مقدمه:
خوبست ابتدا اطلاعاتی عمومی درباره این ماهی رابه شما بدهم.
نام علمی این گونه: Astronotus ocellatus
نام عمومی آن: اسكار سیچلاید مخملی سیچلاید مرمری.
دارای الگوهای رنگی متنوعی است (اسكار قرمز اسكارببری اسكارآلبینو یا سفید).

اندازه
طول استاندارد40-30سانتی متر

در حالت رشد كامل: وزن بیش از 1600 گرم و در هنگام جوانی می تواند بیش از
cm2/5 در ماه رشد مفید طولی داشته باشد. هیچگاه گول اندازه كوچك آنرا در هنگام خرید نخورید و مخزن بزرگتری را نسبت به سایز اولیه آنها در نظر بگیرید زیرا كه آنها به سرعت رشد كرده و فضای بیشتری را نیاز خواهند داشت.

خواستگاه
به طور بومی در شمال آمریكا سرشاخه های رودخانه آمازون و اورنیوكو آرژانتین برزیل كلمبیا پرو پاراگوئه ونزوئلا یافت می گردند.

شرایط آب
8-6 =
PH سختی كل dH 19-5 دمای C26-22 (به نظر من درجه حرارت 28 سانتی گراد بهترین درجه حرارت است). محدوده حرارتی ذكر شده به این معنی نیست كه درجه حرارت می تواند در این محدوده تغییر یابد بلكه باید در یك عددی ثابت باشد و تغییرات وسیعی را نداشته باشد. اسكارها ماهیانی هستند كه در كف و در تمامی حجم توده آب در حال شنا می باشند. آنها در حالت طبیعی در آبهای كم عمق همراه با جریان ملایم و كف ماسه ای و یا گلی یافت می شود.

مواد غذایی
حشرات و لاروهای حشرات سخت پوستان و بی مهره گان ماهیها و مواد گیاهی متفاوت و در واقع هر چیزی كه اندازه دهان آنها بشود. این طبیعت ذاتی آنها این ماهیها را جانورانی همیشه گرسنه نشان می دهد ولی حتی در هنگام سیری كامل به غذا خوردن علاقه زیادی نشان می دهند. اكثر تازه كارها با تغذیه بیش از حد این ماهی در آینده به مشكلات زیادی برمی خورند. مثلا اگر از غذاهای پلت استفاده می نمایید این نكته را به خاطر داشته باشید كه پلیت پس از خورده شدن توسط ماهی در معده به دلیل وجود آب متورم شده و در صورت تغذیه بیش از حد مشكلات جدی را بوجود خواهد آورد.


طول عمر

این ماهی می تواند به راحتی بیش از 10 سال زنده بماند.
موفقیت در مورد این ماهیان نیاز به توجه در طولانی مدت دارد یعنی در عرض چند ماه نمی توان به موفقیت لازم رسید بلكه با یك دیدگاه سالیانه باید به آنها نگاه كرد.

خلق و خو
اسكارها ماهیان نسبتا پرخاشگری هستند. حتما شنیده اید كه می گویند این ماهیان ماهیان بد سرشتی هستند. این شایعات از آنجا می آیند كه آنها سعی دارند هر چیزی كه در مخزن است و در اندازه دهانی آنها است ببلعند. این ماهیان قلمرو طلب بوده و در هنگام جفت گیری این رفتار پرخاشگرانه آنها تا حد زیادی افزایش می یابد و باید حتما فضای بزرگی را برای زندگی آنها در نظر گرفته شود. حتی می تواند به درگیری شدید بین افراد یك مخزن و حتی مرگ آنها منجر شود.
فضای مناسب برای یك جفت اسكار مولد در حدود 250 لیتر است. البته جفتهای مولد من در یك مخزن 150 لیتری به خوبی تكثیر كرده اند.

