این بار همگی منتظر هستند تا ببینند برنده اصلی پس از نابودی بلک‌بری، چه کسی خواهد بود و این اتفاق به نفع چه کسی تمام خواهد شد.

صاحبنظران و کارشناسان بر این باورند که به دلیل امکانات مناسب ویندوزفون برای کاربردهای تجاری بسیاری از کاربران بلک‌بری جذب این پلتفرم خواهند شد. همچنین با حذف بلک‌بری دیگر ویندوزفون رقیبی را برای حفظ جایگاه سوم در بین پلت فرم‌های موبایل برای خود نمی‌بیند.

تحلیلگران انتظار دارند که ویندوزفون بیشترین سود را از فروش سهام بلک‌بری ببرد. در همین رابطه اعلام شد که سهام بلک‌بری به ارزش ۴.۷ میلیارد دلار به یک کمپانی مالی کانادایی به نام Fairfax Holding فروخته خواهد شد. کارولینا میلانسی، تحلیلگر گارتنر می‌گوید: ویندوزفون در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از ضعیف‌تر شدن بلک‌بری بیشترین سود را ببرد.

حال با توجه به اینکه بلک‌بری موافقت خود برای فروش کل سهام شرکت به قیمت 4.7 میلیارد دلار را اعلام نموده است، انتظار می‌رود به زودی بلک‌بری از بازار مصرف کنندگان خارج شود و ویندوزفون جایگاه خود به عنوان سومین پلت فرم محبوب دستگاه‌های موبایل را محکم‌تر سازد. تولیدکنندگان تلفن‌های مبتنی بر ویندوزفون دیگر رقیبی نزدیک در پشت خود نمی‌بینند و شاید موقعیت مناسبی برای گوشی‌های لومیا فراهم شود تا بتوانند با خیالی آسوده‌تر به رقابت با iOS و اندروید بیاندیشند.

ویندوزفون همچنین توانسته در چند قرارداد مهم از بلک‌بری پیشی بگیرد و با شرایطی که به وجود آمده به نظر می‌رسد این روند به شکل بهتری برای ویندوزفون ادامه یابد. به علاوه ویندوزفون نسبت به اندروید از نظر امنیتی و نسبت به iOS از نظر قیمت و تنوع دستگاه‌ها مزیت دارد که می‌تواند آن را به رقیب بالقوه‌ای برای این دو سیستم‌عامل بدل سازد. همچنین به دلیل امکانات مناسبی که ویندوزفون برای کاربردهای تجاری دارد می‌توانند جایگزین بسیار مناسبی برای بلک‌بری و کاربران آن باشد