+ ارسال موضوع جدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: چگونه اختراع خود را ثبت کنیم

 1. #1
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Feb 2014
  نوشته ها
  4
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 پست

  پیش فرض چگونه اختراع خود را ثبت کنیم

  ماده 26 قانون ثبت علايم و اختراعات مصوب تيرماه 1310 به جاي تعريف اختراع به احصاي موارد در مقام تعريف برآمده و مقرر مي‌دارد: هر قسم اكتشاف يا اختراع جديد در شعب مختلفه صنعتي يا فلاحتي به كاشف يا مخترع آن حق انحصاري مي‌دهد كه برطبق شرايط و در مدت مقرر در اين قانون از اكتشاف يا اختراع خود استفاده نمايد مشروط بر اينكه اكتشاف يا اختراع مطابق مقررات اين قانون در اداره ثبت تهران به ثبت رسيده باشد نوشته‌اي كه در اين مورد اداره ثبت تهران مي‌دهد ورقه اختراع ناميده مي‌شود. اختراع حاصل خلاقيت ذهني بشر است يا مي‌توان گفت اختراع راه‌حل جديد براي مشكلات فني جامع به شمار مي‌آيد. ماده 27 قانون مارالذكر مقرر مي‌دارد: هر كس مدعي يكي از امور ذيل باشد مي‌تواند تقاضاي ثبت نمايد :
  ابداع هر محصول صنعتي جديد
  كشف هر وسيله جديد با اعمال وسايل موجوده به طريق جديد براي تحصيل يك نتيجه يا محصول صنعتي يا فلاحتي
  ابداع در ترمينولوژي حقوق دكتر جعفر لنگرودي چنين تعريف شده است
  در لغت به معني اختراع و ايجاد چيز تازه است بنابراين وقتي كسي هرگونه محصولي با استفاده از فكر خود در امر صنعت (استفاده از صنعت به لحاظ عام بودن و گسترده بودن كلمه مي‌باشد و اطلاق آن به كليه محصولات بوجود آمده بدون وجود سابقه جايز ميباشد)بوجود آورد يك پديده جديد بوجود آورده كه داراي صفت تازگي و نو بودن است فلذا استحقاق آن را دارد كه تقاضاي ثبت و حمايت نمايد و هم چنين است كسي كه يك وسيله جديد را كشف مي نمايد در ترمينولوژي حقوق كلمه كشف چنين تعريف شده: در لغت به معني نمودار ساختن و پرده برداشتن از چيزي كه در پنهاني وخفا بوده است يا وسايلي كه قبلا موجود بوده به طريقه جديدي مورد بهره‌برداري جهت دستيابي به نتيجه جديد قرار مي‌گيرد.
  بنابراين قانونگذار قصد ايجاد محدوديت براي ايجاد نتيجه جديد از محصولات قديم نداشته و به همين جهت مشوق آحاد مردم مي‌باشد كه با اتكا به فكر و انديشه خدادادي خود به تفكر وتعقل در زمينه‌هاي گوناگون براي دستيابي و رسيدن به نتايج جديد بپردازند متفكران و انديشمندان مي‌توانند با مختصر تغييراتي در وسايل موجود و يا قديمي نتيجه جديدي بدست آورند در اين صورت علاوه بر آن كه حقوق مخترعين وسايل موجود حفظ مي شود حمايت از نوآوري نيز خواهد شد .
  ارائه تعريف جامع و مانع از اختراع كاري بس دشوار است ليكن مي‌توان بطور اختصار بيان نمود كه از قوه به فعل در آمدن يك فكر يا اعمال يك فكر جديد در روي وسايل موجود با ايجاد تغيير و تبديل در روي وسايل موجود براي دستيابي به نتيجه جديد اختراع محسوب مخترع اجاره آن را دارد كه از قانونگذار با تقاضاي ثبت اختراع خود درخواست حمايت نمايد و وفق ماده 29 قانون ثبت علائم و اختراعات كسي كه بدواً تقاضاي ثبت اختراع بنام خود مي‌نمايد مخترع شناخته شده و پس از ثبت اختراعش مورد حمايت قانونگذار قرار مي‌گيرد .
