شهر پهناوری که توسط تمدن باستانی مایاها ساخته شد و نزدیک به یک قرن پیش در گواتمالای عصر مدرن کشف شد، سرانجام شروع به رها ساختن اسرارش می نماید؛ از جمله اشاره ای جزیی به اینکه پیش بینی های آخر زمانی پیرامون “پایان” تقویم مایان، ممکن است اشتباه باشد.
با اولین حفاری در مجموعه پراکنده Xultzn در ناحیه پتن گواتمالا، باستان شناسان بنایی کشف کرده اند که به نظر می رسد فضای کاری برای کتابت و نسخه نگاری شهر باشد. دیوارهای آن با نقاشی های منحصر بفرد آذین شده، از جمله ترسیمی از صف مردان در لباس فرم های سیاه رنگ، صدها عدد و شماره نواخوانا و بسیاری محاسبات وابسته به تقویم مایان، با بسط دادن آن تا 7000 سال آینده.
کاوش های انجام شده توسط نشنال جئوگرافی، پیش از این جزییاتی پیرامون تقویم مایان و زندگی های ساکنانی که قبلا ناشناخته بودند، فاش کرده است.
یک دیوار از بنایی که تصور می شود یک خانه باشد، با لایه ای نازک به ضخامت میلیمتری از علایم سنگ تراشی با رنگ سیاه و قرمز پوشیده شده که قبل از این شبیه آن در مکان های دیگر تمدن مایان مشاهده نشده است.
برخی کشفیات معرف چرخه های تقویمی مختلفی هستند که با تقویم مرسوم 260 روزه مایان ها، تقویم خورشیدی 365 روزه، چرخه 584 روزه سیاره زهره و 780 روزه مریخ طراحی و زمان بندی شده است. چهار شماره طولانی روی دیوار شمالی خانه ویران شده مربوط به تقویم و محاسبات مایان درباره ماه، خورشید و احتمالا زهره و مریخ است؛ تاریخ این تقویم ها ممکن است تا 7000 سال آینده بسط داده شده باشد. اینها اولین محاسبات کشف شده باستان شناسان مایان هستند که به نظر می رسد همه چرخه ها را در این سیر زمانی فهرست می کنند.
مشاهدات آنتونی آونی، متخصص نجوم تمدن مایان از دانشگاه کولگیت در همیلیتون نیویورک، این سوال را در بردارد که اگر جهان، امسال به سمت نابودی پیش می رود، چرا پیش بینی تاریخی آنها باید تا 7000 سال آینده ادامه یابد؟ شما می توانستید بگویید عددی به آن بزرگی، حداقل نشان دهنده آن است که زمان می تازد و سیر آن ادامه دارد.
این ها اولین محاسبات باستان شناسان مایان هستند که به نظر می رسد همه چرخه ها را در این سیر زمانی فهرست می کنند. اگرچه همه آنها شامل مضارب مشترکی از تقویم کلیدی و چرخه های نجومی هستند، اهمیت دقیق این محدوده های زمانی خاص ناشناخته است.
باستان شناس، ویلیام ساتورنو از دانشگاه بوستون در ایالات متحده، که عامل این حفاری و اکتشاف شد، گفت: “ما برای اولین بار موفق شدیم بدانیم واقعیت ثبت های نگهداری شده توسط یک نسخه نگار ممکن است چه باشد، وظیفه چه کسی بوده تا از این ثبت رسمی نگهداری کند.”
دانشمندان می گویند که علی رغم باور عمومی، هیچ علامتی مبنی بر این که تقویم مایان یا جهان در سال 2012 به پایان می رسد وجود ندارد، فقط یکی از چرخه های تقویم به پایان می رسد. آنتونی اونی، استاد ستاره شناسی و مردم شناسی در دانشگاه کولگیت، گفت: “آن شبیه کیلومترشمار اتومبیل، با تقویم مایان است که گردش آن از 120000 تا 130000 است.”

