براي اينكه مطمئن شويد كه سال جديد يكي از بهترين سالهاي زندگيتان خواهد بود، مهمترين كار اين است كه به سال گذشته تامل بيشتري داشته باشيم. بیایید با هم این کار را انجام دهیم !

سال 91 تقريبا به پايان رسيده و با پايان رسيدن سال ، سال جديدي شروع مي شود كه همراه خود هدف ها و خواسته هاي جديدي به همراه دارد. زماني كه هدفهاي تازه اي به سراغ ما مي آيند حس مي كنيم كه زندگي لذت بخش تر و جالب تر مي شود . كه البته بستگي به نحوه برخورد شما با اين پروسه دارد كه روي موفقيت شما در سال آينده تاثير مي گذارد.
براي اينكه مطمئن شويد كه سال جديد يكي از بهترين سالهاي زندگيتان خواهد بود، مهمترين كار اين است كه به سال گذشته تامل بيشتري داشته باشيم. از خود بپرسيد كه چه چيزي بيشتر از همه مايه افتخار شماست؟ در سال گذشته مهمترين چيزي كه به آن رسيديد چه بود؟ چه چيزي بيشتر از همه شما را خوشحال كرد؟يافتن پاسخ اين سوالات قدم بزرگي است چون شما را مطمئن مي كند كه سال آينده سالي است كه قرار است اتفاق مهمي در زندگي شما رخ دهد.
هر سال من نگاهي به گذشته مي كنم تا مطمئن شوم كه پيشرفتي در زندگي داشته ام كه مايه رضايت من از زندگي ام باشد. اگر به زندگي خودمان تاملي نداشته باشيم نميتوانيم بفهميم كه در مسير درست گام برداشته ايم يا نه و از اتفاقاتي كه باعث شده زندگي ما دچار دگرگوني شود درس نخواهيم گرفت.
افرادي كه از گذشته خود درس نمي گيرند اغلب زندگي خود را مي بازند. يا مي شود گفت كه زندگي خود را به دست سرنوشت مي سپارند. معلوم نيست كه چند درصد مردم يك چنين حسي را نسبت به زندگي خود دارند. ولي ما يك نظر سنجي را در طي دو ماه گذشته ترتيب داده ايم كه البته نتيجه آن مرا شگفت زده كرد.
در اين ميان 91% از پاسخ دهندگان خاطر نشان كرده بودند كه برايشان خيلي مهم است كه هدف خود را از قبل كاملا مشخص كنند و فقط 34% اين افراد دقيقا مسير رسيدن به اهداف خود را كاملا مشخص كرده بودند و 66% بقيه آنها فكر چنداني درباره نحوه رسيدن به هدف خود نداشتند . در ميان اين نظر سنجي كه 200 نفر در آن شركت داشتند تقريبا كسي نبود كه تمايلي به ادامه زندگي معمولي روزمره خود داشته باشد. به اين دليل است كه بررسي تجربيات سال قبل بسيار مهم و حياتي مي باشد
بررسي سالانه به شما كمك مي كند تا ميزان توانايي خود را بسنجيد و رمز موفقيتهاي خود را بشناسيد و كمك مي كند تا از ميزان پيشرفت خود را براي رسيدن به هدف اطمينان حاصل كنيد بنيان هدف هاي جديدي را ايجاد كنيد اين امر به شما تضمين ميكند كه سال آتي تبديل به بهترين سالي كه تا كنون داشتيد شود .
حالا زمان خوبي است كه به روزهاي سال گذشته نظري بياندازيد در ادامه به شما را پيشنهاد مي كنيم كه در تمرين 20 دقيقه اي زير شركت نماييد.

چگونه سال گذشته را بررسي كنيم
براي بررسي سال گذشته پيشنهاد مي كنيم به يك مكان ساكت و آرام برويد جايي كه كسي حواستان را پرت نكند تا بتوانيد كاملا تمركز كنيد. بهترين جا براي اين كار محلي در خارج از خانه شماست مثلا ساحل و يا پارك نزديك خانه .كلا هر جايي كه ذهن شما آزاد باشد.
يك دفترچه و خودكار و يا اگر iPad و يا وسايلي نظير آن را داريد همراه ببريد تا پاسخ سوالاتي كه در ادامه مطرح مي كنيم را در آن يادداشت كنيد. اما يادتان باشد كه اين سوالات تنها مثل نمونه سوال محسوب مي شوند كه به شرايط فردي خودتان بستگي دارند شما مي توانيد سوالاتي با توجه به شرايط زندگي خود اضافه كنيد.

آماده ايد؟ شروع كنيد!
1- 5 چيزي كه بيشتر از همه به آن در سال گذشته افتخار مي كنيد كدامند؟
2- چه روابطي را در سال گذشته ايجاد كرده ايد؟ و اين روابط چه تغييري در زندگي شما ايجاد كرد؟
3- چه اتقافي شما را خيلي خوشحال كرد؟
4- چه كسي بيش از همه موجب خوشحالي شما گرديد؟
5- بهترين لحظه زندگي شما در سال گذشته چه بود؟
6- چه تغييراتي قرار است در حرفه شما در سال جديد رخ دهد؟
7- در سال گذشته از پس چه چالشهايي بر آمديد؟ چگونه بر آن چالش ها غلبه كرديد؟
8- چه چيزي باعث شد كه از هدف خود در سال گذشته عقب بمانيد؟
9- براي اينكه دوباره اين اتفاق (اشاره به سوال قبل) تكرار نشود چه برنامه اي داريد؟
10- سال قبل به چه چيزي عادت كرده بوديد كه با عادات قبل تفاوت داشت؟
11- فكر ميكنيد كه چه خصلتي در سال جديد به شما كمك مي كند تا تفاوتي را در خود ايجاد نماييد؟
12- بزرگترين اشتباه شما در سال قبل چه بود؟ چه درسي از آن گرفتيد؟
13- ازسال گذشته چه چيزي ياد گرفتيد؟
14- سه كلمه بگوييد كه براي شما يادآور سال گذشته باشد.
15- اگر قرار بود يك سال به عقب برگرديد دوست داشتيد چه كار ديگري انجام دهيد؟
16- سوال مورد نظر خود را اضافه كنيد.

گام هاي بعدي
اكنون سال گذشته را مرور كرديد، پاسخ هاي خود را در ذهن به خاطر بسپاريد و يادداشتهاي خود را در جايي نگهداريد تا هر از گاهي به سراغ آنها برويد. اين پاسخ ها براي شما تبديل به يك نقطه شروع خواهد شد تا بتوانيد اهداف خود را براي سال آينده تنظيم نماييد خواهيد ديد كه در سال آينده اهداف شما نسبت به سال قبل حساب شده تر خواهد بود و دقيقا همان چيزي مي شود كه شما را خشنود و شاد مي كند.
اين كار فقط 20 تا 30 دقيقه زمان مي برد و اين تامل كوتاه به سال گذشته مي تواند تاثير عميقي روي بهتر شدن شما و روي يادگيري و موفقيت شما براي سال جديد داشته باشد.
از آنجايي كه دوست دارم تجربيات شما را بشنوم حدس مي زنم كه سال آينده سال فوق العاده اي براي شما خواهد بود . اين را حس مي كنم!