AMD دیاگرام های مربوط به معماری کارت گرافیک های جدید خود را منتشر کرد که در این تصاویر اطلاعات خوبی دیده می شود. پردازنده های جدید دارای 4 واحد حافظه بافتی (TMU) است که در هر کدام از آنها تعداد 16 پردازنده جریانی قرار می گیرد.
در معماری نسل دوم GCN تعداد 44 واحد محاسبه در مجموع وجود دارد که برای هر واحد حافظه بافتی، 11 واحد محاسبه در نظر گرفته شده است.
معماری جدید AMD می تواند در نهایت 1 مگابایت حافظه نهان در سطح L2 در اختیار کارت گرافیک قرار دهد. همچنین قدرتمند ترین کارت گرافیک سری جدید AMD که به احتمال فراوان R9 290X با دو پردازنده گرافیکی خواهد بود، می تواند به رابط حافظه 512 بیتی برای هر پردازنده (در مجموع 1024 بیت) مجهز شود.
کارت های جدید AMD به حداکثر 8 موتور محاسبه غیر همزمان (ACE) که به صورت موازی با پردازنده گرافیکی فعالیت می کنند. هر کدام از این هشت موتور می توانند 8 صف برای پردازش تشکیل دهند و عملیات پردازش با سرعت بیشتری انجام گیرد.
با وجود رابط حافظه 512 بیت در کارت های تک هسته ای، می توانید به پهنای باند 320 گیگابایت در ثانیه دست پیدا کنید. این رقم نسبت به کارت HD 7970 به میزان 20 درصد افزایش یافته است