نشست نقد و بررسي سريال کلاه پهلوي با کارگردان و عوامل اين سريال در سالن جلسات سازمان صداو سيما، عصر امروز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سينما خبر، حاضر در محل سازمان صدا و سيما، مهدي فرجي مديرشبکه يک سيما در ابتداي اين نشست ضمن تبريک هفته بسيج و تشکر از عوامل اين سريال گفت: سريال کلاه پهلوي از جمله موضوعاتي است که در دوره خودش يک سريال موفق بوده است و براساس نظرسنجي مرکز تحقيقات سازمان صداو سيما اين سريال جزو سريالهاي پرمخاطب و موفق بوده است.
وي با بيان اينکه قرار است بعد از کلاه پهلوي سريال معماي شاه که بيش از 60 درصد آن تصوير برداري شده است به روي آنتن رود و همچنين سريالهاي بسياري در مرحله پيش توليد و نگارش هستند از جمله سريال "فتوا" که مربوط به عشاير است در مرحله پيش توليد است.

نمره اول به عوامل اين سريال بايد داد

در ادامه اين نشست سيد تقي سهرابي مديرکل روابط عمومي صداو سيما در مورد اين سريال گفت: کلاه پهلوي از منظر مخاطب يک سريال پر بيننده رسانه ملي در سال گذشته محسوب مي شود نظرسنجي هايي در مورد اين سريال انجام شد و در اختيار مخاطبان شبکه يک نيز قرار گفت.

وي افزود: اين سريال از جنبه ها ي مخلتلف مورد توجه مخاطبان قرار گرفت و صادقانه به بخشي از تاريخ ايران و بازنمايي در قالب يک سريال نمايشي آگاهي بخشيد.

سهرابي تصريح کرد: سريال کلاه پهلوي از جمله سريالهايي است که سايت به روز و لحظه به لحظه داشته و نمره اول و قابل قبولي به عوامل اين سريال بايد داد.
کلاه پهلوي را براي رضاي خدا ساختم سيد ضياع الدين دري کارگردان با شاره به انتقاداتي که از اين سريال شده است گفت: اساسا مايل نيستم كلامي در دفاع از كلاه پهلوي بگويم چون طي 2400 دقيقه با متدي كه اين فيلم ساخته شده، بايد خودش حرفش را بگويد و من خودم را به فيلم الصاق نكنم و نخواهم كرد لذا هرگونه توضيح اينجانب چيزي را تغيير نخواهد داد.
وي افزود: در طي شصت هفته گذشته بنده از طريق مطالب مختلف در سايت ها و مطبوعات و همچنين كامنت هاي كاربران اينترنتي در سايت كلاه پهلوي و Face Book همه را بررسي كردم ، و متأسفانه با يك Cyclopes يا همان غول يك چشم در افسانه هاي يوناني مواجه گشتم و آن حضور خشن روحيه ي استبدادي است. چه موافقان و چه مخالفان چنان روي سلائق و عقايدشان پافشاري مي كرده و يا مي كنند كه به نظر مي رسد كارشناسان مسائل اجتماعي به واقع مي توانند اين بليه وحشتناك را مورد ارزيابي قرار دهند كه چرا چنين هستيم؟

دري گفت: كلاه پهلوي حادثه پردازي را اصل قرار نداد اما در مسيري حركت نمود كه از همان ابتدا سوال برانگيز باشد. به ويژه براي مخاطبان جوان ، اين خواست ما بود ولي متأسفانه طيفي از اهل نظر به عوض آنكه در پي يافت پاسخ سوالات در فيلم جستجو نمايند ، خيال كردند چون سوال برايشان ايجاد شده ،‌پس اين عيب كار است؟! ايجاد سوال در اين درام كه جنبه آموزشي هم داشت و دارد ، خود ايجادگر نوعي تعليق در حوزه تفكر و انديشه است ، اما چون عادت به نمود و بررسي روابط علت و معلولي نداريم بدون كمترين تأملي با طرح سوالات آنها را نقائص جلوه مي دهيم.

اين کارگردان گفت: با همه سوالات مخالفان را ثبت كرده ايم . اي كاش سازمان بودجه اي تعيين كند تا همه اين سوالات را با پاسخهاي مستدل و مصداقي در فيلم به صورت كتابي به بازار عرضه نمائيم كه ما و پرسشگران توأمان راه تعامل در بررسي يك سريال را بياموزيم.

وي عنوان کرد: آقاي دكتر زيبا كلام ، استاد علوم سياسي و آقاي دكتر مختاباد خواننده سنتي در نشستي در منزل آقاي زيباكلام كلاه پهلوي را بهانه اي قرار داده اند تا افكارشان را عليه سياستهاي رسانه ملي مطرح سازند.
خيالتان را راحت كنم ، چه شما باور كنيد چه نكنيد كلاه پهلوي را براي رضاي خدا ساختم . كيف انگليسي را هم به همين نيت و براي اثبات اعتقاداتم نيازي به اداي شهادتين ندارم.

کلاه پهلوي يک گام نسبت به کارهاي تاريخي معاصر جلوست

همچنين حقاني سخنران ومشاور سريال کلاه پهلوي گفت : ما هميشه بايد منتظر نقد باشيم و تا آنجايي که توانستم سعي کردم براي بهبود اين سريال فکر کنم و الحق که کلاه پهلوي يک گام نسبت به کارهاي تاريخي معاصر جلو است.

وي ادامه داد: کلاه پهلوي شايد از همان ابتدا که تيزرش پخش شد مورد انتقاد قرار گرفت و بعضي ها شمشير کشيدند و سعي کردند پرونده را ببندند .

