نام علمی:
Sargocentron xantherythrum

در کتب قدیمی ممکن است با نام علمی Adioryx xantherythrusمعرفی شده باشد.

اسامی عمومی: Hawaiian Squirrel Fish ( سنجاب ماهی هاوایی )

Striped Squirrelfish - Yellow-Red Squirrelfish - Hawaiian Red and White Squirrelfish

خانواده:Holocentridae


زیستگاه اصلی: جزایر هاوایی

وضعیت بدنی: سنجاب ماهی هاوایی با رنگ متمایل به قرمز و صورتی اش، شباهت زیادی به دیگر سنجاب ماهیان دارد. همچون دیگر سنجاب ماهیان، قادر به تولید صداهایی توسط باد کیسه شنای خود است و گفته می شود که این صداها بخشی از رفتار تولید مثلی جانور را تشکیل می دهند. این ماهی با وجود و فلس های درشت و ناصاف و خارهای تیز پوشش آبشش اش، به راحتی می تواند به تور و وسایل مشابه آکواریوم شما بچسبد که در این حالت، جدا کردنش بدون اینکه صدمه ای به فلس هایش وارد شود، امکان پذیر نیست. به هنگام دست زدن به این ماهی باید مراقب باشید چرا که اگر توسط یکی از خارهایش مجروح شوید، اگر چه حاوی زهر نیست، زخم دردناکی را به جای خواهد گذاشت.

حداکثر اندازه: بیشتر از 18 سانتیمتر

وضعیت زندگی: حیوانی شب گرد است و روزها میان صخره های آبی پنهان می ماند. این ماهی در اعماق 217 متری هم دیده شده است. در جوانی بصورت گروهی زندگی می کنند و بعد از بلوغ در دسته های کوچک یا بصورت جفت دیده می شوند.

تغذیه:گوشتخوار است و در وحش، شب هنگام برای تغذیه از سخت پوستان و بی مهرگانی مثل میگو، خرچنگ، کرم های دریایی و ستاره های شکننده دریایی از مخفیگاهش بیرون می آید. در اسارت و در آکواریوم، شما می توانید این ماهی را با غذاهای دریایی ریز، میگوهای زنده یا منجمد آب شور به مانند سایر غذاهای منجمدی که برای ماهی های گوشتخوار در نظر گرفته می شود، تغذیه اش کنید. برای سنجاب ماهی راه راه خود، بهتر است دو بار در روز عمل غذادهی را انجام دهید.

رفتار:صلح جوست.

سازگاری:به راحتی می توان با ماهیان غیر مهاجم و صلح جوی دیگر نگهداری اش کرد. می توانید این ماهی را با سایر سنجاب ماهیان، در گروه های کوچک یا بزرگ نگهداری کنید اما اگر آکواریوم شما به اندازه کافی بزرگ نباشد و مکان کافی برای پناه گرفتن نداشته باشد، ممکن است ماهی های شما برای دفاع از مخفیگاهشان با یکدیگر به مشاجره بپردازند.

سطح شنای ماهی: پایین و نزدیک به بستر

سطح مراقبت: میانه

حداقل حجم تانک: برای تنها یک ماهی از این گونه، یک تانک 189 لیتری و برای گروه کوچکی از سنجاب ماهیان هاوایی، آکواریومی با حداقل حجم 283 لیتر توصیه می شود. در نهایت به یک تانک 378 لیتری برای گروه بزرگی از سنجاب ماهیان راه راه نیاز پیدا خواهید کرد.

دکور تانک: از مرجان ها و صخره های زنده برای دکور تانکش استفاده کنید. استفاده از گیاهان آبی نیز پیشنهاد می شود.

وضعیت نور تانک: کم

اسیدیته آب: 8.1 تا 8.4 PH

وزن مخصوص ( شوری آب ): 1.020 تا 1.025 sg

درجه حرارت: 22 تا 26 درجه سانتیگراد

تولید مثل: تخم گذار است.
منبع : رازقا