آیا مایان ها پیش بینی می کنند که جهان در سال 2012 پایان خواهد یافت؟


کتیبه های روی لوحه های مایان در معابدی چون تورتوگویرو که اشاره به “پایان” دارد و بسیاری از تئوری های توطئه آمیز اینترنت، پیش بینی کرده اند که جهان ما در یک چاله سیاه فرو خواهد رفت، با یک سیارک برخورد می کند یا با خدایان کهن بلعیده می شود. اما بسیاری از اقوام مایان، پیش بینی های آخر زمانی را تا حدود زیادی یک ایده غربی می دانند و آن را رد می کنند.
این کتیبه ها به جای پایان زمان، به آغاز یک دوره جدید اشاره دارند. “آخر زمان” اشاره به پایان یک چرخه 5125 ساله از شروع تقویم طولانی مایان در 3113 سال قبل از میلاد دارد.
اونی، به همراه ویلیام ساتورنو از دانشگاه بوستون و دیگر همکارانش، کشف خودشان را در انتشار روز جمعه مجله ساینس گزارش می دهند. اتاق، کمی بزرگتر از 6 فوت مربع است و بخشی از مجموعه بزرگ ویرانه های مایان در جنگل بارانی Xultun در شمال شرقی گواتمالاست. دانشمندان گفتند، دیوارها نیز منقش به پورتره هایی از یک شاه نشسته و برخی چهره های دیگر است، اما واضح است که آنها هیچ ارتباطی به کتیبه های نجومی ندارند.
کتیبه روی یک دیوار شامل تقویم ماهیانه ای است که حدود 13 سال را پوشش می دهد. محققان فکر می کنند شاید این تقویم برای نگهداری و رهگیری خدایی که در زمان های مشخص بر ماه نظارت می کرده، استفاده داشته است.
اونی گفت، این تقویم باید به نسخه نگاران اجازه دهد تا ظاهر یک ماه کامل را طی گذر سالها پیش بینی کنند. چنین ثبت و نگهداری، کلیدی برای ستاره شناسی و مراسم مایان بود، که شاید با پیش بینی هایی که انجام می دادند، پادشاه را از بهترین زمان برای جنگ آگاه می ساختند یا وضعیت بازدهی سالانه محصول را پیش بینی می کردند.
وی گفت: “این یافته ها، اطلاعات نجومی هستند که توسط آیین و مذهب هدایت شده اند.”
محققان گفتند، روی دیوار مجاور، اعدادی وجود دارد که نمایانگر چهار بازه زمانی از حدود 935 تا 6700 سال است. مفهوم آنها مشخص نیست، اما شاید نسخه نگاران محاسباتی را انجام می دادند که مشاهدات حوادث نجومی مهم مثل حرکت مریخ، زهره و ماه را به هم مرتبط می ساخته است.
کارشناسانی که با این کشف ارتباطی نداشتند اظهار می دارند که این یافته ها پیشرفت قابل توجهی در این زمینه بوده است.

سیمون مارتین، متصدی نمایشگاه تقویم مایان در موزه باستان شناسی و مردم شناسی دانشگاه پنسیلوانیا گفت: “آن واقعا یک کشف شگفت انگیز و غافلگیرکننده است. با مشخص شدن نتایج کار نسخه نگاران در کنده کاری های روی آثار یافت شده، ما هرگز قادر به شناسایی فضای کاری، یا اینکه واقعا آنها چطور به این اطلاعات پی برده اند نشده ایم.”
وی گفت یافته های جدید، درک و بینش کلی را درباره این تمدن روشن می سازد و این واقعیت که سقف اتاق، در مقایسه با سقف های کاهگلی پیشینیان، از سنگ ساخته شده، نشان می دهد که نسخه نگاران از موقعیت اجتماعی برجسته ای لذت می بردند.
جان بی کارلسون، مدیر مرکز باستان شناسی نجوم در کالج میدلند پارک گفت: “این کشف خیلی مهمی است. ما در مقاله منتشر شده خود، بطور اجمالی به آن اشاره نمودیم.”
این یک شروع جذاب برای این کشف است.

Xultzn، یک مکان 12 مایل مربعی است که زمانی ده ها هزار نفر در آن زندگی می کردند و اولین بار حدود 100 سال پیش توسط کارگران گواتمالایی کشف و تقریبا در دهه 1920 توسط سیلوانوس مورلی نقشه برداری شد که این سایت را Xultzn ، به معنی “سنگ پایان” نامید. دانشمندان دانشگاه هاروارد، نقشه برداری گسترده تر سایت را در دهه 1970 انجام دادند.
این خانه که توسط تیم پروفسور ساتورنو کشف شد، 54 عدد از 56 بنایی به شمار می آید که در آن زمان نقشه برداری شد. هزاران ساختمان بی شمار در Xultzn باقی مانده است. کاوش های تیم باستان شناسی نشان می دهد که ساخت و ساز بزرگ تاریخی در Xultzn، در قرن اول پیش از میلاد شروع شد.
این سایت تا پایان دوره باستانی مایان پیشرفت کرد و رونق داشت؛ قدمت آخرین لوحه تاریخی کنده کاری شده در این مکان به حدود سال 890 بعد از میلاد بازمی گردد.
پروفسور ساتورنو افزود: “عجیب است که کشفیات Xultzn، همه وجود دارند. چنین حکاکی ها و آثار هنری روی دیوارها در مناطق مایان بخوبی حفظ نمی شوند، بخصوص در خانه ای که تنها در یک متری سطح زمین مدفون شده.

پروفسر آونی افزود: “هیجان انگیزترین نکته آن است که ما درحال حاضر می دانیم مایان، صدها مورد محاسبات این چنینی را از سال ساخته و قبل از آنکه آنها را در وصیت نامه شان ثبت کنند، در جاهای دیگری مثل کتابها به ثبت رسانده اند.