نام علمی: Panaque maccus

اسامی عمومی: Clown Pleco - Ringlet Pleco ( پلیکوی دلقک )

خانواده: Loricariidaeزیستگاه اصلی: آمریکای مرکزی و جنوبی؛ حوزه رودخانه های آمازون و ارینوکو

حداکثر اندازه: 3.9 اینچ / 10 سانتیمتر

رفتار: با اعضای خانواده خود و نیز با سایر ماهیان رفتاری صلح جو را در پیش می گیرد . این ماهی گزینه مناسبی برای تانک های اجتماعی است که دکوری چوبی داشته باشند.

سازگاری: این ماهی را می توانید با سایر اعضای خانواده اش ، تتراها و سیچلایدهای کوچک نگهداری کنید. می توانید به یک تانک کوچک با حجم 15 تا 20 گالن / 56 تا 75 لیتر ، گروهی از تتراها را اضافه کنید اما اگر تانک بزرگتری در اختیار دارید ، می تواند پذیرای اعضای چوب خوار خانواده لوریکاریده Loricariidae باشد .

تغذیه: چوب را هم به راحتی سبزیجات و غذاهای زنده کوچک ، می خورد. خیار و ریشه های خوراکی مثل سیب زمینی هم با استقبال خوب این ماهی مواجه می شوند. بعنوان مکمل غذایی دو یا سه بار در هفته با غذاهای منجمد مثل کرم خونی یا میگوی آب شور تغذیه اش کنید. تمایل زیادی به خوردن جلبک ندارد و عموما" به گیاهان زنده هم آسیبی نمی رساند.

سطح شنای ماهی: پایین

حداقل حجم تانک: 26 گالن / 100 لیتر

دکور تانک : از دکور چوبی برای تانک این ماهی استفاده کنید. خطوط قهوه ای و کرم روی بدن این ماهی به او کمک می کنند تا به راحتی بتواند خود را در کنار تنه های چوبی ، استتار کند. از تنه های چوبی در سایزها و شکل های مختلف استفاده کنید و آنها را به شکل اریب در تانک قرار دهید بگونه ای که از عقب تانک به طرف جلو حالت سراشیبی پیدا کنند. پشت و پهلوهای تانک باید با پشت زمینه تیره ای پوشیده شوند. بستر تانک را با شنی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز پوشش دهید. یک غار مخفی هم برای تخم گذاری در عقب تانک و پشت دکور چوبی، تعبیه کنید. تانک این ماهی باید به دستگاه تصفیه خوبی مجهز باشد چرا که به دلیل رژیم غذایی خاصش ( چوب خواری ) ، فضولات زیادی تولید می کند.

درجه حرارت: 75 تا 82 درجه فارنهایت / 24 تا 28 درجه سانتیگراد

اسیدیته آب: 6.6 تا 7.8 PH

سختی آب: 2 تا 30 dh

طول عمر: 10 تا 12 سال ( بالاترین طول عمر گزارش شده ، 18 سال بوده است )
منبع : رازبقا