دارنده مدال طلاي کشتي فرنگي المپيک لندن گفت:‌ رئيس فدراسيون کشتي بايد قدرت لابي داشته باشد و با جذب حاميان مالي و گرفتن بودجه مناسب از وزارت ورزش به پيشرفت کشتي کمک کند.

حميد سوريان، دارنده 5 مدال طلاي جهان و مدال طلاي بازي‌هاي المپيک لندن بعد از ماه‌ها دوري از تشک کشتي در مرحله جديد اردوهاي تيم ملي کشتي فرنگي حاضر شده است و تمريناتش را از مجدداً از سر گرفته است.

سوريان که با وجود اين همه دوري از تشک کشتي همچنان در تمرينات سر حال و قبراق نشان مي‌داد، عزم خود را جزم کرده است تا کلکسيون افتخاراتش کامل‌تر و مدال‌هايش را دست نيافتني‌تر از قبل کند.

وي که در اردوي تيم ملي حضور داشت پس از پايان يک تمرين سنگين ‌و نفس‌گير با ما هم‌کلام شد و پاسخگوي سوالات فارس بود.

* بازگشت به تشک کشتي بعد از ماه‌ها دوري، براي کسي‌که 6 مدال طلاي جهان و المپيک را دارد سخت نيست؟

در هر حال رشته‌اي مانند کشتي رشته‌اي سخت و سنگين است؛ نزديک به 15 ماهي هم که دور بودم به دليل سختي‌هايي بود که اين رشته دارد و تصميم گرفتم در اين مدت به کارهاي عقب افتاده زندگي شخصي‌ام برسم. بعد از مشورت و صحبتي که با اساتيد، مربيان و افراد تأثيرگذار زندگي‌ام داشتم، ديدم که هيج جا بهتر از تشک کشتي نمي‌توانم به مردم کشورم خدمت کنم. به همين دليل دوباره از نو و با صفر درصد آمادگي به اردوها آمدم. چند روزي است در کنار اردونشينان حضور دارم و اميدوارم در ماه‌هاي آينده شرايط مسابقه را پيدا کنم. فکر مي‌کنم در اولين مسابقه‌ پيش رو که قبل از سال جديد خواهد بود حتي با 50 درصد آمادگي براي سنجش ميزان توانايي‌ام شرکت کنم.

* به نظر مي‌رسد نزديک‌ترين مسابقات پيش‌روي کشتي فرنگي جام جهاني است، آيا در اين رقابت‌ها به ميدان خواهي رفت؟

با فشار کمتر و با برنامه مربيان در کنار ساير بچه‌ها تمريناتم را ادامه مي‌دهم و اگر شرايطم خوب باشد و به آمادگي ايده‌آل برسم، روي تشک خواهم رفت. هرچه دارم از کشتي است و به خاطر کشتي باز هم مبارزه مي‌کنم. درباره حضورم در جام جهاني هم تصميم‌گيرنده نهايي کادر فني تيم ملي است که اگر شرايط خوبي داشته باشم براي حضور در اين مسابقات انتخاب مي‌شوم. در غير اين صورت در اولين تورنمنتي که برگزار خواهد شد، خودم را محک مي‌زنم. ايران سه دوره عنوان قهرماني جام جهاني را در اختيار داشت، اما سال گذشته در کشورمان مغلوب روس‌ها شديم و قهرماني را از دست داديم؛ با توجه به اينکه مسابقات امسال در خاک روسيه برگزار مي‌شود و ما هم بسياري از قهرمانان خود را در اختيار نداريم، کار سختي خواهيم داشت. کشتي فرنگي مدت‌هاست در شرايط مطلوبي قرار ندارد که اميدوارم هرچه زودتر اين نابه‌ساماني‌ها به پايان برسد.

* بعد از تمرين امروز تجربيات خود را به يکي از کشتي‌گيران منتقل مي‌کردي، آيا برنامه‌اي براي حضور در عرصه مربيگري بعد از اتمام دوران قهرماني‌ات داري؟

مربيگري کار بسيار سختي است و فضاي آن با کشتي‌گيري متفاوت است. فعلاً تمام فکر و ذکرم ادامه کشتي است و برنامه خاصي براي حضور در جرگه مربيان ندارم، اما در پايان تمرين امروز يکي از کشتي‌گيران که با يکديگر تمرين مي‌کرديم، سؤالي فني از من کرد که من هم تجربيات خودم را در اختيار او قرار دادم. هنوز خودم شاگرد هستم و سعي مي‌کنم به عنوان سرباز، سطح کيفي و فني خودم را بالا ببرم.

