دفع سنگ کلیه با مصرف خرمالوکارشناس مسوول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: کارشناسان استفاده از گرد حاصل از کوبیده شدن دانه‌ی میوه‌ی خرمالو را برای دفع سنگ کلیه و مثانه تاثیرگذار عنوان کرده‌اند.

«اصغر نقشی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی آذربایجان‌شرقی، افزود: خرمالو سرشار از ویتامین آ و بتاکاروتن و دارای مقادیر قابل توجهی ویتامین‌های ب۱، ب۲، ب۳ و ث است.

وی با توصیه‌ای به مناسب‌ترین زمان برای استفاده از این میوه تشریح کرد: خرمالو بهتر است در زمان پُربودن معده مصرف شود چون اسید معده را زیادتر کرده و به هضم غذا کمک می‌کند.

کارشناس مسوول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: آهن موجود در خرمالو عنصر اصلی خونسازی و پتاسیم موجود در آن اشتهاآور و شست‌وشودهنده‌ی کلیه و کبد است.

نقشی یادآور شد: این میوه خوش رنگ و خوش طعم، حاوی مواد معدنی ضروری نظیر کلسیم، گوگرد، آهن، فسفر، منیزیم و پتاسیم است.

وی با اشاره به تاثیر خرمالو در کاهش چربی خون گفت: خرمالو حاوی مقادیر فراوانی پکتین است پکتین، از فیبرهای محلول در آب است و سبب کاهش چربی خون می‌شود.

کارشناس مسوول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به معایب خرمالو یادآور شد: خرمالو حاوی مقادیر اندکی از تانن است که گاهی سبب یبوست می‌شود.