تقریبا همه مردم دوست ندارند در وسایل خانه خود با هیچ نوع خراشیدگی، رنگ‌پریدگی یا فرورفتگی مواجه شوند. همین که لبه میز کمی رنگ پریده می شود، سریع رنگ و اسپری یا واکس می خریم تا آن را بپوشانیم. کمی میز کهنه می شود آن را بیرون می گذاریم و مدل جدید جایگزین آن می کنیم و از سالم و نو بودن آن لذت می بریم.

شاید درست و منطقی هم همین باشد. وسایل کهنه باید دور انداخته شوند. وسایل نو باید در گوشه و کنار خانه خودنمایی کنند تا به ما نیز روحیه تازه و حس طراوت ببخشند. اما گاهی کهنه‌گی ‌ها و پوسیدگی‌ها نیز زیبایی خود را دارند.

در این مطلب می خواهیم از شما بخواهیم خراش های در و دیوار و میز و صندلی و کمد را همچون خار در چشم نبینید و از آنها استقبال کنید. با همین نقاط منفی می توانید ایده هایی خلاقانه و خاص در خانه خود پیاده کنید.
یکی از مزیت های داشتن میز کهنه و قدیمی و رنگ و رورفته در میان مبلمان نو و تمیز و سالم، این است که صاحبخانه و مهمانان خیالشان راحت است که هر بلایی سر آن بیاید مشکلی ندارد. اگر روی میز خش یا خط بیفتد، قلب صاحب خانه نمی ریزد. اگر مهمان بخواهد پایش راروی میز بیندازد، نگران کثیف یا خراب شدن آن نیست. به این ترتیب، زندگی بسیار راحت و دوست داشتنی می شود.
این اتاق مدرن و بسیار شیک و مینیمال، یک میز قدیمی و رنگ و رو رفته دارد که علاوه بر خاص کردن طراحی، باعث راحتی خیال صاحب‌خانه نیز شده است.
از این ایده داخل دستشویی یا حمام هم می توانید بهره بگیرید. کابینت های لوکس و گران قیمت را فراموش کنید. یک دست کابینت قدیمی که اتفاقا رنگ و رو رفته است را در این اتاق تعبیه کنید. این کابینت بسیار جلب توجه می کند و نقطه کانونی دستشویی یا حمام به شمار خواهد رفت.
یکی از اصلی ترین بخش های هر خانه، کف و کف‌پوش آن است. همیشه نگران این هستیم چیزی باعث آسیب دیدن یا خراشیده شدن سنگ، پارکت، چوب، سرامیک و ... کف خانه نشود. اما برای راحت کردن خودتان هم که شده می توانید از کف‌پوش‌های مدل قدیمی استفاده کنید. کف‌پوش‌هایی که تصور می شود زهوار در رفته هستند و بی رنگ و رو شده اند، اما در واقعیت سالم و کاملا مقاوم و مستحکم هستند را برای کف خانه استفاده کنید. در فضایی که طراحی و مبلمان مدرن دارد، این نوع کف‌پوش‌ بسیار خودنمایی خواهد کرد.
کف‌پوش‌هایی که به حالت فرسوده رنگ آمیزی شده اند، گرمای خاصی به اتاق می بخشند. این ایده را می توانید روی دیوار هم پیاده کنید. چوب های فرسوده به عنوان زیرپله یا کتابخانه. یا حتی به عنوان تاقچه. این وسایل در کنار هم هارمونی جالبی ایجاد می کنند.
کاشی های کف این اتاق به معنای واقعی رنگ و رو رفته و فرسوده به نظر می رسند. می توانید با رنگ و کمی خلاقیت این فضا را در اتاق نشیمن خانه خود نیز پیاده کنید. پس از نقاشی باید یک لایه پلی یورتان روی آن بزنید تا دوام و استحکام آن را تایید کند.
طرح پوسیده و بی رنگ روی درهای قدیمی می تواند بهترین ایده برای استفاده به عنوان تاج تخت باشد. به سمساری بروید، یک در قدیمی بخرید، آن را به خانه بیاورید. مثل درهای رنگ و رو رفته و پوسیده رنگش کنید و بالای تخت بگذارید. ببینید چه فضای خاصی به اتاق خواب شما می بخشد.
کنسول و آینه را نیز می توان به طرح کهنه و فرسوده انتخاب کرد. این طرح برای وسایل چوبی بسیار جالب است.
برای میز و صندلی که می خواهید در حیاط یا بالکن بگذارید خیلی هزینه نکنید. می توانید به سمساری بروید و انواع قدیمی بخرید که قیمت ارزانی نیز دارند. صندلی های تاشو برای این منظور بهتر هستند و خوب است آنها را روشن رنگ کنید که نگران از بین رفتن رنگ پس از برف و باران یا زیر نور مستقیم افتاب نیز نباشید.همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، یکی از بهترین ایده ها برای بهره گرفتن از طراحی کهنه و فرسوده، میز جلوی مبل است. این میزها به ویژه در خانه هایی که دکوراسیون مدرن و معاصر دارند بسیار بیشتر جلب توجه می کنند زیرا با دیگر عناصر فضا تضاد بسیاری دارند