قبل از تبلت های کنونی که در بازار وجود دارند و طرفداران زیادی را هم به سمت خود جلب کرده اند، یک تبلت توسط یک کمپانی مطرح ساخته شد که لقب نخستین تبلت جهان را به دست آورد.

نه سال پیش از آمدن اولین آی پد یا شش سال پیش از آمدن آیفون، کمپانی نوکیا یک تبلت در دست ساخت داشته است. این تبلت که با نام Nokia M510 Web Tablet شناخته می‌شود، هیچوقت به دست مشتری‌ها نرسید و از دور خارج شد.


Esko Yliruusi یکی از افراد فعال در زمینه ساخت این تبلت بود و وظیفه تست توانایی‌های ارتباطی این دستگاه را بر عهده داشت. او با این پروژه تا آگوست 2001 که کنسل شد، همراه بود و پس از آن کمپانی را ترک کرد.

Nokia Web Tablet از نظر سخت‌افزاری در دوره خود همه چیز تمام بود. اولین نسخه‌های سیستم عامل سیمبیان با نام Epoc روی آن نصب و دارای ویژگی‌هایی چون ایمیل، تقویم، بورد اعلانات و برنامه‌های مرورگر اپرا بود.


رابط کاربری این دستگاه لمسی بود و قابلیت استفاده از قلم بر روی صفحه نمایش نیز وجود داشت. در اطراف دستگاه دکمه‌های تابعی و تاگلهایی تعبیه شده بود و صفحه نمایشش 10 اینچی از نوع ال سی دی و با وضوح 600×800 پیکسل ساخته شده بود. باتری این دستگاه تا 4 ساعت کار می‌کرد و با این تفاصیل اگر تکنولوژی آن زمان را به یاد آورید، متوجه می‌شوید که این باتری برای زمان خود عالی بوده است.از نظر اتصالات این تبلت مجهز به پورت USB ps/2 و سوکت صوتی 3.5 میلیمتری صدا بود. اتصال وای فای با ماژول Nokia C111 Wi-Fi برقرار می‌شد که با استفاده از استاندارد 802.11b سرعتی حدود 11Mbps را فراهم می‌کرد. برای این تبلت یک استند هم در نظر گرفته شده بود تا زمان استفاده روی آن قرار گیرد. با تمام این ویژگی‌ها می‌توان گفت که این تبلت خیلی جلوتر از زمان خود قرار داشت.

مرکز تحقیقات مارکتینگ نوکیا مشخص کرد که به دلیل نبود تقاضا برای تولید، این پروژه کنسل شده است. از 1000 دستگاهی که تولید شد، تقریبا همه آنها به دستگاه خرد کننده سپرده شده و تنها 130 دستگاه جان سالم بدر برد و هر یک از افراد تیم هم دستگاه خود را برداشتند.پس از آن نوکیا تا سال 2005 هیچ تبلت دیگری نساخت و آن سال تنها نوکیا 770 به دنیا معرفی شد. طبق گفته‌های آقای ایلیروسی، 770 برخی از ویژگی‌های خوب M510 را از آن خود کرد، “پس از آمدن نوکیا 770، فهمیدم که آنهمه کار به هدر نرفته است”.