ارسال پیام‌های متنی یکی از اموری است که با استفاده از گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی انجام‌ می‌شود و علیرغم آنکه اندازه این ابزارها روز به روز بزرگ‌تر می‌شود اما باز هم تایپ کردن با آن دکمه‌های کوچک دشوار است.
برای آسان‌تر شدن این کار هم ترفندهای مختلفی وجود دارد که در ادامه شما را با آنها آشنا خواهیم کرد.

تایپ صوتی
اگر نمی‌توانید از دستان خود برای تایپ استفاده کنید می‌توانید روی آیکون میکروفون موجود در کیبورد خود کلیک کرده و سپس با خواندن متن مورد نظرتان آن را تایپ نمایید. این امکان ورودی صوتی شما را برای سرویس تشخیصی گوگل ارسال می کند و پس از بررسی آن را برای گوشی شما ارسال می‌کند (این بدان معناست که برای استفاده از سرویس مذکور به ارتباط اینترنتی نیاز خواهید داشت).
تایپ صوتی آفلاین
اگر از اندروید 4.2 یا نسخه جدیدتر آن استفاده می‌کنید می‌توانید از قابلیت تایپ صوتی آفلاین آن بهره‌مند شوید. برای این منظور کافی است که دیکشنری‌های تشخیص صوتی مناسب را روی گوشی یا تبلت خود نصب نمایید اما به یاد داشته باشید که در حالت آفلاین قابلیت تشخیص صوتی گوشی شما از دقت کم‌تری برخوردار خواهد بود. برای نصب این دیکشنری تنها کافی است صفحه تنظیمات را گشوده، روی عبارت Language & input کلیک و سپس دکمه Settings در سمت راست Google voice typing را انتخاب نمایید.
در پایان از قسمت Offline Speech Recognition زبان‌های مورد نظرتان را دانلود نمایید.
تایپ از طریق کشیدن انگشت
کیبورد پیش‌فرض اندروید 4.2 این امکان را به کاربران خود می‌دهد که به راحتی و تنها با کشیدن انگست خود روی حروف کلمه مورد نظرشان را تایپ نمایند. برای پیاده کردن این روش تنها کافی است روی حرف نخست کلیک کرده و انگشت خود را روی باقی حروف بکشید.
پیش‌بینی کلمات و تشخیص خودکار
در زمان تایپ کلمات از طریق کیبورد نسخه 4.2 اندروید، کیبورد سعی می‌کند آن را کلمه را حدس بزند. برای مثال در حین تایپ کلمه Messa کیبورد “Message”را به شما پیشنهاد می‌دهد و اگر نوار بالای آن را به جلو بزنید کلمات بیشتری به شما پیشنهاد خواهد شد.
تنظیمات کیبورد
شما می‌توانید رفتار کیبورد خود را کاستومایز نمایید تا فرایند تایپ برای‌تان راحت‌تر شود. برای این منظور صفحه تنظیمات را گشوده و روی عبارت Language & input کلیک کنید و سپس روی دکمه settings در سمت رست کیبورد اندرویدی کلیک نموده و تغییرات مورد نظر خود را اعمال نمایید.