ارویل و و ویلبر رایت کسانی بودند که اولین هواپیمای قابل کنترل موتوردار و سنگین تر از هوا را ساختند و گام مهمی در تحقق رویای پرواز بشر برداشتند.

برادران رایت سالها بر روی گلایدرها و وسایل نقلیه مشابه قبل از نخستین پروازشان کار می‌کردند.

دو برادر دوچرخه فروش پس اینکه خبری در روزنامه مبتنی درباره مرگ یک گلایدر سوار خواندند به این فکر افتادند که اطلاعاتی در این زمینه کسب کنند. آنها در ۱۸۹۹ گلایدر مدل و در تابستان ۱۹۰۱ اولین گلایدر واقعی آنها برای آزمایش آماده شد. آنها "کیتی هاوک" را برای این موضوع انتخاب کردند اما پرواز آن چندان موفقیت آمیز نبود.

آنان پس مطالعات بیشتر روی گلایدرها دومین گلایدر خود "قناری" را ساختند و ماشین ابداعی خود را پس از تدارک و پیش بینی تمامی تمهیدات لازم در روز 14 دسامبر 1903 به پرواز درآوردند که پرواز موفقیت آمیزی نبود. با این وجود آنان سه روز بعد ، هواپیمای یک موتوره خود را برای چهار مرتبه در آسمان به پرواز درآورند و اولین انسانهایی شدند که پرواز با هواپیما را تجربه کردند.

در یک صبح پنجشنبه رویایی که باد مناسبی نیز در فضای اطراف ساحل پیچیده بود ابتدا ارویل و سپس ویلبر و بعد بار دیگر ارویل و سپس ویلبر مجموعاً چهار پرواز انجام دادند. هواپیمای دوباله آنها از روی یک ریل پرتاب چوبی به مسافت حدود 18 متر و در جهت مخالف بادی به سرعت بیش از 20 مایل در ساعت 32 کیلومتر در ساعت به هوا بر میخاست.

در اولین آزمایش، ویلبر مسافتی در حدود 120 فوت را در مدت زمانی در حدود 12 ثانیه طی کرد. در آخرین و طولانی ترین پرواز نیز که به وسیله ویلبر انجام شد مسافتی در حدود 852 فوت در 59 ثانیه طی شد. حوالی ظهر آن روز ، یکی از معدود شاهدان این پروازها که جوانی به نام "جانی مور" بود پس از دیدن موفقیت برادران رایت ، در حالی که از خوشحالی در پوست خود نمی گنجید، شروع به دویدن در کنار ساحل کرد و فریاد زد: "آنها بالاخره موفق شدند، آنها بالاخره موفق شدند، چقدر خوب شد که آنها بالاخره پرواز کردند."

"ویلبر رایت" که عمر کوتاه تری داشت در 30 مه 1912 در اثر ابتلا به بیماری تیفوئید در سن چهل و پنج سالگی درگذشت و برادرش "ارویل" در 30 ژانویه 1948 در سن هفتاد و شش سالگی درگذشت. مجموعه عکس های آلبوم برادران رایت در موزه کتابخانه کنگره امریکا نگهداری می‌شود.ویلبر (راست) و ارویل رایت در جوانیبرادران رایت در اتاق کارشان. سال 1897یکی از اولین گلایدرهای ساخته برادران رایت. سال 1901به هوا فرستادن اولین گلایدر ساخته شده برادران رایت. 1901ماکت گلایدر ساخته برادران رایت در سال 1899ویلبر رایت در کارگاه ساخت اولین هواپیمای تاریخ. سال 1902از بین رفتن یکی از اولین گلایدرهای ساخته برادران رایت در باد. 1901ویلبر رایت در حال بررسی گلایدر. سال 1902پرواز یکی از برادران رایت با گلایدر. 1902پرواز یکی از برادران رایت با گلایدر پیشرفته خود. سال 1902پرواز یکی از برادران رایت با گلایدر. سال 1902اولین هواپیمای ساخته شده توسط برادران رایت. سال 1903آزمایش اولین هواپیمای ساخته شده به دست برادران رایت. 1903اولین پرواز انسان با هواپیما. 17 دسامبر 1903آزمایش اولین هواپیمای ساخته شده توسط برادران رایت. 1903آزمایش ناموفق هواپیمای برادران رایت. 14 دسامبر 1903پرواز ویلبر رایت با اولین هواپیمای ساخت بشر. 1904ارویل رایت در "کتی هاوک" پس از آزمایش اولین هواپیما. 1903آزمایش اولین هواپیمای برادران رایت در "کتی هوک". سال 1903