این ماهیها بسیار باهوش هستند و قادرند كه حیله های زیادی را از خود نشان دهند و به زودی قادرند شخصی كه به آنها غذا می دهد را شناسایی نمایند. به دلیل عمر زیاد (هم اندازه سگها) این ماهی نسبت به ماهیهای دیگر محبوب تر شده است. اسكارها ماهیان سخت جانی هستند و در شرایط بسیار سخت نیز حتی علایم ظاهری خاصی را نشان نمی دهند. با اینحال بسیاری ممكن است تصور نمایند كه این جانداران زیبا نیازمند مراقبت ویژه ای نمی باشند اما هر جانداری نیازمندیهای خاص خود را دارد. عدم مراقبت صحیح از این ماهی می تواند به صورت بیماری سوراخ در سر (
hole in head) و یا فرسایش خط جانبی خود را نشان دهد. این بیماریها به ما یادآوری می كنند كه در تغذیه آنها باید از غذاهای متنوع و مكملهای ویتامینه استفاده كرد. بسیاری از افراد از یك رژیم غذایی نامناسب استفاده می نمایند كه ارتباط مستقیمی با كمبودهای غذایی دارد.

برخی نیز فقط از غذاهای زنده استفاده می نمایند كه این عمل منجر به ایجاد دو مشكل خواهد شد :
اول از همه تغذیه با غذاهای زنده می تواند در طولانی مدت یكسری كمبودهای غذایی را به وجود آورد. اسكارها در طبیعت منحصرا از غذاهای زنده استفاده نمی نمایند (piscivores نمی باشند) و قادرند كه غذاهای متنوعی را مصرف نمایند و حتما باید تنوع غذایی بالایی را جهت سلامت جسمی داشته باشند. در طبیعت آنها به طور طبیعی بیشتر از حشرات و سخت پوستان استفاده می نمایند اما از آنجا كه اینها ماهیان فرصت طلبی بودند غذایی را كه می تواند توسط آنها مصرف گردد (در حد اندازه دهانی آنها باشد) می بلعند.

دوم غذاهای زنده موجود در مغازه های آكواریومی جانداران مناسبی برای انتقال انواع بیماریها می باشند كه یقینا می توانند برای ماهیان زیبای شما خطری بزرگ محسوب گردند.


برخی دیگر منحصرا از دل گوساله استفاده می نمایند. استفاده صرف از دل گوساله (چون دل گوساله یك بافت عضلانی است و نمی تواند حاوی تمامی عناصر غذایی باشد) در طولانی مدت می تواند منجر به كمبودهای غذایی گردد.

یكی دیگر از مشكلات جدی كه بوجودمی آید استفاده از غذاهایی است كه دارای چربی بالا می باشند به خصوص از نوع چربیهای اشباع (سخت). این نوع چربی در اغلب بافتهای بدن حیوانات خونگرم وجود دارد. خوشبختانه در بافت دل (قلب) چربی در حد مناسب جهت تغذیه ماهی وجود دارد. البته قبل از استفاده باید به خوبی چربی های اطراف آنرا جدا كرده و رگه های قسمت داخلی حفره قلب را جدا نمایید. استفاده بیش از حد از چربیها می تواند بیماری كبد چرب را ایجاد نماید. در این بیماری به علت انباشته شدن بیش از حد چربی در كبد رنگ آنرا از حالت طبیعی خارج كرده و كبد روشنتر میگردد. متاسفانه علامت خارجی برای این مشكل وجود ندارد. تا زمانی كه ماهی بمیرد و كالبد شكافی علت اصلی مرگ را مشخص نماید. مشكل اخیر از جمله عوامل اصلی مرگ اسكارها قبل از ده سالگی است (حتی اگر از ماهی به خوبی مراقبت كرده باشید).

در آخر مطلب مهمی را متذكر می شوم و آن اینكه به دلیل فعالیت و تغذیه بالای این ماهیها باید تعویض آب و سیفون مواد زاید كف جهت جلوگیری از افزایش میزان موادسمی (آمونیاك نیتریت نیترات و...) به طور مدام انجام پذیرد.