نام علمی:Hypancistrus zebra

اسامی عمومی:Zebra Pleco - Imperial Pleco ( پلیکوی گورخری )

خانواده:Loricariidaeزیستگاه اصلی: آمریکای جنوبی ؛ برزیل ( رودخانه زینگو )

حداکثر اندازه: 4 اینچ / 10 سانتیمتر

تشخیص جنسیت: سر نرها کمی پهن تر از سر ماده هاست. اگر از بالا به آنها نگاه کنید به خوبی قابل تشخیص هستند.

تغذیه: برخلاف بیشتر اعضای خانواده لوریکاریده Loricariidae ، پلیکوهای گورخری بیشتر گوشتخوار هستند تا جلبک خوار. از دندانهای کوچکشان می توان به این موضوع پی برد که در خوردن جلبک ضعیف هستند.

رفتار: چه با اعضای خانواده خود و چه با سایر گونه ها ، صلح جو هستند. از رقابت با کف خواران بر سر غذا به شدت اجتناب می کنند. به همین دلیل حتما" از هم تانکی های آرام و ملایمی در کنار این ماهی استفاده کنید.

سازگاری: یک گزینه مناسب ( اگر چه گران ) ، برای تانک های اجتماعی هستند بخصوص آنهایی که ماهیانی فعال و نه خشن داشته باشند. خیلی از مردم می خواهند بدانند که آیا می توان این گونه را با ماهیانی مثل دیسکاس ( دی*** ) یا خانواده لوچ ها نگهداری کرد. بله می توان اما بعید است که نتیجه خوبی از این گردهمایی حاصل شود. بهتر است آنها را در گروهی شامل یک نر و دو تا سه ماده نگهداری کنید.

سطح شنای ماهی: پایین

حداقل حجم تانک: 25 گالن / 94 لیتر

دکور تانک: رودخانه زینگو ، پر از صخره هایی در اندازه های مختلف است که بر بستری ماسه ای جای گرفته اند. در واقع برای دکور تانک پلکوی گورخری باید متفاوت با آنچه تاکنون درباره تانک ماهیان آمریکای جنوبی شنیده یا دیده اید، اقدام کنید. تانکش باید شبیه مناطق صخره ای باشد با تعداد زیادی سنگ گرد که آب به خوبی بتواند در لابلای آنها حرکت کند. مکان های غار مانند کوچکی را برایشان تدارک ببینید چرا که به طور طبیعی در میان همین غارها و شکاف هاست که زندگی و تخم گذاری می کنند. بستر ماسه ای را ترجیح می دهند اما شن درشت و گرد و یا بستر خالی و بکر هم از طرفشان پذیرفته می شود. این ماهی ها دکور های صخره ای تیره را بیشتر از دکورهای چوبی دوست دارند. ضمنا" تانکشان به یک دستگاه تصفیه قوی نیاز دارد.

اسیدیته آب: 6.5 تا 7 PH

سختی آب: 3 تا 12 dh

درجه حرارت: 79 تا 83 درجه فارنهایت / 26 تا 28 درجه سانتیگراد

طول عمر: بالای 12 سال اما معمولا" کمتر است.
منبع: رازبقا