  اختراعات قابل ثبت
  كليه مواردي كه در زمينه علوم وصنعت و كشاورزي در جهت بهبود و ارتقاي وضعيت زندگي آحاد جامعه بوده و جنبه تازگي دارد بعنوان اختراع قابل ثبت مي‌باشد در مقابل آن بنا به دستور ماده 28 قانون ثبت علائم و اختراعات براي نقشه‌هاي مالي تقاضاي ثبت پذيرفته نمي‌باشد و همچنين قانونگذار جهت صيانت از حقوق مردم وخارج ساختن سلطه شخص يا اشخاص خاص بر امور دارويي و بهداشتي ممنوعيتي براي ثبت فرمولها و ترتيبات دوايي مقرر داشته و براي دفاع از ارزشهاي اجتماعي هرگونه اختراع يا هرگونه اختراع تكميلي كه محل انتظامات عمومي يا منافي عفت و اخلاق حسنه اجتماع يا مخالف حفظ الصحه عمومي باشد و يا تضادي با مقررات شرع مقدس داشته باشد قبال ثبت ندانسته است. بعنوان مثال اگر شخصي وسيله اي اختراع نموده كه با استفاده از آن در سرقت از منازل مردم تسريع و تسهيل شود قاعده چنين اختراعي كه مخالف نظم عمومي جامعه مي‌باشد قابليت ثبت نخواهد داشت .
  كسي كه مطابق قانون ثبت علائم تجارتي و اختراع مصوب تيرماه 1310 اختراع خود را در اداره مالكيت صنعتي به ثبت رسانده و ورقه اختراع دريافت نمايد وفق ماده 33 قانون مذكور بنا به تقاضاي مخترع به مدت 10 يا 15 يا نهايتا 30 سال مورد حمايت قانوني قرار خواهد گرفت در مدت فوق‌الذكر مخترع با رعايت مواد قانوني مجاز به هرگونه استفاده قانوني خواهد بود. بعد از انقضاي مدت حمايت قانوني حتي به درخواست مخترع اين مدت قابل تمديد نخواهد بود و منافع اختراع ديگر متعلق به شخص خاصي نيست بلكه متعلق به عموم مردم جامعه خواهد بود و هر كس مي‌تواند بطور مجاني بدون پرداخت وجهي به مخترع از دانش فني آن اختراع استفاده نمايد .
  روشهاي ثبت اختراع در ايران و جهان
  الف : روش اعلامي
  ب : روش تحقيقي
  روش اعلامي: ثبت اختراع به نحو روش اعلامي براساس ادعاي مخترع صورت مي‌گيرد در اين روش ادعاي مخترع مقرون به صحت تلقي شده و به شرط عدم سابقه ثبت ادعاي مخترع به ثبت مي‌رسد ماده 36 قانون ثبت علايم تجارتي واختراعات مقرر مي‌دارد كه: ورقه(سند ) اختراع به هیچ وجه براي قابل استفاده بودن و يا جديد بودن و يا حقيقي بودن اختراع سنديت ندارد و همچنين ورقه اختراع مزبور به هيچ وجه دلالت بر اين نميكند كه تقاضكننده يا موكل او مخترع واقعي مي‌باشد و يا شرح اختراع يا نقشه‌هاي آن صحيح است و اشخاص ذينفع مي‌توانند نسبت به موارد مزبور در محكمه ابتدايي تهران اقامه دعوي كرده وخلاف آن را ثابت نمايند .
