نام علمی: Ancistrusdolichopterus

نام عمومی: Starlight Bristlenose Catfish ( گربه ماهی نور ستاره )

خانواده:Loricariidae
گربه ماهی نور ستاره / Starlight Bristlenose Catfish / Ancistrus dolichopterus


زیستگاه اصلی: برزیل

حداکثر اندازه: 5.5 اینچ / 14 سانتیمتر

تشخیص جنسیت: شاخک های حساسی روی سر نرها روییده که ماده ها فاقد این شاخک ها هستند و ضمنا" سبیل های ماده ها هم کوتاه تر از سبیل های نرهاست.

تغذیه:همه چیز خوارند اما درصد گیاهخواری در آنها بیشتر است. در کل از غذاهای آماده ای که در بازار برای این ماهیان موجود است مثل قرص های مخصوص پلیکوها و نیز غذاهای گیاهی مثل خیار ، کدوی سبز و سیب زمینی خام به شدت استقبال می کنند. در عین حال از خوردن کرم خونی و سایر غذاهای منجمد لذت می برند. اگر یکی از ماهیانتان مرد و شما نتوانستید جسدش را پیدا کنید ، می توانید سراغش را از این گربه ماهیتان بگیرید.

رفتار:قلمرو طلب هستند و از قلمروی خود دفاع خواهند کرد.

سازگاری:خوشبختانه گربه ماهیان کوچکی هستند که می توانند با گروه های زیادی از انواع کوچکتر هم تانکی شوند آنهم در یک آکواریوم نسبتا" کوچک .

سطح شنای ماهی: پایین

دکور تانک: دکور چوبی را به سنگی ترجیح می دهند. از نی خیزران برایشان غارهایی را فراهم کنید. البته می توانید این کار را با لوله های PVC هم انجام دهید.

اسیدیته آب: 6 تا 7.5 PH

سختی آب:0 تا 15 dh

درجه حرارت: 73 تا 82 درجه فارنهایت / 23 تا 28 درجه سانتیگراد

تولید مثل: انصافا" اگر پارامترهای آب در وضعیت مناسبی باشند این گربه ماهیان به سادگی قابلیت تکثیر دارند. پلیکوی ماده درون غار و یا اطراف آن حدود 50 تخم می گذارد در حالیکه پلیکوی نر به نگهبانی از محدوده تخم گذاری شده مشغول است. تخم ها بعد از 5 روز به ثمر می رسند.