به گزارشاپل اپس؛ از زمانی که آیفون برای نخستین بار جیلبریک شد هکر و توسعه‌دهنده‌ی معروف Jay Freeman که او را با نام مستعار Saurik می‌شناسیم سیدیا را خلق کرد و آن را به عنوان محلی برای دانلود، خرید و فروش توییک پیش روی برنامه‌نویسان و کاربران قرار داد.این سرویس که از فوریه‌ی سال ۲۰۰۸ به طور مداوم و یک‌سره در حال خدمت‌رسانی است، در طی این سال‌ها رقبای کوچک و بزرگ مختلفی نیز به خود دیده است. رقیبانی که سعی می‌کردند جایگاهی که سیدیا پیدا کرده است را با وعده‌ی پول‌رسانی بهتر به اعضای جامعه‌ی جیلبریک از آن خود کنند. اما هنوز که هنوز است پس از ۶ سال سیدیا تنها سرویسی است که بسیاری نام آن را عجین با نام جیلبریک می‌دانند.Freeman اخیراً صحبت‌هایی کرده است که اگر چه هیچ نقطه‌ای از آن‌ها دور از واقعیت و انصاف نیست، اما با این حال شنیدن آن‌ها می‌تواند خیلی از ماها را به فکر فرو ببرد و موجب شود دنیای جیلبریک را حداقل در ذهنمان هم که شده بدون سیدیا تصور کنیم و ترس از این مسأله را تا حدودی بچشیم. Freeman اخیراً اذعان داشته است که نمی‌توانیم تصور کنیم سیدیا تا ابد حی و حاضر و در دسترس خواهد بود. او در طی پستی طولانی که در وبسایت شخصی خود منتشر کرده است، از مسائل زیادی از جمله پشت صحنه‌ی فرآیند سرپا نگه‌داشتن سیدیا که در شرکت او می‌گذرد نوشته است.
آیا واقعاً آماده رویارویی با موقعیتی هستید که من کار خود را رها کنم و بروم؟ واقعاً شما وابسته به سرویس من هستید؟ آیا به طور غیرمستقیم وابسته به مردمی هستید که به من یا دوستان من وابسته‌اند؟
شاید تصور کنید که تمام آن چه هست صرفاً لطفی از من یا تیم SaurikIT است که می‌توانید سال‌های سال به وجود آن‌ها تکیه کنید و انتظار سر پا ماندنشان را تا ابد داشته باشید. اما مسئله اینجاست که من نه مجبور به چنین کاری هستم، نه چنین چیزی می‌خواهم و نه حتی قادر به برآمدن از عهده‌ی آن هستم.
پیام کلی نوشته آن است که سیدیا توسط یک منبع لایزالی از حس نیت نگهداری نمی‌شود. او می‌گوید که این کار تا حد زیادی نشأت گرفته از عشق و علاقه به این کار است، اما نباید تصور کنیم که این عشق پایان ناپذیر است. اگر Freeman سیدیا را بازنشسته کند کل جامعه‌ی جیلبریک (نه فقط برنامه‌نویسان توییک) با مشکلی حاد روبرو می‌شود و فلسفه‌ی جیلبریک برای بسیاری کمرنگ خواهد شد. اگر چه بسیاریمان نمی‌توانیم جیلبریک را بدون وجود سیدیا تصور کنیم و در نظرمان چنین کاری تا حد زیادی بیهود می‌نماید، اما Freeman خاطر نشان می‌کند که هیچ تعهدی برای تا ابد سر پا نگه داشتن سرویس ندارد و هر چه هست صرفاً عشق او و انتظاری است که از سوی کاربران ایجاد شده است.