رئیس مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو با توصیه بر اینکه هنگام تفرج در دشت و جنگل از دستکاری سنگ‌ها و راهپیمایی بدون کفش برای جلوگیری از گزش مار سمی و عقرب خودداری کنید، گفت: در هنگام مارگزیدگی بیمار را آرام کرده و از حرکات بیش از حد او جلوگیری کنید.


به گزارش قدس آنلاین دکتر طلعت قانع در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: عضو محل گزیدگی مار را باید بی‌حرکت و هم سطح یا کمی پایین‌تر از سطح قلب نگه داشت.

وی افزود: گزش عقرب می‌تواند منجر به بروز درد شدید در ناحیه گزش شود، اما با اینکه علائم تهدید کننده حیات و حوادث منجر به مرگ به ندرت رخ می‌دهد، مصدوم را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی برای تزریق پادزهر منتقل کنید.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو درباره زنبورگزیدگی توضیح داد: زنبورگزیدگی ممکن است در اثر نیش انواع زنبور مانند زنبورعسل و زنبورسرخ به هنگام گردش در طبیعت بروز کند، بنابراین از دستکاری کندوی زنبورها بویژه زنبورهای وحشی خودداری کنید. حمله و گزش دسته جمعی زنبورها می‌تواند کشنده باشد.

وی ادامه داد: نیش زنبورعسل ماده به کیسه محتوی زهر متصل است و پس از گزش در زخم باقی می‌ماند، بنابراین برداشتن سریع نیش از روی زخم، جهت جلوگیری از ورود بیشتر سم به زخم ضروری است. دقت کنید اگر فرد زنبورگزیده مشکل تنفسی داشت و یا تورم شدید و سریع در محل گزش بروز کرد، باید به پزشک مراجعه کند.

قانع درباره گزیدگی سایر حشرات نیز گفت: صدمات ناشی از حشره "دراکولا یا بند" در مناطق شمالی کشور و در فصول گرم و تابستان شایع است. این حشره که ظاهری شبیه مورچه بالدار دارد، نه نیش می‌زند و نه گاز می‌گیرد بلکه ترکیبات سمی و محرکی ترشح می‌کند که باعث ایجاد زخم‌های پوستی و چشمی می‌شود.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو افزود: سم حشره دراکولا باعث ایجاد صدمات بافتی، زخم و تاول می‌شود. علائم به صورت قرمز شدن موضعی، جوش‌های کوچک همراه با خارش و در انتها ورقه ورقه شدن و پوسته پوسته شدن پوست است. درمان قطعی برای سم حشره دراکولا وجود ندارد و عارضه بعد از مدتی خود به خود خوب می‌شود.

وی با بیان اینکه برای تخفیف عارضه پوستی سم حشره دراکولا، می‌توان در ساعات ابتدایی، با آب و صابون معمولی محل عارضه را شست‌وشو داد، اظهار کرد: به طور تجربی استعمال الکل سفید بر روی موضع آلوده به سم حشره دراکولا می‌تواند در کاهش علائم موثر باشد.

قانع با بیان اینکه هنگام بازی کودکان در فضای باز مراقب آنها باشید تا توسط گلها و گیاهان سمی، مسموم نشوند، گفت: تماس پوست با برخی از این گیاهان و یا به دهان بردن آنها منجر به مسمومیت کودکان می شود.