امروزه کاربران بسیاری به دلیل نوع کاربرد خود از سیستم دسکتاپ و نوت بوک، از درایوهای پر سرعت SSD استفاده می کنند تا علاوه بر افزایش سرعت انتقال اطلاعات، بتوانند زمان کمتری را در انتظار پاسخگویی از سوی درایو دستگاه خود بمانند. اما همین موجودات دوست داشتنی، در برخی مواقع، سبب بروز محدودیت هایی در دست یابی به سرعت حقیقی می شوند و به نوعی شما تجربه سرعت واقعی یک SSD را از دست می دهید. مشکل اصلی که سبب محدودیت در دست یابی به سرعت واقعی یک SSD می شود را می توان به کاهش فضای خالی درایو نسبت داد. اما درایو های پرسرعت SSD به دلیل قیمت بالا، تنها در مدل هایی با ظرفیت پایین تولید می شوند (البته مدل های محدودی نیز به ظرفیت 1 ترابایت نیز تولید می شود که قیمت وحشتناکی نیز دارند!) و از همه مهم تر اینکه، هر کاربری قادر به پرداخت هزینه خرید یک SSD نیست. در این شرایط باید خود را به مدل هایی با ظرفیت پایین مانند 60 یا 64 گیگابایت سرگرم کنید که در این حالت تنها فضا برای نصب سیستم عامل و چند بازی یا نرم افزار محدود در اختیار شما قرار می گیرد و با پر شدن فضای درایو، می توانید کاهش سرعت را به شکل کاملا محسوسی مشاهده کنید. پلکستور برای جلوگیری از بروز مشکل کاهش سرعت با کاهش فضای خالی درایو، یک فناوری انحصاری با نام True Speed تدارک دیده که نتایج تست ها نشان دهنده تاثیر بی نظیر این فناوری در سرعت SSD ها دارد. با ما در این مطلب مختصر و مفید همراه شوید تا فناوری True Speed را برای شما شرح دهیم.
درایور مورد ما Plextor PX-256MP است که با ظرفیت 256 گیگابایت، سرعت خواندن و نوشتنی برابر با 500 مگابایت و 440 مگابایت را در اختیار شما قرار می دهد. تعداد دستورات ورودی و خروجی در حالت خواندن اطلاعات برابر با 70،000 دستور و در حالت نوشتن نیز برابر با 65،000 دستور است. پلکستور برای افزایش سرعت، از یک حافظه نهان با ظرفیت 512 مگابایت از نوع DDR3 استفاده می کند که در کنار کنترلر Marvel 88SS9174 می تواند یک فضای دوستانه سریع را برای شما پدید آورد. سیستم تست برای درک فناوری True Speed شامل مادربورد Gigabyte GA-P67A-UD5-B3 و پردازنده Intel Core i7-2600K به همراه سیستم عامل Windows 7 Ultimate X64 SP1 استفاده گردیده است. اکنون زما آن فرا رسیده تا نتایج تست درایور Plextor PX-256MP در دو حالت با فضای خالی زیاد و فضای خالی کم را مورد بررسی قرار می دهیم.
همانطور که مشاهده می کنید، فناوری True Speed به خوبی در انجام وظیفه خود، سر بلند بوده و در بهترین حالت ممکن از کاهش سرعت انتقال و دست یابی به اطلاعات جلوگیری می کند. نکته جالب توجه، کاهش بسیار اندک (در حد چند کیلوبایت) در دو حالت در نظر گرفته شده است که در زمان نوشتن اطلاعات، این مسئله نمود بیشتری دارد. برای به دست آوردن نتایج، به طور استاندارد در یک مدت سه ماهه از SSD تولید شده توسط پلکستور استفاده شده و نتایج به طور کامل در شرایط طبیعی قابل استناد است. به گزارش Plextor، سرعت درایو های پر سرعت SSD تنها پس از دو یا سه ماه از خرید آنها، دچار کاهش چشم گیری می شود و دیگر نمی توانید به سرعت روزهای ابتدایی دست پیدا کنید. در SSD ها از تعدادی چیپ ست حافظه به صورت چند کاناله استفاده می شود و برای بهره گیری از آنها در کنار یکدیگر باید از بلاک های خالی به صورت پیاپی استفاده شود. در این حالت پس از مدتی، بلاک های خالی با داده های سر در گم، پر می شود و داده هایی که یکپارچه سازی نگردیده و نخواهند گردید (به دلیل ساختار متفاوت عملیات Defragment در SSD ها توصیه نمی شود)، عملکرد ساختار چند کاناله را به طور محسوسی کاهش می دهد.
در تصویر بالا به خوبی می توانید مشاهده کنید که درایو Plextor در سه حالت فشرده بودن داده ها و انتقال تصادفی آنها، دچار کاهش سرعت نگردیده، این در حالیست که درایو دیگری که مورد مقایسه قرار گرفته، دچار کاهش 232 مگابایتی سرعت در حالت انتقال تصادفی اطلاعات برای انجام تست گردیده است. در سایر پارامتر های تست نیز شاهد کاهش سرعت در درایو مورد مقایسه با Plextor است.