  با عنایت به ماده فوق الذکر روش ثبت اختراع در ایران روش اعلامی می باشد مخترع موظف است که مدارک اختراع ادعایی خود را به اداره مالکیت صنعتی ارائه نماید و اداره مالکیت صنعتی با بررسی ادعای مخترع در سوابق ثبتی خود بشرط اینکه اختراع مذکور قبلا بنام دیگری به ثبت نرسیده باشد اقدام به ثبت اختراع خواهد نمود و سند اختراه (ورقه ) به نام مخترع را صادر خواهد کرد در این حالت اداره مالکیت صنعتی که مسئوولیت صدور ورقه (سند) اختراع را بعهده دارد مسئول صحت و سقم اختراع مخترع نمی باشد بلکه مخترع شخصا پاسخگو خواهد بود و اگر شخص یا اشخاصی ادعایی نسبت به اختراع ثبت شده دارند در محاکم ذیصلاح قضایی مستقر در تهران با خوانده قرار دادن مخترع اقامه دعوی نمایند و نتیجه رسیدگی و صدور حکم قطعی بیانگر واقعیت امر خواهد بود .

  قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاریفصل اول - اختراعات
  ماده 1 - اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده های خاص را ارائه می کند و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آنها حل می نماید .
  ماده 2- اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار حدید و دارای کاربرد صنعتی باشد. ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور معلوم و آشمار نباشد و از نظر صنعیت اختراعی کاربردی محسوب می شود که در رشته ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد. مراد از صنعت، معنای گسترده آن است و شامل مواردی نظیر صنایع دستی کشاورزی ماهیگیری و خدمات نیز می شود .
  ماده 3- گواهینامه اختراع سندی است که اداره مالکیت صنعتی برای حمایت از اختاع صادر می کند و دارنده آن می تواند از حقوق انحصاری بهره مند شود.
  ماده 4- موارد زیر از حیطه از اختراع خارج است :
  الف- کشفیات، نظریه های علمی، روشهای ریاضی و آثار هنری .ب- طرحها و قواعد یا روشهای انجام کار تجای و سایر فعالیتهای ذهنی و اجتماعی .ج- روشهای تشخیص و معالجه بیماریهای انسان یا حیوان .این بند شامل فرآورده های منطبق با تعریف اختراع و مورد استفاده در روشهای مزبور نمی شود .د- منابع ژنتیک تشکیل دهنده آنها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آنها .هـ - آنچه قبلا در فنون و صنایع پیش بینی شده باشد .
  فن یا صنعت قبلی عبارت است از هر چیزی که د رنقطه ای از جهان از طریق انتشار کتب یا شفاهی یا از طریق استفاده عملی و یا هر طریق دیگر ، قبل از تقاضا و یا در موارد حق تقدم ناشی از اظهارنامه ثبت اختراع، افشاء شده باشد .
  در صورتی که افشاء اختراع ظرف مدت شش ماه قبل از تاریخ تقاضا یا در موارد مقتضی قبل از تاریخ حق تقدم اختراع صورت گرفته باشد، مانع ثبت نخواهد بود .و- اختراعاتی که بهره برداری از آنها خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد .
  ماده 5- چگونگی ذکر نام مخترع در گواهینامه اختراع و نحوه تعلق حق اختراع ثبت شده به شرح زیر است .الف- حقوق اختراع ثبت شده منحصراً به مخترع تعلق دارد .ب- اگر افرادی به صورت مشترک اختراعی کرده باشند، حقو ق ناشی از اختراع مشترکا، به آنان تعلق می گیرد .
  ج- هر گاه دو یا چند نفر، مستقل از دیگری اختراع واحدی کرده باشند شخصی که اظهارنامه اختراع خود را زودتر تسلیم کرده و یا در صورت ادعای حق تقدم هر کدام بتوانند اثبات کنند که در تاریخ مقدم اظهارنامه خود را به صورت معتبر تسلیم کرده اند، مشوط بر این که اضهارنامه مذکور مسترد یا رد نگدیده یا مسکوت گذاشته نشده باشد، حق ثبت اختراع را خواهخند داشت .
  د- حقوق ناشی از اختراع ثبت شده قابل انتقال است و در صورت فوت صاحب حق به ورثه او منتقل می شود .هـ- در صو.رتی که اختراع ناشی از استخدام یا قرارداد باشدف حق مادی آن متعلق به کارفرما خواهد بود، مگر آن که خلاف آن در قرارداد شرط شده باشد .
