سالانه 220 هزار اصفهانی قند تلخ را تجربه می‌کنند ؛ دیابت یا بیماری قند نوعی بیماری خاموشی است که هر ساله قربانیان و هزینه‌های سربار درمانی زیادی را بر کشور تحمیل می‌کند.

این بیماری شایع ترین علت کوری، نارسایی کلیه و مهمترین علت قطع پا، پس از تصادفات در ایران است، زیرا عروق ریز را گرفتار و همه دستگاه‌های حیاتی بدن را مبتلا می‌کند و هیچ قسمتی از بدن در این بیماری در امان نیست .
سالانه حدود 10 میلیارد دلار هزینه دیابت در ایران است، زیرا بیماران دچار عوارض کلیوی، هزینه ای 10 برابر و با عوارض قلب و پیوند 20 برابر می‌پردازند. در هر 10 ثانیه دو نفر در دنیا به بیماری دیابت مبتلا می‌شوند یک نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهد.
رئیس هیات مدیره خیریه دیابت استان اصفهان دیابت را شایع‌ترین بیماری جامعه کنونی می‌داند که رو به افزایش است و متاسفانه در ایران آمار دقیقی از شمار مبتلایان به بیماری قند در دست نیست .
محمدعلی عطاری در گفت و گو با «قدس» علایم بیماری دیابت را پرخوری، پرنوشی، عطش زیاد، اشتهای زیاد، حالت تهوع، بوی بد دهان و تکرر ادرار بیان کرده و هشدار می‌دهد: افراد در صورت مشاهده این علایم باید به مراکز درمانی مراجعه و تست قند بدهند.
وی تصریح می‌کند: 90 درصد افراد دیابتیک بیماری خود را کنترل نمی کنند و برای ادامه روند بهبودی، دچار بی میلی شده و در اثر آن به بیماری افسردگی مبتلا می‌شوند.
وی، دیابت را مقدمه کبد چرب می‌داند و اظهار می‌کند: حدود 25 درصد افراد جامعه دچار کبد چرب هستند و این مقدمه نارسایی کبد، سیروز و در نهایت سرطان کبد می‌شود.
وی می‌گوید: از آنجا که دیابت بیماری خاموش، بی صدا و با پیشرفت آهسته است، افراد به ظاهر سالم ولی با مشخصات زیر هم باید تست قند خون بدهند؛ مردانی با دور شکم بیش از 102 سانتی متر و زنان بیش از 88 سانتی متر و تمام افراد بالای 45 سال باید تست قند خون بدهند .
عطاری مهمترین عوامل ایجاد دیابت را بی تحرکی، استرس، مصرف غذاهای چرب و شیرین، فست فودها و دخانیات برشمرده و یادآور می‌شود: با توجه به عوامل ذکر شده می‌توان با کنترل استرس و فعالیت برنامه‌ریزی شده جهت ورزش و قطع دخانیات و مصرف کمتر غذاهای پرچرب و شیرین دیابت را کنترل کرد.
وی پیشنهادهایی هم در این باره داشت که از جمله آنها می‌توان به اضافه شدن درس دیابت در مقاطع دبستان، دبیرستان و دانشگاه برای آشنایی هر چه بیشتر با این بیماری خاموش، اجرای الگوی انجام شده شهرداری تهران در استقرار اتوبوسهای دیابت در گذرگاه‌ها و میادین بزرگ شهر برای بیماریابی (هنوز شهرداری اصفهان در استقرار اتوبوسها به طور جدی وارد نشده) و تشکیل کمیته دیابت در استانداری اصفهان اشاره کرد.
عطاری با اشاره به اینکه مؤسسه خیریه دیابت اصفهان 15 سال پیش با حضور استادان دانشگاه، کارشناسان بهداشت و درمان و مسؤول نهاد رهبری در دانشگاه تشکیل شد، می‌گوید: در این 15 سال 15 گردهمایی برگزار نموده و افراد خیر و معتمد را که ذخایر اصلی امور استان هستند، شناسایی و تعامل خوبی با آنها برقرار کردیم. وی با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از 100 هزار بیمار دیابتی نیازمند خدمات پزشکی وجود دارد، بیان می‌کند: 13 درصد افراد بالای 30 سال در استان اصفهان دیابت شناخته شده دارند و 5/1 برابر این آمار هم بیماران ناشناخته وجود دارند.