وي بيان اينکه اين سريال سعي بر کشف حجاب و نشان دادن منع حجاب در آن دوره را داشته افزود: اين سريال توانست چند خانواده ايراني را مورد هدف قرار دهد و به خوبي تهاجمات غربي ،غارت اشياء و عتيقه ، پليس سياسي، دين ستيزي و وضعيت خانواده هاي ايراني را در مواجه با چنين شرايطي به تصوير بکشد.

کلاه پهلوي تاريخ نگاري نمکند

جبار آذين استاد دانشگاه و منتقد سينما و تلويزيون در ادامه اين نشست گفت: هنرمند يک انسان محترم و شريفي است و بنظر من کسي که کار هنري خلق مي کند کارش هم ارزشمند است و اگر قرار باشد در مورد هنرمند صحبتي کنيم اين صحبت بايد توام با احترام و ارزش باشد.

وي افزود: کلاه پهلوي مجموعه تاريخي اجتماعي است و با اينکه با اشکالاتي مواجه بوده اما از امتيازات توانمندي نيز برخوردار بوده است.

آذين با اشاره به انتقاداتي که به اين سريال شده عنوان کرد: متاسفانه اشکالات و انتقاداتي که به اين سريال شده است بيشتر مطالب هجومي بوده و کمتر به امتيازات آن پرداخته شده است، آيا واقعا حرفي در اين سريال نبود و امتيازاتي نداشت؟

وي با اشاره به اينکه همانطو رکه هنرمند نما داريم منتقد نما نيز داريم افزود: نقد نيز بايد حرفه اي نوشته شود اما بسياري از منتقد نماها از شخصيت هاي اين سريال تا عوامل آن توهين کردند .

اين منتقد گفت: اين سريال تاريخ را روايت نميکند و تاريخ نگاري نميکند ،کار هنرمند تاريخ نگاري نيست.

مير باقري و دري کارگرداني خود را در کار مذهبي ثابت کردند

محسن شاه محمدي بازيگر در خصوص موضوع کشف حجاب و پرداختن اين سريال به اين مساله گفت: ما در اين مملکت خود دو نفر ثابت کردند که مي توانند کار مذهبي و تاريخي بسازندو آن دو نفر ميرباقري و سيد ضياء دري است .

وي عنوان کرد در اين سريال دري کارگردان اين فيلم حرفهاي ناگفته داشته و خواسته اين سريال را طوري طراحي کند که براي مخاطب باور پذير تر باشد.

شاه محمدي با بيان اينکه هر بازيگر يک شناسنامه دارد گفت:هر تماشاه گر مي تواند با هر بازيگري با توجه به شناسنامه کاري اش همزاد پنداري کند.

کلاه پهلوي تنها به يک مقطع از تاريخ پرداخته است

فرشيد ابراهيميان
بازيگر در ادامه گفت: کلاه پهلوي يک اثر تاريخي اکولو‍ژي نيست چون هيچ اثر مدعي اين نيست .
وي با اشاره به اينکه تاريخ به سه عنصر اسطوره،افسانه و مستند مي پردازد تصريح کرد: کلاه پهلوي تنها به يک مقطع از تاريخ مي پردازد و تمام تاريخ معاصر . مثلا در سريال امير کبير به موضوع قتل و علل قتل پرداخت شده و نويسنده و کارگردان کليت دروه قاجار را از زمان به تخت نشستن محمدخان قاجار تا ناصرالدين شاه به تصوير نکشيده است.

ابراهيميان با اشاره به اينکه سريال بايد از يک ساختار مشخص شکل بگيرد، گفت: در اين سريال به قصه داستان ، شيوه پرداخت به واقعه تاريخي ، زبان، ديالوگ، دوربين و تضادها با فرهنگ غرب به خوبي در اين سريال نمايان است.
براي ساخت سلطان و شبان 2 با کمبود بودجه مواجه شدم
داريوش فرهنگ
بازيگر گفت: تفاوت عمده سريال با تئاتردر اين است که بعد از اينکه يک سريال تمام شود هر چقدر هم که صحبت و نقد و تفسير شود ديگر نه چيزي به آن اضافه مي شود و نه از آن کم مي شود اما تئاتر قابل تعديل است.
وي افزود: کار تلويزيون اين نسيت که همه مخاطبان از آن راضي باشند .

وي عنوان کرد : من نميدانم چرا توليد اين سريال 8 سال به طول انجاميد اين سريال قرار بود در 30 قسمت ساخته شود اما به 54 قسمت رسيد و سريالي که اينگونه مرحله توليدش طول بکشد با مشکل و اظهار نظرهاي منفي روبرو خواهد بود.

فرهنگ با اشاره به اينکه بايد توليدات تلويزيوني را بيشتر کنيم و کمتر شبکه هاي تلويزيوني بيفزاييم افزود: اين سريال را دوباره بايد بازپخش کرد به هر شب به روي آنتن رفت تا دوباره و بخوبي ديده شود.

وي با اشاره به توليد سلطان و شبان 2 گفت: 30 سال از ساخت سريال سلطان و شبان يک گذشته و براي توليد سلطان و شبان 2 انتظار دارم که رسانه ملي خود به سراغ من بيايد و از من براي ساخت آن دعوت کند.

فرهنگ عنوان کرد: 4 سال است که براي توليد اين سريال با مشکل کمبود بودجه مواجه هستم.

در پايان اين نشست فرجي مدير شبکه يک سيما گفت:بزودي معاي شاه از شبکه يک و سرزمين کهن ازشبه 3 پخش خواهد شد.

وي به شبکه هاي تلويزيوني تازه تاسيس شده اشاره کرد و گفت: شبکه هاي تلويزيوني تازه تاسيس شده کم هزينه هستند و براي صداو سيما هيچ موانعي از نظر بودجه اي ندارند .