  و- نام مختراع در گواهینامه اختراع قید می شود مگر این که کتباً از اداره مالکیت صنعتی درخواست کند که نامش ذکر نشود. هرگونه اظهار یا تعهد مخترع مبنی بر این که نام شخص دیگری به عنوان مخترع قید گردد، فاقد اثر قانونی است .
  ماده 6 - اظهارنامه ثبت اختراع که به اداره مالکیت صنعتی داده می شود، باید موضوعی را که حمایت از آن درخواست می شود، تعیین کرده و به فارسی تنظیم شود، دارای تاریخ و امضاء بوده و خواسته، توصیف ادعا، خلاصه ای از توصیف اختراع و در صورت لزوم نقشه های مربوطه را در برداشته باشد. هزینه های ثبت اظهارنامه از درخواست کننده ثبت دریافت می شود .در تنظیم و تسلیم اظهارنامه باید موارد زیر رعایت شود :
  الف - نام و سایر اطلاعات لازم درخصوص متقاضی، مخترع و نماینده قانونی او، در صورت وجود و عنوان اختراع در اظهارنامه درج شود .ب- در مواقعی که متقاضی شخص مخترع نیست، مدارک دال بر سمت قانونی وی همراه اظهارنامه تحویل گردد .
  ج- ادعای مذکور در اظهارنامه، گویا و مختصر بوده و با توصیف همراه باشد، به نحوی که برای شخص دارای مهارت عادی در فن مربوط واضح و کامل بوده و حداقل یک روش اجرائی برای اختراع ارائه کند. خلاصه توصیف فقط به منظور ارائه اطلاعات فنی است و نمی توان برای تفسیر محدوده حمایت به آن استناد کرد .
  ماده 7- متقاضی ثبت اختراع تا زمانی که اظهارنامه او برای ثبت اختراع قبول نشده است می تواند آن را مسترد کند .
  ماده 8 - اظهارنامه باید فقط یک اختراع یا به دسته ای از اختراعات مرتبط که یک اختراع کلی را تشکیل می دهند مربوط باشد. در اختراع کلی ذکر نرکدن ارتباط اجزاء آن موجب بی اعتباری گواهینامه اختراع مربوط نمی شود. متقاضی می تواند تا زمانی که اظهارنامه وی مورد موافقت قرار نرگفته است .
  الف- اظهارنامه خود را اصلاح کند، مشروط بر آن که از حدود اظهارنامه نخست تجاوز نکند .ب- آن را به دو یا چند اظهارنامه تقسیم کند. اظهارنامه تقسیمی باید دارای تاریخ تقاضای اولیه بوده و در صورت اقتضاء، مشمول حق تقدم اظهارنامه نخستین است .
  ماده9- متقاضی می تواند همراه با اظهارنامه خود، طی اعلامیه ای حق تقدم مقرر در کنوانسیون پاریش برای حمایت از مالکیت صنعتی مورخ 1261 هجری شمسی ( 20 مارس 1883 میلادی ) و اصلاحات بعدی آن را درخواست نماید. حق تقدم می تواند براساس یک یا چند اظهارنامه ملی یا منطقه ای یا بین المللی باشد که در هر کشور یا برای هر کشور عضو کنوانسیون مذکور تسلیم شده است. در صورت درخواست حق تقدم .الف - اداره مالیکت صنعتی از متقاضی می خواهد ظرف مدت معین، رونوشت اظهارنامه ای را ارائه دهد که توسط مرجع ثبت اظهارنامه ای که مبنای حق تقدم است، گواهی شده باشد .
  ب- با پذیرش درخواست حق تقدم حمایتهای مذکور در کنوانسیون پاریش شامل آن خواهد بود .در صورت عدم مراعات شرایط مندرج در این ماده و مقررات مربوط به آن، اعلامیه مذکرو کان لم یکن تلقی می شود .
