نام علمی:Scobinancistrus aureatus

اسامی عمومی: Sunshine Pleco - Goldie Pleco ( پلیکوی آفتابی )

خانواده:Loricariidaeزیستگاه اصلی: آمریکای جنوبی ؛ برزیل ( حوزه رودخانه زینگو )

حداکثر اندازه: 12 اینچ / 30 سانتیمتر

تغذیه: قرص های غذایی و کرم خونی برایشان مناسب است اگر چه تمامی غذاهای آکواریومی که به کف تانک برسند از طرف آنها با اشتیاق پذیرفته می شوند.

تشخیص جنسیت: نرها از ماده ها بزرگتر هستند و اگر زیر یک نور ثابت به آنها نگاه کنید می بینید که از نظر رنگ آمیزی، نسبت به ماده ها براق ترند به گونه ای که در زیر نوری که از بدنشان منعکس می شود ، درخشان تر به نظر می رسند.

رفتار: چه با اعضای خانواده خود و چه با سایر گونه ها، صلح جو هستند. این پلیکوهای تنومند با خیلی از محیط ها سازگارند.

ماهیان سازگار با این ماهی: با دیسکاس ( دی*** ) و ماهی آنجل ( فرشته ماهی ) می توانید نگهداریشان کنید. با سیچلایدهای آمریکای جنوبی هم مشکلی نخواهند داشت اما با سیچلایدهای آمریکای مرکزی به مشکل برخواهید خورد آنهم به دلیل اینکه این ماهی ها نیاز به دمای پایین تری دارند. ماهیان رنگین کمانی هم برای نگهداری در کنار این گربه ماهی ها ، گزینه های مناسبی هستند البته اگر شکستن قالب منطقه ای تانک برایتان مهم نباشد.

سطح شنای ماهی:پایین

دکور تانک: از شن هایی به اندازه نخود به همراه تعداد زیادی سنگ گرد استفاده کنید. نیازی به گیاه نیست اما اگر می خواهید تزیین گیاهی داشته باشید بهتر است از گیاهان زینتی کمی استفاده نمایید تا محیط طبیعی زندگی این ماهیان برایشان تداعی شود. اگر این ماهی ها را با سایر پلیکوهای هم اندازه خودشان نگهداری می کنید ، دکور تانک را به گونه ای طراحی کنید که مطمئن شوید مکان های زیادی جهت مخفی شدن داشته باشند و هم چندین محل را برای غذادهی در نظر بگیرید.

درجه حرارت: 77 تا 85 درجه فارنهایت / 25 تا 29 درجه سانتیگراد

اسیدیته آب: 5.8 تا 7.2 PH

سختی آب: 0 تا 30 dh

منبع : رازبقا