* برگزاري انتخابي و اينکه آيا انتخاب بهتر است يا انتصاب يا انتخاب کشتي‌گيران بر اساس سنجش ميزان آمادگي؟

در هر صورت شوراي فني، کشتي فرنگي در اين مورد تصميم‌گيرنده است، اما قطعاً انتصاب شايسته نيست و در سال‌هاي گذشته هم لايق‌ترين نفرات به مسابقات اعزام مي‌شدند؛ به طوري که حتي خود من در سال 2011 به علت عدم آمادگي به مسابقات جهاني اعزام نشدم. در هر صورت نحوه کار مربيان متفاوت است. شايد در سال‌هاي اخير شاهد برگزاري انتخابي مستقيم در کشتي فرنگي نبوديم، اما محمد بنا با اعزام کشتي‌گيران به تورنمنت‌هاي خارجي بهترين آنها را انتخاب مي‌کرد. شايد يکي از دلايلي که کشتي‌گيران تمايل به حضور در مسابقات انتخابي ندارند، زمان نامناسب آن و فاصله زيادش تا مسابقات مهم است. از طرفي نظم خاصي در اين مسابقات حاکم نيست و چارچوب مشخصي ندارد ضمن اينکه اگر هم انتخابي برگزار شده، همواره با حرف و حديث‌ها و حواشي که بوجود آمده، شايسته‌ترين نفرات انتخاب نمي‌شدند. اما اگر قرار است، مسابقات انتخابي برگزار شود، بايد زمان مناسبي با مسابقات پيش‌رو داشته باشد و اگر با برنامه‌ريزي همراه باشد، يقيناً اتفاق خوبي خواهد بود. تمام کشتي‌گيران نيز شرکت خواهند کرد. اگر محمد بنا انتخابي مستقيم بين کشتي‌گيران برگزار نمي‌کرد، به خاطر ديدي بود که او نسبت به کشتي‌گيران داشت و سعي مي‌کرد با اعزام آنها به تورنمنت‌هاي خارج از کشور نفرات موردنظر خود را محک زده و آنها را انتخاب کند.

* قرار است اوزان کشتي فرنگي توسط فدراسيون جهاني تغيير کند، آيا تصميمي براي تغيير وزن و حضور در يک وزن بالاتر گرفته‌اي؟

هدف اصلي من در حال حاضر رسيدن به شرايط ايده‌آل است، فشار زيادي را هم تحمل مي‌کنم و منتظر تصميم نهايي فدراسيون جهاني کشتي هستم تا اوزان جديد مشخص شود. اگر قرار است در مسابقه‌اي روي تشک بروم، دوست دارم مانند گذشته در وزن اول کشتي فرنگي نماينده ايران باشم.

* انتخابات فدراسيون کشتي نزديک است، به نظر تو چه کسي به درد اداره اين فدراسيون با ميلياردها تومان بدهي مي‌خورد؟

متاسفانه حدود 2 سال است که فدراسيون کشتي ايران به صورت سرپرست اداره مي‌شود که خنده‌دار است. اميدوارم هرچه زودتر با برگزاري انتخابات و تعيين رئيس فدراسيون، برنامه‌اي 4 ساله براي کشتي تدوين شود و با مشخص شدن کادر فني تيم‌هاي ملي اوضاع کشتي سروسامان بگيرد و کشتي فرنگي از اين بلاتکليفي خارج شود. مجمع فدراسيون کشتي هم به طور حتم لايق‌ترين و اصلح‌ترين شخص را انتخاب خواهد کرد ضمن اينکه وزارت ورزش و جوانان هم بايد بودجه مناسبي در اختيار کشتي با اين همه افتخارات قرار دهد. قطعاً شخصي در اين زمينه موفق‌تر خواهد بود که قدرت لابي داشته باشد و با جذب حاميان مالي و گرفتن بودجه مناسب از وزارت ورزش بتواند به پيشرفت کشتي کمک کند.