4 هزار پرونده در مؤسسه خیریه دیابت اصفهان
مدیر عامل خیریه دیابت استان اصفهان اظهار می‌دارد: این مؤسسه تقویت کننده نظام مقابله با بیماری دیابت محسوب می‌شود که در حال حاضر حدود چهار هزار بیمار دیابتی ثبت نام شده و حدود 3500 بیمار در حال پذیرش را تحت پوشش خود قرار داده است.
نیلفروشان با اشاره به نامگذاری امسال از سوی سازمان بهداشت جهانی به نام «سال خود مراقبتی»، می‌گوید: این نامگذاری اهمیت مدیریت سلامت بدن انسان برای دوری از آسیبها را آشکارتر می‌کند.

نیازمند 600 میلیون تومان اعتبار
متاسفانه در اصفهان نیمی از بیماران دیابتیک با توجه به اینکه آموزش و پیشگیری نبوده، وارد چرخه درمان شده اند و به همین دلیل اصفهان و یزد را در رأس آمار مبتلایان به دیابت قرار داده‌اند.
قائم مقام مدیرعامل خیریه دیابت استان اصفهان با اعلام اینکه به طور متوسط سالانه 6 میلیون نفر در ایران و حدود 220 هزار نفر در شهر اصفهان به بیماری دیابت مبتلا می‌شوند، بیان می‌کند: از هر 5 شهروند اصفهانی یک نفر به دیابت مبتلاست.
محمد طیفوری می‌گوید: زمین 195 متر مربعی این مؤسسه توسط مرحومه ای وقف شده که قرار است با 860 متر مربع زیربنا در6 طبقه که مجهز به داروخانه، آزمایشگاه، پزشک، کلینیک، اتاقهای آموزش و مشاوره و همه بخشهایی که یک بیمار از بدو مراجعه تا بهبودی کامل نیاز دارد، راه اندازی شود، ضمن اینکه شهرداری و شورای شهر اصفهان هیچ‌گونه هزینه‌ای برای پروانه احداث ساختمان دریافت نکردند که جای تقدیر از این نهاد دارد.
وی تصریح می‌کند: ساختمان مرکز تخصصی دیابت اصفهان تاکنون 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که تخمین زده می‌شود تا اتمام، تجهیز و راه اندازی این ساختمان حدود 600 میلیون تومان اعتبار نیاز است و به طور قطع تکمیل و راه اندازی آن در گرو مساعدت و حمایت همه جانبه خیران است.
خیران نیکوکار با واریز کمکهای خود به شماره حسابهای 1706016561 بانک ملت و 0105412421000 بانک ملی، در راه اندازی پایگاه ثابت خدمت به بیماران دیابتی گامهای خیرخواهانه و خداپسندانه بردارند.

فراموشی راه اندازی پایگاه‌های سلامت
چند ماه پیش شهردار اصفهان در دیداری با مسؤولان مؤسسه خیریه دیابت اصفهان وعده داده بود ایستگاه‌ها و پایگاه‌های سلامت در قالب کیوسک در مناطق 15 گانه شهرداری راه اندازی شود و فرهنگسرای سلامت نیز در این کلانشهر افتتاح شود که به فراموشی سپرده شده است!
به هر حال متاسفانه در کشور اداره مستقلی در خصوص مبارزه با دیابت نداریم و مؤسسه خیریه دیابت اصفهان تنها مرکزی است که به طور رسمی در زمینه دیابت با محوریت آموزش، کنترل و پیشگیری فعالیت می‌کند؛ این در حالی است که همه باید در زمینه بهداشت و درمان تلاش کنند.