دنیای فناوری، چه در حالت پیچیده و تخصصی و چه در موارد ابتدایی ساده، همیشه شگفتی‌ها و حقایق جالبی را برای رونمایی داشته و دارد! پس شاید برای شما هم جالب باشد تا از ۱۰ مورد از حقایقی که امروزه درباره فناوری می‌توان به یاد داشت، خبردار شوید! در ادامه مطلب با این ۱۰ مورد، همراهمان باشید.
۱ . سرزمین ایسلند برای خرید از سرویس واتس‌اپ ارزان‌تر است!
همین چند وقت پیش بود که فیس‌بوک با مبلغ هنگفت ۱۶ میلیارد دلار اقدام به خرید سرویس مسنجر معروف یعنی WhatsApp کرد که البته طبق قراردادها ۳میلیارد دلار دیگر طی چند سال آینده پرداخت خواهدشد که نهایتاً یعنی این خرید با مبلغی معادل ۱۹میلیارد دلار انجام گرفته‌است. حالا چه چیزی برای خریدن از ۱۹میلیارد دلار کمتر است؟ ایسلند! تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۱۲ به ۱۳٫۷میلیارد دلار رسید و مبلغی کمتر را حاصل می‌شود، جالب توجه است که فقط نصف یک میلیون نفر در این سرزمین بیشتر زندگی نمی‌کنند!
۲ . بیش از ۱۱درصد تصاویر گرفته‌شده از وب‌کم‌ها در سازمان NSA، کاملاً واضح هستند!
مدتی قبل ستاد ارتباطات دولت بریتانیا با کمک سازمان NSA امریکا، موفق به هک کردن وب‌کم میلیون‌ها از کاربران یاهو شد و برای مدتی هر ۵ دقیقه یک تصویر نمونه از آن‌ها ذخیره کرد! طبق یک سند که توسط فردی در روزنامه گاردین منتشر شده، بین ۳ تا ۱۱ درصد از این تصاویر کاملاً واضح و قابل شناسایی بودند که گاهاً از اشخاص مختلف و یا حتی جشن‌های تولد افراد بودند! جالب‌تر اینکه سازمان‌های اطلاعاتی امریکا و بریتانیا این دست‌یابی و نتایج را یک مورد “غافل‌گیرکننده” به حساب می‌آورند!
۳ . حتی برترین مهندسان اپل هم گاهاً اطلاعات را ناخواسته لو می‌دهند!
در روزگاری که همه در برابر سازمان‌های امنیتی امریکا و بریتانیا احتیاط می‌کنند، اپل به تازگی دمای خطر را احساس کرده چرا که مدتی پیش سعی در آپدیت آی‌فون آی‌پد جهت بستن درزهای امنیتی بود که باعث حمله‌های داخلی حتی در صفحات امنیتی SSL شده‌بود. حتی این کمپانی طی مدتی این اقدام را برای سیستم‌های مک هم انجام داد و تا ۴ روز هنوز این سیستم‌ها آسیب‌پذیر بودند! حالا مقصر کیست؟ مقصر تنها مربوط به تکرار یکی از کدها بود که باعث ایجاد اختلال در سایر کدهای امنیتی شده‌بود! البته که از نظر برخی این اشتباه از قصد ایجاد شده و چیزی بیش از اختلال کدها بوده… .۴ . سرویس استریم رسانه Netflix برای استریم بهتر تصاویر، به کمپانی Comcast پول می‌دهد!
احتمالاً باید با نت‌فلیکس آشنا باشید! سرویس آنلاین رسانه‌ای جهت استریم ویدیوها و فیلم‌های مختلف که تا کنون نیز، بسیار مشهور و پرطرفدار شده! اما نکته جالب قضیه به این قسمت باز می‌گردد که این شرکت برای استریم بهتر، سریع‌تر و باکیفیت‌تر تصاویر خود از کمپانی Comcast کمک گرفته و به آن پول می‌پردازد! نکته قضیه به آن‌جا باز می‌گردد که سرویس‌های آنلاین تلویزیونی در حال حاضر، به شدت بر روی عدالت در شبکه‌های اینترنتی با یک‌دیگر رقابت می‌کنند.۵ . سرویس‌های iTunes, Spotify و YouTube حقیقتاً از لحاظ مالی هیچوقت گزینه‌های مناسبی برای موسیقی‌دان‌ها نبوده‌اند!