  ماده 10- بنا به درخواست اداره مالکیت صنعتی، متقاضی باید شماره و تاریخ اظهارنامه اختراعی را که در خارج تسلیک کرده و عیناً و ماهیتاً مربوط به اختراع مذکور در اظهارنامه تسلیم شده به اداره مالکیت صنعتی است، ارائه دهد. همچنین با درخواست اداره مالکیت صنعتی متقاضی باید مدارک زیر را به اداره مذکور تسلیم کند .
  الف- تصویر هرگونه نامه و اخطاریه ای که متقاضی در مورد نتایج بررسی های انجام شده درخصوص اظهارنامه های خارج دریافت کرده است .ب- تصویر گواهینامه، اختراع که براساس اظهارنامه های خارجی ثبت شده است .ج- تصویر هرگونه تصمیم نهایی مبنی بر رد اظهارنامه خارجی یا رده ثبت اختراع ادعا شده در اظهارنامه خارجی .د- تصویر هر تصیم نهایی مبنی بر بری اعتباری گواهینامه اختراع صادر شده براساس اظهارنامه خارجی .
  ماده 11- اداره مالکیت صنعتی تاریخ تقاضا را همان تاریخ دریافت اظهارنامه تلقی خواهد کرد مشروط بر این که اظهارنامه در زمان دریافت، حاوی نکات زیر باشد :
  الف - ذکر صریح یا ضمنی این نکته که ثبت یک اختراع تقاضا می شود .ب- ذکر نکاتی که شناخت هویت متقاضی را میسر می کند .ج- توصیف اجمالی اختراع .
  اگر اداره مالکیت صنعتی تشخیص دهد که اظهارنامه در زمان تقاضا فاقد شرایط فوق بمده است، از متقاضی دعوت خواهد کرد تا از تاریخ ابلاغ ظر سی روز اصلاحات لازم را انجام دهد و تاریخ تقاضا همان تاریخ دریافت اصلاحا مذکور خواهد بود ولی اگر در مهلت تعیین شده اصلاح صورت نگیرد، اظهارنامه کان لم یکن تلقی خواهد شد.
  ماده 12- چنانچه در اظهارنامه به نقشه هایی اشاره شود که در آن درج یا ضمیمه نشده است، اداره مالکیت صنعتی از متقاضی دعوت می کند تا نقشه ها را ارائه دهد. اگر متقاضی دعوت را اجابت کرده و نقشه های مورد اشاره را ارائه نماید، اداره مذکور تاریخ دریافت نقشه را تاریخ تقاضا تلقی خواهد نمود. در غیر این صورت، تاریخ تقاضا را همان تاریخ دریافت اظهارنامه قید نموده و اشاره به نقشه ها را کان لم یکن تلقی خواهد کرد .
  ماده 13- پس از قید تاریخ تقاضا، اداره مالکیت صنعتی اظهارنامه ا از نظر انطباق با شرایط مندرج در این قانون و آئین نامه آن ، برسی خواهد کرد و در صورت تشخیص انطباق، اقدام لازم را برای ثبت اختراع انجام می دهد. در غیر این صورت اظهارنامه را رد و مراتب را به متقاضی ابلاغ می کند .
  ماده 14-
  اداره مالکیت صنعتی پس از ثبت اختراع باید :
  الف - درخصوص ثبت اختراع یک نوبت آگهی منتشر کند .ب- گواهینامه ثبت اختراع را صادر کند .ج- رونوشت گواهینامه ثبت اختراع را بایگانی و پس از دریافت هزینه مقرر، اصل آن را به متقاضی تسلیم کند .
  د- به درخواست دارنده گواهینامه اختراع، تغییراتی را در مضمون و نقشه های اختراع، به منظور تعیین حدود حمایت اعطا شده انجام دهد، مشروط بر این که در نتیجه این تغییرات، اطلاعات مندرج در گواهینامه اختراع از خدود اطلاعات مذکور در اظهارنامه اولیه ای که اختراع براساس آن ثبت شده است، تجاوز نکند .
