روی دیوارهای خالی نصب كنید.

یك روسری قاب‌شده یا یك نمونه كوچك از پارچه‌ای زیبا كه بر روی یك بوم كشیده شده است می‌توانند ایده‌های بسیار خوبی برای انجام این كار باشند.احساس بدی نسبت به پنكه سقفی موجود در اتاق خواب خود نداشته باشید.

برخی از طراحان داخلی نظر مثبتی به پنكه‌های سقفی ندارند. اما كسانی كه در مناطق گرم‌سیر زندگی می‌كنند اصلا چنین چیزی را قبول ندارند. پنكه‌های سقفی كمك زیادی به خنك شدن هوای اتاق می‌كنند و همیشه هوا را در گردش نگه می‌دارند. تنها چیزی كه باید در مورد پنكه‌های سقفی دقت كنید ایجاد گرد و غبار در فضا است.یك صندلی راحت را در اتاق خواب خود قرار دهید.

این صندلی‌ها بسیار مناسب مطالعه كردن، درآوردن كفش، و قرار دادن لباس‌های مورد نظر در شب قبل از انجام یك كار مهم هستند. هم‌چنین با استفاده از این صندلی‌ها می‌توان رنگ و طرح به فضای اتاق خواب اضافه كرد.مطمئن شوید میزهای اتاق خواب شما تمیز و منظم هستند.

قطعا شما علاقه‌ای به قرار گرفتن خروارها كاغذ، كتاب، سیم، و یا دیگر وسایل بر روی میز خود كه اضطراب شما را افرایش می‌دهند و ظاهر اتاق شما را خراب می‌كنند ندارید. اگر چنین مشكلی در اتاق خواب خود دارید از كمدهای دردار و یا قفسه‌های مناسب استفاده كنید و یا میز خود را با یك رومیزی بلند بپوشانید و وسایل خود را در زیر آن پنهان كنید.با وسایل جلوی تخت خواب خود بازی كنید.

فضای جلوی تخت‌خواب می تواند میزبان ، دو صندلی عثمانی چرمی براق، و یك نیمكت آنتیك باشد. بسیار خوب است كه برخی از وسایل اتاق خواب را به طور منظم تغییر دهیم. بهترین فضا برای انجام چنین كاری فضای جلوی تخت خواب است.از دراورها به عنوان میز آباژور استفاده كنید.

اگر فضای شما كوچك است و فضاهای نگهدارنده كمی در اتاق خواب خود دارید، استفاده از این ایده یك تیر با دو نشان است.سطوح هندسی را همیشه در ذهن داشته باشید.

طرح‌های هشت‌ضلعی موجود در كفپوش‌ها به این اتاق خواب نظم داده است؛ تابلوهای روی دیوار مجموعه‌ای از گیاهان مختلف را به شیوه‌ای زیبا به نمایش گذاشته‌اند.