اولین قدم برای نگهداری ماهی دی*** این است که با محیط طبیعی زندگی این آبزی زیبا آشنا شویم تا بتوانیم شرایط زندگی دی*** را در یک محیط مصنوعی برای این موجود زیبا شبیه سازی کنیم.
محل زندگی این ماهی در رودخانه های آمازون می باشد که آمازون شامل بخشهایی از ونزوئلا، کلمبیا، برزیل و پرو است،این مناطق وسیع در فصول بارانی از طریق آب در ارتباط هستند و به همین دلیل این ماهی را می توان در آبهای کوچک آمازون یافت.
بارانهای سنگین به طور جدی در دسامبر شروع به بارش میکنند اما سطح آب رودخانه تا ماه ژانویه تغییری نخواهد کرد .جالب است بدانید سه نوع آب در آمازون وجود دارد : آب سیاه ،آب پاک و آب سفید .  • آب سیاه تمیز بسیار شبیه چای پاک و سیاه است .این آب ناشی از وجود اسیدهای هیومیک است که در داخل رودخانه ها در طول فصلهای باران نفوذ میکنند .
  • آب پاک در بسیاری از موارد در رودخانه هایی که به طور واقعی از قسمت اصلی آن تجزیه شده اند در طول فصول خشک سال زمانی که آبهای آمازون به پایین ترین نقطه خود میرسد یافت می شود . این رودخانه های کوچک معمولاً کف شنی دارند
  • آب سفید که ترکیبی از دو مورد فوق می باشد و مانند تمام آب آمازون بدون سدیم ، کلسیم و منیزیم ندارند ، می توان مطمئن بود که سختی کل بسیار پایین است.


در این آبها ست که می توان ماهی دی*** یافت.یعنی آبی که سبک باشد که اصلی ترین فاکتور برای دارندگان ماهی دی*** بشمار می رود . دانستن شیمی آب بسیار مهم می باشد که به صورت جامه و کامل توضیح داده خواهد شد .
اولین قدم برای ورود به دنیای شیمی ابزار لازم این کار است که ما از ساده ترین ابزار ممکن استفاده خواهیم کرد و شایان ذکر است که هدف کلی کمک به دوستان برای لذت بردن از نگهداری این ماهی زیبامی باشد .

آب مورد استفاده برای آکواریوم دی***
اكثر آبهاي لوله كشي منازل با تغيير اندكي براي
Discus مناسب خواهند بود. اگر شمااز آب شير منزلتان براي نوشيدن استفاده ميكنيد اين آب قطعا ماهي شما را نخواهد كشت (البته در بعضي كشورها از آب شير براي نوشيدن استفاده نميشود). اگر ماهيان شما درسن و در حال توليد مثل هستند بايد كلر(chlorine) و كلرين (choloramine) را از آبجدا كنيد و pH آنرا تغيير دهيد ولي سختي آب مشكل حادي ايجاد نمي‌كند. بهترين آببراي Discus آب با سختي پايين كه كمي اسيدي باشد ، است. با اينحال بسياري از پرورشدهندگان Discus هاي جوان خود را در آب شير معمولي ديكلره شده ( منظور از ديكلره ،جداسازي كلر از آب است) و با phکمتر نگهداري ميكنند.
اين مسئله خيلي اهميت دارد
كه قبل از درست كردن آكواريم ، كيفت آبي را كه ماهي شما قبلا در آن بوده را آزمايشكنيد يا بپرسيد. اگر ماهي مورد نظر شما در آب با pH خنثي نگهداري ميشده شما نيزبايد در ابتدا آبي با همان كيفيات در آكواريم خانه خود فراهم كنيد به جاي اينكه از pH هاي معمول 6 و 6.5 استفاده كنيد و هميشه سعي كنيد كه تغييرات اعمال شده در آبهمواره به تدريج صورت گيرد.
معمولا بسياري از
Discus ها را در آب با pH بسيارپايين 4.5 نگهداري ميكنند البته آنهايي را كه در شرايط توليد مثل هستند و بصورتوحشي از زيستگاهشان گرفته شده اند نه ماهي هاي جواني را كه در آكواريم بدنيا آمدهاند. ماهي هايي كه در حال رشد هستند معمولا در pH 6.5 نگه داري ميشوند چون امكاناينكه در آبي با pH كاملا متفاوت قرار بگيرند بسيار كم است.
روشهاي زيادي براي
تغيير pH آب وجود دارد كه از جمله آنها عبارتند از مواد از پيش آماده شده و ياكودهاي تصفيه كننده. بنابراين انتخاب هر يك از اين روشها به سليقه شخصي خودتانبستگي دارد.
يكي از وسايلي كه بسيار اهميت دارد pH سنج است. شما بايدهمواره از اندازه pH بطور دقيق مطلع باشيد ولي بسياري از اين وسايل اندازه گيري دقتلازمه كار پرورش دهندگان Discusا ندارند. PHبا آب در ، برخي موارد راحت تبخيرميشود و از آب آكواريم شما كاسته ميشود بنابراينPH آب بايد دائما اندازه گيری شود.