یوتیوب معمولاً به عنوان یک نقطه آغاز برای کارهای اولیه هنری و موزیک‌ویدیوها دیده می‌شود که در ابتدا همگی در آن منتشر می‌شوند! اما Spotify و iTunes شاید حداقل، از نقطه‌نظر مالی آن‌چنان که بنظر می‌رسد به صرفه نباشند. طبق اعلامات و درآمد یکی از خواننده‌های خارجی که حدود ۸% از کارهای اون بصورت استریم‌شده و از طریق این سرویس‌ها پخش شد، اون توانست با نزدیک نیم میلیون استریم در Spotify مبلغی معادل ۱٫۷۶۴ میلیون دلار را کسب کند! و درباره ۱٫۹میلیون بازدید یوتیوب چطور؟ تنها ۱٫۲۴۸ میلیون دلار ناقابل!۶ . نیمی از مطالب ویرایشی ویکیپدیا، از طریق ربات‌ها انجام می‌شوند!
خب طبیعتاً نباید انتظار داشته‌باشید ربات‌ها پشت کامپیوترها بنشینند و مشغول به تولید مطالب ویکیپدیا بشوند! اما به هر حال با وجود اینکه ویراستارهای ویکیپدیا تلاش بسیار زیادی در این زمینه می‌کنند ولی حقیقت این است که بیش از نیمی از این ویرایش‌ها توسط اسکریپت‌های خودکار و سرورها انجام می‌شود! طبق مطالعاتی که اخیراً انجام شده حدود ۴۶درصد از تمامی ویرایش‌های بزرگ‌ترین منبع اطلاعاتی آنلاین جهان، از طریق به اصطلاح “ربات”ها انجام می‌شود. البته این نتایج برای تمامی زبان‌ها یکسان نیست. بر اساس گفته محققان ویکیپدیا، این یکی از کلیدهای موفقیت این شبکه محسوب می‌شود، به طوری که با اصلاح گرامر و خطاهای کوچک تلفضی همراه می‌باشد!۷ . فضای مجازی سیاه را فراموش کنید! هم‌اکنون می‌توانید از طریق فیس‌بوک یک اسلحه خریداری کنید!
فیس‌بوک شاید هنوز محلی برای دید و بازدید از تصاویر مختلف خیابان‌ها و اماکن یا تصاویر یادگاری افراد باشد، اما بخش تاریک‌تری هم هنوز وجود دارد! طبق گزارشات، می‌توانید از طریق برخی صفحات مخصوص در کمتر از ۱۵ دقیقه یک اسلحه واقعی خریداری کنید! به طوری که هم‌اکنون تعداد زیادی از این صفحات شروع به کار می‌کنند… .۸ . چرا هنوز بعضی کاربران ویندوز XP تصمیم به مهاجرت نمی‌گیرند؟!
ویندوز XP در حال حاضر تقریباً منقرض‌شده محسوب می‌شود و پس از عمری ۱۲ساله باید فاتحه آن را خواند…! اما هنوز هم کاربرانی هستند که پایشان را در یک کفش کرده و نمی‌خواهند به ویندوزهای جدیدتر مهاجرت کنند. دلایل زیادی برای این مورد وجود دارد، اما ساده‌ترین دلایل شاید به باگ معروف Y2K، سخت بودن ارتقاء در ویندوز۷ و عدم سازگاری برنامه‌های فعلی پس از آن باز می‌گردند!۹ . چیزهایی که شاید فکرش را هم نکنید، توسط پرینترهای ۳بعدی قابل تولید هستند!
پرینترهای ۳بعدی می‌توانند برای تولید بسیاری از مواد استفاده شوند، برای مثال قسمت‌های شکسته شده قطعات ماشینی، تکه‌های شکلات یا حتی اعضای بدن! اما اخیراً در یک گالری کلی مواردی شگفت‌انگیز به نمایش در آمده‌اند که بصورت قابل توجهی عجیب هستند! از داروهای مختلف، لباس‌ها، اتومبیل و ارگان‌ها گرفته تا اعضای مصنوعی بدن و غذاهای ۳بعدی! تقریباً می‌توان گفت هیچ حد و مرزی برای این دستگاه‌های اعجاب انگیز وجود ندارد.۱۰ . از این پس دیگر فیس‌بوک پس از مرگتان، تنظیمات امنیتی حساب شما را تغییر نخواهدداد!
خب شاید برای شما هم سوال باشد، وقتی از دنیا برویم چه بر سر حساب فیس‌بوکمان می‌آید؟ طبق گفته این شبکه اجتماعی، پس از مرگ شما حسابتان به همان شکلی که قبل‌تر بود و بصورت دست‌نخورده باقی خواهدماند و تنظیمات شخصی یا امنیتی آن، تغییر نخواهدکرد. شاید یک حساب خاطره‌انگیز برای زمانی که دوستانتان دلتنگ شما می‌شوند!