  ماده 15- حقوق ناشی از گواهینامه اختراع به ترتیب زیر است :
  الف - بهره برداری از اختراع ثبت شده در ایران توسط اشخاصی غیر از مالک اختراع، مشروط به موافقت مالک آن است. بهره برداری از اختراع ثبت شده به شرح آتی خواهد بود .
  الف - در صورتی که اختراع درخصوص فرآورده باشد .اول - ساخت، صادرات و واردات، عرضه برای فروش، فروش و استفاده از فرآورده .دوم- ذخیره به قصد عرضه برای فروش، فروش یا استفاده از فرآورده .ب- در صورتی که موضوع ثبت اختراع فرآیند باشد .اول - استفاده از فرآیند .دوم - انجام هر یک از موارد مندرج در جزء (1) بند (الف) این ماده درخصوص کالاهایی که مستقیماً از طریق این فرآیند به دست می آید .
  ب- مالک می تواند با رعایت بند (ج) این ماده و ماده (7) علیه هر شخص که بدون اجازه او بهره برداریهای مندرج در بند (الف) را انجام دهد و به حق مخترع تعدی کند و یا عملی انجام دهد که ممکن است منجر به تعدی به حق مخترع شود، به دادگاه شکایت کند .
  ج- حقوق ناشی از گواهینامه اختراع شامل موارد زیر نمی شود .الف- بهره برداری از کالاهایی که توسط مالک اختراع یا با توافق او در بازار ایران عرضه می شود .
  دوم- استفاده ا زوسایل موضوع اختراع در هواپیماها، وسائط نقلیه زمینی یا کشتی های سایر کشورها که به طور موقت یا تصادفاً وارد حریم هوایی، مرزهای زمینی یا آبهای کشور می شود .
  سوم- بهره برداریهایی که فقط با اهداف آزمایشی در باره اختراع ثبت شده انجام می شود .
  چهارم - بهره برداری توسط هر شخصی که با حسن نیت قبل ا تقاضای ثبت اختراع یا در مواقعی که حق تقدم تقاضا شده است، قبل از تاریخ تقاضای حق تقدم همان اختراع، از اختراع استفاده می کرده یا اقدامات جدی و مؤثری جهت آماده شدن برای استفاده از آن در ایران به عمل می آورده است .د- حقوق استفاده کننده قبلی که در جزء (4) بند (ج) این ماده قید شده است، تنها به همراه شرکت یا کسب و کار یا به همراه بخشی که در آن از اختراع استفاده می شده یا مقدمات استفاده از آن فراهم گردیده، قابل انتقال یا واگذاری است .
  ماده 16- اعتبار گواهینامه اختراع با رعایت این ماده، پس از بیست سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه اختراع منقضی می شود. به منظور حفظ اعتبار گواهینامه یا اظهارنامه اختراع، پس از گذشت یک سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه و قبل از شروع هر سال، ملغی که به موجب آئین نامه این قانون تعیین می شود، توسط متقاضی به اداره مالکیت صنعتی پرداخت می گردد. تأخیر در پرداخت، حداکثر تا شش ماه در صورت پرداخت جریمه مجاز است .
  در صورتی که هزینه سالانه پرداخت نشود، اظهارنامه مربوط مسترد تلقی و یا گواهینامه اختراع، فاقد اعتبار می شود .
  ماده 17- دولت یا شخص مجاز از طرف آن، با رعایت ترتیبات زیر، می توانند از اختراع بهره برداری نمایند .
