نام علمی: Holocentrus ascensionis / Holocentrus adscensionis

نام عمومی: Squirrelfish ( سنجاب ماهی )

خانواده:Holocentridae


زیستگاه اصلی: پراکندگی اش از شمال کارولینا تا شرق و غرب فلوریدا، برمودا، بخش هایی از خلیج مکزیک، جنوب دریای کارائیب تا برزیل را شامل می شود.

وضعیت بدنی: سنجاب ماهی را می توان به رنگ های سرخ یا نارنجی دید. چشم های درشت و دهان بزرگی دارد. بدنش پوشیده از فلس های درشت و ضخیم است و روی پوشش آبشش اش، تیغ نیرومندی دارد. باله پشتی اش نیز دارای خارهای حساسی است. این ماهی با لرزاندن باد کیسه شنای خود که با ماهیچه ویژه ای انجام می دهد، انواع صداها را تولید می کند. گمان بر این است که این صداها در عادات تولید مثلی و قلمرو خواهانه این ماهی کاربرد دارند.

حداکثر اندازه: بالای 45 تا 61 سانتیمتر

وضعیت زندگی: این ماهی درخشان را در صخره های مرجانی و مناطقی که کف آنها صخره ای است، به وفور می توان یافت. زندگی گروهی دارد و اغلب با دسته حرکت می کند. حیوانی است شب گرد که روزها را در بریدگی ها و شکاف صخره ها پنهان می شود و شب هنگام برای خوردن غذا بیرون می آید. سنجاب ماهی را در اعماق 180 متری هم دیده اند اما معمولا" در عمق 8 تا 30 متری به سر می برد.

تغذیه:شب ها از مخفیگاه خود خارج می شود و به شکار سایر ماهی ها و سخت پوستان کوچک می پردازد. اگر در آکواریوم از این ماهی نگهداری می کنید، باید انواع غذاهای گوشتی آماده یا تازه مثل میگو، ماهی، خرچنگ و ... را در اختیارش بگذارید. ضمنا" برایش بهتر است که شبها در زیر نوری ملایم ، عمل غذا دهی را انجام دهید.

رفتار:معمولا" صلح جوست و می تواند در گروه های کوچک نگهداری شود.

سازگاری:با بیشتر ماهیان می توانید هم تانکش کنید اما نه ماهیانی آنقدر کوچک که به راحتی توسط سنجاب ماهی بلعیده شوند. پیشنهاد می کنیم این ماهی را با سایر سنجاب ماهیان، جراح ماهی ها، " صخره های زنده Live Rocks " و " مرجان های زنده Live Corals " نگهداری کنید.

سطح مراقبت: به سختی می توان در آکواریوم نگهداری اش کرد.

حداقل حجم تانک: به تانک بسیار بزرگی نیاز دارد.

دکور تانک: تانک این ماهی باید پر از " صخره زنده Live Rock " باشد تا مکانی برای مخفی شدن داشته باشد.

اسیدیته آب: 8.1 تا 8.4 PH

سختی: 8 تا 12 dKH

وزن مخصوص: 1.020 تا 1.025 sg

درجه حرارت: 22 تا 25 درجه سانتیگراد

تولید مثل: تخم گذار است و از تخم هایش محافظت نمی کند.
منبع : رازبقا