پرواز «ام.اچ 370» همچنان کانون توجه جهان
ناپدید شدن پرواز ام.اچ 370 خطوط هوایی مالزی با 239 سرنشین که وارد چهارمین ماه شده است همچنان توجه نویسندگان را به خود معطوف کرده است.


خبرگزاری ایرنا: یک کتاب الکترونیک با عنوان ˈام.اچ 370ˈ روز گذشته منتشر شد که انتشار آن رنجش خانواده سرنشینان این پرواز را به دنبال داشت.

پرواز ام.اچ 370 خطوط هوایی مالزی بامداد 17 اسفند ماه سال گذشته با 239 سرنشین در مسیر کوالالامپور به پکن ناپدید شد.

برخی از خانواده سرنشینان این پرواز در واکنش به انتشار داستان کوتاه ˈام.اچ 370ˈ به قلم ˈاسکات ماکاˈ نیوزیلندی مقیم مالزی، اعلام کردند که انتشار این کتاب که براساس نبود اطلاعات واقعی نگاشته شده است، خشم آنها را برانگیخته است.

یکی از اعضای خانواده سرنشینان این پرواز معتقد است ساخت فیلم و یا تالیف کتاب در مورد این پرواز تنها باید پس از دراختیار گرفتن اطلاعات انجام شود.

نویسنده این کتاب در واکنش به خشم خانواده سرنشینان این پرواز گفت که هدفش آزردن این خانواده ها نبوده است و از آن ها عذرخواهی می کند.

ساخت فیلمی با این موضوع نیز مورد توجه قرار گرفت. ˈروپش پائولˈ کارگردان هندی در جشنوار فیلم کن تیزر 90 ثانیه تبلیغی از فیلم خود با این موضوع به نمایش گذاشت که انتقادهای گسترده ای علیه وی در پی داشت.

این تبلیغ گوشه هایی از زمان حرکت تا زمان ناپدیدشدن هواپیما و همچنین بخش های از وضعیت مسافران این پرواز را نشان می داد که کارگردان قصد داشت در آینده نسبت به ساخت آن اقدام کند.

منتقدان مالزیایی این فیلم، کارگردان هندی را متهم به تلاش برای کسب سود از این بحران هوایی کردند.

خانواده های مسافران هواپیمای ناپدیدشده خطوط هوایی مالزی اعلام کرده اند جایزه پنج میلیون دلاری برای گشودن معمای این هواپیما اختصاص می دهند.

مالزی و استرالیا که هدایت تیم جستجوی این هواپیما را در آب های برون ساحلی غرب اقیانوس هند به عهده دارند، متعهد به ادامه جستجوها شده اند و یک تیم بین المللی هم اکنون مصمم است حیطه عملیات جستجو را تا شعاع 60 هزار مترمکعبی افزایش دهد.

استرالیا پیشنهاد مناقصه ای را ارایه کرده است تا یک شرکت به عنوان پیمانکار عمده، با دراختیار قراردادن تخصص لازم، تجهیزات و دستگاه ها جهت ادامه جستجو در آب های عمیق طی این عملیات که از مرداد آغاز می شود، همکاری کند.

نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی اواسط خرداد در پکن اعلام کرد این کشور جستجو برای یافتن اثری از پرواز ام.اچ. 370 و حل معمای این هواپیما را که 154 مسافر آن چینی بودند، متوقف نخواهد کرد.