پوشش کف آکواریوم
خيلي وقتها شنيده ايم كه بهتر است
براي كف آكواريم Discus از هيچگونه پوششي استفاده نكنيم. Discus درانواع آكواريمها منجمله آكواريمهاي تزييني كه پر از گياهان آبي و جانوران ديگرهستند و يا آكواريمهاي كاملا خالي كه معمولا توسط ديگر پرورش دهنده ها توصيه ميشوند، قابل نگهداری است. اما بهتر است ازيك لايه نازك ماسه بسيار ريز در كف استفاده کنیم و بدين ترتيب تخليه آب نيز آسانتر ميشود چراكه ماسه ها فضولات ماهي ها را در زير خود پنهان ميكند و ماهي نيز ازبازي با شن لذت ميبرد و براي پيدا كردن غذا در ماسه ها ميدمد. ولي معمولا با نگهداشتن Discus در آكواريم بدون كف پوش دچار مشكل نميشويد اما اگر تصميم به اين كارگرفتيد فراموش نكنيد كه حتما جداره خارجي كف آكواريم را رنگ بزنيد و يا به نحويبپوشانيد تا ماهي خارج آكواريم را نبيند در غير اينصورت در روحيه آنها تاثير گذاشتهو باعث ترسو و خجالتي شدن آنها ميشود.
به غير از لايه ماسه كه در كف آكواريم
ريخته ميشود خوب است كه از تكه چوبهايي كه از خزه پوشيده شده اند و از گياهانمعلق در آب همچون باقلاي آبي و از كوزه هاي گلي كه از ماسه و گياهان ديگر پر شدهاند استفاده كنیم. يك لامپ فلوروسنت با يك حباب گرم و يك حباب سرد نياز گياهان را بهنور تامين ميكنند. ولي به ياد داشته باشيد كه روشن شدن ناگهاني آكواريم Discus باعثعكس العمل ناگهاني و جهش آن ميشود كه با استفاده از گياهان غوطه ور در آب – كه جلورسيدن ناگهاني نور به Discus را ميگيرند - براحتي ميتوان از اين مسئله جلوگيريكرد.
با تمام اين تفاسير براي تانكر بيمارستان
Discus يا تانكر قرنطينهاز ماسه يا هيچ تجهيزات ديگري استفاده نکنید. اگر اولين باري است كه از Discus نگهداري ميكنيد مسلما تانكر اوليه شما محل قرنطينه نيز خواهد بود. در اين صورتتانكر آب بايد به غير از ***** و هيتر و چراغها خالي از هرگونه تجهيزات اضافي باشد. دليل اين بي تجملي اينست كه شما بتوانيد ماهي خود را بدقت زير نظر بگيريد و از صحتو سلامت آن اطمينان حاصل كنيد چراكه خيلي وقتها ماهي سعي در پنهان كردن خود در پشتگياهان ، از چشم شما ميكند.و اگر قصد مداواي ماهي را داريد وجود گياهان و ماسه وديگر تزيينات بي فايده و مزاحم خواهد بود. بعد از مداوا و اطمينان از سلامت ماهيميتوانيد ديگر تجهيزات و تزيينات را اضافه كنيد. اين دوره قرنطيه نبايد كوتاهتر از15روز باشد. اگر ميخواهيد به آكواريم Discus خود ماهي ديگري اضافه كنيد ابتدا آنرادر تانكري حدااقل 38 ليتري نگه داري كنيد تا زماني كه كاملا از مبتلا و آلوده نبودنآنها مطمئن شويد .
منبع : اکوا فیش