رئیس ستاد اقامه نماز استان یزد در نشستی با اصحاب رسانه با اشاره به تاسیس ستاد اقامه نماز در سال 1369با تنفیذ مقام معظم رهبری به ریاست حجت الاسلام قرائتی گفت: ستاد اقامه نماز یک ستاد غیردولتی است که زیر نظر دفتر مقام معظم رهبری فعالیت می کند.
حجت الاسلام علی حبیبیان افزود: ستاد اقامه نماز رسالت هایی بر دوش دارد که مهمترین آن توسعه وترویج فرهنگ نماز در جامعه است وبه همین منظور شورای اقامه نماز در هر استان، به ریاست نماینده ولی فقیه وقائم مقامی استاندار ودبیری مدیر ستاد اقامه نمازبا عضویت دستگاه های مرتبط با امر نماز مثل صدا وسیما ،اداره اوقاف وغیروتشکیل شده که بازوی اجرایی وپشتوانه ستاد اقامه نماز است.
وی ادامه: برپایی نماز جماعت در مدارس با همکاری آموزش وپرورش و برگزاری اجلاس های سراسری نماز از کارهای ستاد اقامه نماز است که تاکنون 22اجلاس برگزار شده و از مهمترین نکات این اجلاس ها، پیام های رهبر معظم انقلاب به عنوان خط مشی وچراغ راه حرکت وتصمیمات ستاد اقامه نماز است.
حجت الاسلام حبیبیان نقش رسانه در ترویج فرهنگ نماز را با بی بدیل دانست و اظهار داشت: یکی از کارهای کم هزینه اما پر اثر، درج مطالب وموضوعات مرتبط با نماز در رسانه ها است چراکه گاهی یک خاطره ازبزرگان درباره نماز می تواند تحولی عظیم در جامعه ایجاد کند.
رئیس ستاد اقامه نماز استان یزد در مورد تاثیر فرهنگ خانواده برجوانان تصریح کرد: از کارهای ستاد اقامه نمازاستان، تشکیل اتاق فکر است که نقش تاثیر خانواده برروی کودکان را با حضور کارشناسان باسابقه بررسی می کند تا طرحی برای این موضوع ارائه شود واگر خاتواده ها به این باور برسند که برای آینده فرزندانشان باید در مسیر دین قدم بردارند این مشکلات حل خواهد شد.
علی حبیبیان در مورد آموزش خدام مساجد در نحوه برخورد با جوانان ونوجوانان گفت: برای حل این مسئله طرح یاوران نماز یا شورای سیاست گذاری اقامه نمازجماعت در محلات که درحال حاضربه صورت آزمایشی در 10مسجد درحال برگزاری است ارائه شده که این شورا متشکل از کمیته هایی با نیروی های جوان است و یک انسجام رویه در اداره مساجد را صورت می دهد وکمیته خدام هم یکی از این کمیته هاست.
وی در خصوص نماز در استادیوم های ورزشی نیز به پخش اذان وانجام مسابقات در قبل وبعد نماز اشاره کرد ودرباره تابلوهای حد ترخص گفت : این طرح اولین بار در مشهد و برای شناخت عملی مردم از حد ترخص اجرایی شد و دومین شهر کشور برای اجرای این طرح یزد بود و اخیرا نیز برای پاسخ گویی به اشکالات مردم سامانه پیامکی به شماره 300086280351 راه اندازی شده که با پیامک کلمه «ترخص» به این سامانه توضیحات لازم داده می شود.
حجت السلام حبیبیان افزود: ستاد اقامه نماز از معاونت های فرهنگی آموزشی، روابط عمومی ونظارت وارزیابی تشکیل شده که در بخش فرهنگی –آموزشی، برگزاری مسابقه پله های آسمانی، نشست دانش آموزان ، خانواده ها و دانشجویان با موضوع نماز ،نشست فرهنگی ثانیه های انس،مسابقات وبلاگ نویسی و طرح چهره به چهره صورت گرفته است و همچنین با کمک سازمان بسیج اصناف واتاق اصناف نماز جماعت بازاریان راه اندازی وساماندهی شده است.
وی اذعان داشت: در حوزه نظارت وارزیابی، از دستگاه های اجرایی در زمینه برپایی نماز جماعت بازدید وبا همکاری استانداری تجهیزات و امکانات بررسی وامتیاز دهی واز دستگاه های برتر تقدیر می شود .
گفتنی است که اکثریت دستگاه های اجرایی استان از امکانات مناسب جهت برپایی نماز جماعت برخوردار هستند.