انتخاب وخرید دی***:دی*** ها دارای رنگ های گوناگون می باشند که هرکدام زیبایی مخصوص به خود را دارند. متاسفانه تشخیص نر و ماده این نوع در دوران قبل از بلوغ هنوز هم به سختی انجام می شود.اما مواردی چند وجود دارد که شاید به وسیله آنها بتوان تا حدی و نه به طور ۱۰۰ درصد نر و ماده دی*** را در دوران قبل از بلوغ تشخیص داد. اولین مورد شکل ظاهری سر دیسکاس ها می باشد. معمولا دی*** های نر دارای یک شکستگی کوچک بر روی پیشانی خود هستند. در حالی که در دی*** های ماده اکثرا پیشانی بدون شکستگی و دارای سطحی صاف است.از طرفی شکل ماده ها معمولا دایره ای تر و شکل نرها کشیده تر و بلندتر است.
روش دیگر که احتمال آن بسیار ضعیف است تشخیص بر اساس شکل باله بالا می باشد. بر اساس این روش معمولا انتهای باله ماهی های نر دیسکاس تیز گوشه و در ماهی ماده گرد گوشه است.
به هر حال مطمئن ترین روش تشخیص شناخت از روی شکل دستگاه تناسلی ست که فقط در دوران بعد از بلوغ میسر است.
و اما نکات دیگر:
۱-دقت کنید که ماهی به حرکات دست شما عکس العمل نشان دهد.
۲-بدن ماهی دارای زخم و هیچ نوع لکه غیر عادی رنگی نباشد.
۳- رنگ ماهی تیره نباشد.
۴-چشمهای ماهی کدر و یا برجسته نباشند.
۵- ماهی با سر رو به پایین شنا نکند.
۶- باله ها و دم ماهی پوسیده و یا دارای لکه های سفید نباشد.
۷- تنفس ماهی بسیار بالا و یا بسیار پایین نباشد.در صورتی که حتی یک ماهی درون مخزن دارای تنفس بالایی بو د و یا با یک آبشش تنفس میکرد از خرید دیسکاس در آن مخزن منصرف شوید.
۸- ماهی باله ها ی بالایی و پایینی خود را باز کرده باشد.
۹- ماهی از جانب ماهی های دیگر مورد حمله قرار نگیرد.
۱۰- شکم ماهی فرورفته نباشد ( مثل اینکه با انگشت داخل خمیر فشار داده شود و نقش فرورفتگی آن بماند).
۱۱-ماهی در یک گوشه آکواریوم ساکن و بی حرکت نباشد.
۱۲-مدفوع دیسکاس شفاف نباشد.
۱۳- پیشانی ماهی تقریبا به اندازه چشمها باشد.
۱۴-دیسکاس ها سرما نخورده باشند. برای این کار درجه مخزن را چک کنید . این درجه باید بین ۲۸ تا ۳۰ درجه باشد.
۱۵-ماهی لرزش نداشته باشد و مرتبا به عقب و جلو حرکت نکند.
به هر حال سعی کنید ماهی که انتخاب می کنید از هر لحاظ طبیعی و سالم باشد.
انتقال ماهی دی*** به آکواریوم: بعد از اماده سازی اکواریوم دیسکاس از خصوصیات فیزیکو شیمیایی ،چرخه (برای اطلاع از چرخه اکواریوم به این بخش مراجعه نمایید) و …. وقت ان رسیده که ماهیان دیسکاس خود را به تانک معرفی کنید.وقتی می خواهید ماهیان دیسکاس یا هر ماهی جدید دیگری به آکواریوم اضافه کنید باید مواردی رعایت شود که در صورت عدم رعایت این موارد صدمات جدی به ماهی وارد می گردد که در مواردی باعث مرگ ماهی یا کج شدن ،سکته و ….. می شود. اگر ماهی خریداری شده درون کیسه پلاستیکی است درب آن را خوب محکم کنید و کیسه محتوی ماهی را همانطور درون آب آکواریوم قرار دهید . اجازه دهید تا حداقل ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بگذرد تا دمای آب در کیسه با دمای آب آکواریوم برابر شود. حال درب کیسه را باز کرده و ۱ لیوان از آب داخل اکواریوم را برداشته و درون کیسه بریزید و ۳ الی ۵ دقیقه منتظر بمانید ، در این ۵ دقیقه کیسه کیسه به همان شکل در اب غوطه ور میماند.حال دوباره درب کیسه را باز کرده و این بار ۲ لیوان از آب آکواریوم به درون کیسه بریزید و مجددا ۵ دقیقه منتظر بمانید. این کار برای این است که شرایط شیمیایی آب داخل کیسه و آب درون آکواریوم یکسان شود.حال به آرامی ماهی ها را با تور گرفته و در داخل آکواریوم رها کنید. کیسه و آب محتوی آن را نیز دور بریزید. دقت داشته باشید اب داخل کیسه به اکواریوم قرنطینه یا حتی اکواریوم اصلی نریزد. چراغها را در روز اول یا حداقل تا زمانی که ماهی با آرامش شنا کند خاموش یا کم نور نگاه دارید. این غیر طبیعی نیست که Discus بعد از انتقال به محل جدید برای چند ساعت در کف آکواریم بی‌حرکت بمانند. همچنین غیر طبیعی نیست اگر در ده دقیقه‌ی اول هم شروع به حرکت کنند و با آمدن به طرف شما درخواست غذا کنند. در هر صورت اگر در مراحل جابه جایی و رساندن ماهی ها به منزل شوک شدیدی به آنها وارد نشده باشد همگی بعد از یک یا دو روز برای اولین وعده غذای خود آماده خواهند بود.
بعد از سکنی گرفتن ماهی ها در خانه جدیدشان شما باید حتی الامکان از نزدیک شدن و دست زدن به ماهی ها خودداری کنید مگر اینکه واقعا نیاز باشد. آنها به مرور زمان شما را خواهند شناخت وتعجب نکنید اگر به هنگام نزدیک شدن شما به سرعت فرار کرده و خود را مخفی کنند. پس عجله نکنید. کنجکاوی ذاتی آنها بالاخره باعث میشود که به شما خو بگیرند و پس از مدتی برای جلب توجه شما در جلوی آکواریم به خود نمایی بپردازند و از شما درخواست غذا کنند