امروزه مخاطبان سینما صبر چندانی برای آگاهی از پیام فیلم ندارند، زود خسته میشوند و کم پیش میآید که به احترام سازندهی اثر سالن نمایش را ترک نکنند؛ حال تصور کنید به تماشای فیلمی نشستهاید که یک نیمروز به طول میانجامد...

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیلم «سفر» ساخته «پتر واتکینز» محصول 1987 با مدت زمان 873 دقیقه (14 ساعت و 33 دقیقه) بلندترین فیلمی است که تا کنون در تاریخ سینما ساخته شده است.

این فیلم که بین سالهای 1983 تا 1985 در چندین کشور مقابل دوربین رفت، به موضوع تسلیحات اتمی و هزینههای نظامی و از سوی دیگر فقر میپردازد و در فیلم از افراد معمول جامعه درباره میزان آگاهیشان از این موارد پرسش میشود.

فیلم «سفر» اولینبار در سال 1987 و در جشنواره تورنتو به روی پرده رفت و از آن زمان تا کنون به ندرت در جای دیگری به نمایش گذاشته شده است. همچنین در سال 2007 جشنواره فیلمهای معاصر مکزیکوسیتی به عنوان ادای احترام به «پیتر واتکینز» این فیلم را نمایش داد و در فاصله 25 آوریل تا اول می نیز تمامی 19 بخش این فیلم در موزه فیلم اتریش به پاس گرامیداشت کارگردان آن به روی پرده رفت.

در مکان دوم بلندترین فیلمهای تاریخ سینما مستند «چگونه یوکونگ کوهها را جابجا کرد» محصول 1977با مدت زمان 763 (12 ساعت و 43 دقیقه) قرار دارد. این مستند به کارگردانی «ژوریس ایونز» روایتگر آخرین روز انقلاب فرهنگی فرانسه است. «ایونز» این فیلم را با همراهی گروه عوامل چینی بین سالهای 1972 تا 1974 ساخت.

فیلم «OUT 1» محصول 1972 با مدت زمان 729 دقیقه (12 ساعت و 9 دقیقه) ساخته «ژاک ریوت»، از اصلیترین کارگردانان موج نوی سینمای فرانسه است که در فهرست بلندترین فیلمهای تاریخ سینما در جایگاه سوم قرار گرفته است. این فیلم که به هشت اپیزود 90 تا 100 دقیقهای تقسیم شده درباره «اُنوره دو بالزاک»، نویسنده نامدار فرانسوی است که او را پیشوای مکتب رئالیسم اجتماعی در ادبیات میدانند.

مستند معروف «شاه» ساخته «کلود لنزمن»، کارگردان صاحبنام فرانسوی در سال 1985 درباره هولوکاست نیز یکی دیگر از فیلمهای بسیار بلند تاریخ سینماست. این فیلم 544 دقیقهای (9 ساعت و چهار دقیقه) شامل مصاحبههایی میشود که این کارگردان در اردوگاههای مرگ در لهستان و غالبا با دوربین مخفی ضبط کرده است. این فیلم جوایز فراوانی کسب کرد و البته انتقاداتی را نیز در لهستان و آمریکا به همراه داشت.

در مکانهای بعدی این فهرست نیز به ترتیب «مرگ در سرزمین اکساتوس»، «هرمیاس» و «تکامل یک خانواده فیلیپینی» ( هر سه با مدت زمان 540 دقیقه) ساخته «لاو دیاز» محصول سالهای 2007، 2006 و 2007، «Taige» مستند 501 دقیقهای از «الریک اوتینگر»، «درام آفرینش» ساخته 480 دقیقهای محصول 1914 ساخته «چارلز تاز راسل» و... قرار دارند.

همچنین در این فهرست نام دو فیلم صامت «بینوایان» محصول 1925 با مدت زمان 359 دقیقه و فیلم صامت «ناپلئون» با محصول 1927 ساخته «آبل گانس» نیز دیده میشود.

فیلم معروف «کلئوپاترا» محصول 1926 به کارگردانی «جوزف ال. منکیهویچ» نیز یکی از فیلمهای حاضر در این فهرست است. این فیلم با مدت زمان 320 دقیقه یکی از پرهزینهترین فیلمهای تاریخ سینما با احتساب تورم محسوب میشود که در آن زمان با بودجه 44 میلیون دلاری ساخته شد.

«1900» یا «قرن بیست» فیلمی حماسی محصول سال ۱۹۷۶ کشور ایتالیا و به کارگردانی «برناردو برتولوچی» با مدت زمان 317 دقیقه است که در آن «رابرت دنیرو»، «دونالد ساترلند»، «دومنیک ساندا»، «ژرار دوپاردیو»، «آلیدا والی» و «برت لنکستر» به ایفای نقش میپردازند. این فیلم که در سرزمین پدری برتولوچی بازی شده، زندگی دو مرد حین آشفتگیهای سیاسی که در نیمه اول قرن بیستم دامنگیر ایتالیا شده بود را روایت میکند. فیلم در جشنواره کن در سال ۱۹۷۶ نیز به روی صحنه رفت.

«فانی و الکساندر»، شاهکار سینمایی «اینگمار برگمن»، کارگردان سوئدی که بیشک از بزرگترین کارگردانان تاریخ سینماست نیز یکی از فیلم های بلند تاریخ سینما محسوب میشود که 312 دقیقه زمان دارد. این فیلم محصول سال 1982 به عنوان آخرین اثری که برگمن برای نمایش در سینماها ساخت، فیلمی است که از سایر آثار شاخص این کارگردان که عمدتا سرد و بیروح خوانده و مختص مخاطب نخبه بود به شکل بهتری با مخاطب رابطه برقرار میکند و به عبارت دیگر، مخاطبپسندتر است، چرا که اغلب ساختههای برگمن خاص و بسیار نمادین هستند.

«آبی گرمترین رنگ است» برنده نخل طلای بهترین فیلم سال 2013 با 179 دقیقه و فیلم «خواب زمستانی» برنده نخل طلای امسال ساخته «نوری بیلگه جیلان»، کارگردان سرشناس ترکیهای با مدت زمان 196 دقیقه نیز جمله معروفترین فیلمهای بلند اخیر محسوب میشوند.