باج‌گیری 400 میلیون دلاری دزدان دریاییدزدان دریایی که در شاخ آفریقا فعالیت می‌کنند، بیش از 400 میلیون دلار باج در فاصله سال 2005 تا 2012 گرفتند و این پول در فعالیت‌های مجرمانه مورد استفاده قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس گزارش جدید بانک جهانی و سازمان ملل، عمده پول به دست آمده از این باجگیری‌ها به جیب سرمایه‌گذاران می‌رود و این پول برای تامین مالی فعالیت‌های مجرمانه دیگری شامل قاچاق اسلح و انسان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طبق یافته‌های این گزارش، سرکرده‌های مالی 30 تا 50 درصد از کل باج را برمی‌دارند در حالیکه سربازان پیاده مبلغ معینی را دریافت می‌کنند که به 30 تا 75 هزار دلار به ازای هر کشتی ربوده شده یا تنها 0.01 یا 0.025 درصد متوسط باج پرداخت شده بالغ می‌شود.

در این گزارش تصریح شده که مردم محلی در سومالی کالا و خدمات از جمله غذا، تعمیر کشتی و گیاه مخدر قات برای دزدان دریایی فراهم می‌کنند.

نویسندگان این گزارش خواستار کنترل بیشتر پول‌های به دست آمده از باجگیری دزدان دریایی، بهبود کنترل‌های بین مرزی و همکاری منطقه‌ای بهتر شده‌اند.

بر اساس گزارش شبکه خبری بی بی سی، حداکثر 10 کشتی نیروی دریایی اتحادیه اروپا در آب‌های شاخ آفریقا که یکی از پر رفت و آمدترین مسیرهای دریایی حمل کالا و کمک‌های بشردوستانه است، گشتزنی می‌کنند.

اختیار نیروی ضد دزدی دریایی که برای نخستین بار در سال 2008 شروع به فعالیت کرد، اوایل سال جاری گسترش یافت و این نیرو اکنون اجازه دارد در سواحل سومالی علیه مظنونان به دزدی دریایی دست به حمله بزند.