  الف - در مواردی که با نظر وزیر یا بالاترین مقام دستگاه ذیربط منافع عمومی مانند امنیت ملی، تغذیه،بهداشت یا توسعه سایر بخشهای حیاتی اقتصادی کشور، اقتضاء کند که دولت یا شخص ثالث از اختراع بهره بدرای نماید و یا بهر برداری از سوی مالک یا شخص مجاز از سوی او مغایر با رقابت ازاد بوده و از نظر مقام مذکور، بهره برداری از اختراع رافع مشکل باشد، موضوع در کمیسیونی مرکب از رئیس سازمان ثبت اسناد و املا کشور، یکی از قضات دیوان عالی کشور با معرفی رئیس قوه قضائیه، دادتسان کل کشور، نماینده رئیس جمهور و وزیر یا بالاترین مقام دستگاه ذیربط مطرح و در صورت تصویب، با تعیین کمیسیون مذکور، سازمان دولتی با شخص ثالث بدون موافقت مالک اختراع، از اختراع بهره برداری می نماید .ب- بهره برداری از اختراع محدود به منظوری خواهد بود که در مجوز آمده است و مشروط به پرداخت مبلغ مناسب به مالک مذکور با در نظر گرفتن ارزش اقتصادی مورد اجازه می باشد. در صورتی که مالک اختراع یا هر شخص ذی نفع دیگر توضیحی داشته باشند، کمیسیون پس از رسیدگی به اظهارات آنان و لحاظ کردن بهره برداری در فعالیتهای غیررقابتی اتخاذ تصمیم خواهدذ کرد. کمیسیون می تواند بنا به درخواست مالک اختراع یا سازمان دولتی یا شخص ثالثی که مجوز بهره برداری از اختراع ثبت شده را دارد، پس از رسیدگی به اظهارات طرفین یا یکی از آنها در محدوده ای که ضرروت اقتضاء نماید، نسبت به تصمیم گیری مجدد اقدام کند .ج- در صورتی که مالک اختراع ادعا نماید که شرایط و اوضاع و احوالی که باعث اتخاذ تصمیم شده دیگر وجود ندارد و امکان تکرار آن میسر نیست و یا این که ادعا نماید سازمان دولتی یا شخص ثالثی که توسط کمیسیون تعیین شده نتوانسته طبق مفاد تصمیم و شرایط آن عمل کند، موضوع در کمیسیون مطرح و بررسی و پس از استماع اظهارات مالک اختراع، وزیر یا بالاترین مقام دستگاه ذیربط و بهره بردار، اجازه بهره برداری دیگر صادر می شود. با احراز شرایط مقرر در این بند، اگر کمیسیون تشخیص دهد حفظ حقوق قانونی اشخاصی که این اجازه را کسب کرده اند، بقاء تصمیم را ایجاب می نماید آن تصمیم را لغو نمی کند .در مواردی که اجازه بهره برداری توسط کمیسیون به شخص ثالثی داده شده است، می توان آن مجوز را فقط به همراه شرکت یا کسب و کار شخص تعیین شده از طرف کمیسیون یا به هماره قسمتی از شرکت یا کسب و کاری که اختراع در آن بهره برداری می شود، انتقال داد .
  د- اجازه بهره برداری موضوع این ماده ، مانع انجام امور زیر نیست :اول- اجازه به بهره برداری توسط مالک اختراع ، با رعایت مقررات این ماده .دوم - بهره برداری مستمر از حقوق تفویضی توسط مالک اختراع طبق مندرجات بند ( الف ) ماده ( 15 )سوم - صدور اجازه استفاده ناخواسته طبق اجزاء ( 1) و ( 2) بند ( ح ) این ماده
  هـ- درخواست اجازه بهره برداری از کمیسیون باید همراه دلیل و سندی باشد که به موجب آن ثابت شود دستگاه دولتی یا شخص مجاز، از مالک اختراع درخواست بهره برداری کرده ولی نتوانسته است اجازه بهره برداری را با شرایط معقول و ظرف مدت زمان متعاف تحصیل نماید .رعایت مراتب این بند، در صورت فوریت ناشی از مصالح ملی یا موارد حصول شرایط قهیه در کشور کلا به تشخیص کمیسیون لازم نخواهد بود، مشروط بر آن که در این قبیل موارد مالک اختراع در اولین فرصت ممکن از تصمیم کمیسیون مطلع شود .
  و-بهره برداری از اختراع توسط سازمان دولتی یا اشخاص ثالثی که توسط کمیسیون تعیین شده اند، برای عرضه در بازار ایران است .
  ز- اجازه کمیسیون درخصوص بهره برداری از اختراع در زمینه فناوری نیمه هادیها، تنها در موردی جایز باشد که وزیر یا بالاترین مقام دستگاه ذیربط تشخیص دهد که نحوه استفاده از اختراع ثبت شده توسط مالک یا استفاده کننده آن غیررقابتی است .
  ح- پروانه بهره برداری بدون موافقت مالک، در موارد زیر نیز با ترتیباتی که ذکر می شود قابل صدور است .
  اول - در صورتی که در یک گواهینامه اختراع ادعا شده باشد که بدون استفاده از یک اختراع ثبت شده قبلی قابل بهره برداری نیست و اختاع مؤخر نسبت به اختراع مقدم، متضمن پیشرفت مهم فنی و دارای اهمیت اقتصادی قابل توجه باشد، اداره مالکیت صنعتی به درخواست مالک اختراع مرخر پروانه بهره برداری از اختراع مقدم را در حد ضرروت، بدون موافقت مالک آن، صادر می کند .دوم - در مواقعی که طبق جزء (1) این بند پروانه بهره برداری بدون موافقت مالک صادر شده باشد، اداره مالکیت صنعتی به درخواست مالک اختراع مقدم، پروانه بهره برداری از اختراع مؤخر را نیز بدون موافقت مالک آن صادر می کند .سوم- در صورت درخواست صدور پروانه بهره برداری بدون موافقت مالک طبق اجزاء (1) و (2) این بند در تصمیم مربوط به صدور هر یک از پروانه های مذکور، حدود و کاربرد پروانه و مبلغ مناسبی که باید به مالک اختراع ذیربط پرداخت شود و شرایط پرداخت، تعیین می شود .چهارم - در صورت صدور پروانه بهره برداری طبق جزء (1) انتقال آن فقط به همراه اختراع مؤخر و در صورت صدور پروانه بهره برداری طبق جزء (2) انتقال آن فقط به همراه اختراع مقدم مجاز است .
  پنجم- درخواست صدور پروانه بهره برداری بدون موافقت مالک مشروط به پرداخت هزینه مقر می باشد .ششم - در صورت صدور پروانه بهره برداری بدون موافقت مالک، اجزاء (1) و. (2) این بند و بندهای (ب) تا (و) و نیز بند (ط) این ماده قابل اعمال است .ط- تصمیمات کمیسیون در محدوده بندهای این ماده، در دادگاه عمومی تهران قابل اعتراض است .
  ماده 18- هر ذینفع می تواند ابطال گواهینامه اختراعی را از دادگاه درخواست نماید. در صورتی که ذی نفع ثابت کند یکی از شرایط مندرج در مواد (1) ، (2) ، (4) و صدور ماده (6) و بند ( ج ) آن رعایت نشده است یا این که مالک اختراع، مخترع یا قائم مقام قانونی تو نیست، حکم ابطال گواهینامه اختراع صادر می شود .هر گواهینامه اختراع یا ادعا یا بخشی از ادعاهای مربوط که باطل شده است، از تاریخ ثبت اختراع باطل تلقی می شود. رأی نهایی دادگاه به اداره مالکیت صنعتی ابلاغ می گردد و اداره مزبور آن را ثبت و پس از دریافت هزینه، آگهی مربوط به آن را در اولین فرصت ممکن منتشر می کند .
  ماده 19- چنانچه مالک اختراع بخواهد از اختراع ثبت شده استفاده کند، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ظرف مهلت یک هفته موضوع را به دستگاه یا دستگاههای ذیربط منعکس می نماید .دستگاههای مذکور درخصوص امکان بهره برداری از اختراع حداکثر ظرف مدت دو ماه اظهارنظر نموده و نتیجه را جهت صدور پروانه بهره برداری کتباً به سازمان ثبت اسناد و املاک اعلام می نماید .


  لینک منبع :[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  ویرایش توسط shahabie : 04-16-2014 در ساعت 14:55
  http://vakilara.ir

+ ارسال موضوع جدید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

تعداد اعضای بازدید کننده از این تایپیک : 0

بازدید کنندگان :  (نمایش کلی)

نامی برای نمایش وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •