رحمت امینی در نشست رسانه ای نخستین همایش تئاتر کاربردی حوزه هنری بر لزوم توجه به این شاخه هنری از تئاتر تاکید کرد و گفت: تئاتر کاربردی می تواند در بهبود وضعیت زندگی مردم تاثیر بگذارد و مشکلات تئاتر مرسوم را هم رفع کند. به گزارش دریافتی سایت ایران تئاتر از پایگاه خبری حوزه هنری، رحمت امینی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، یکشنبه، 17 شهریورماه، در سالن سلمان هراتی حوزه هنری و در جمع اصحاب رسانه با بیان اینکه فعالیت همایش های منطقه ای بیست و دومین جشنواره تئاتر "سوره ماه" از امروز آغاز می شود، اظهار کرد: همایش های منطقه ای تئاتر "سوره ماه" برای انتخاب آثار برگزار می شود و تفاوتش با همایش های تئاتر فجر این است که در چهار استان میزبان، آثار دیگر استان ها بازبینی می شود و در خلال نشست های تخصصی هر منطقه نیز ایراد آثار گرفته شده و از دل هر منطقه 2 نمایش برای اجرا در بیست و دومین جشنواره سراسری تئاتر "سوره ماه" انتخاب می شود.
شش اثر از بخش فعالان تئاتر به بیست و دومین جشنواره تئاتر "سوره ماه" راه یافت
وی در ادامه افزود: 6 اثر راه یافته به بیست و دومین جشنواره تئاتر "سوره ماه" از بخش فعالان تئاتر نیز انتخاب و معرفی شده اند و آثار منتخب بخش استعدادهای جوان نیز پس از بازبینی مجدد 12 اثر، انتخاب می شوند. تلاش داریم امسال نیز همچون سال گذشته هیچ اثر ضعیفی در جشنواره حضور نداشته باشد و تنها آثار باکیفیت بالا اجرا شوند.
امینی با تاکید بر اینکه تمام آثار راه یافته به جشنواره "سوره ماه" سال 91 طی یک سال به اجرای عمومی در حوزه هنری درآمده اند، اذعان کرد: با تمام گروه ها تسویه شده است و در حال حاضر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری هیچ بدهی به گروه های نمایشی ندارد.
روزهای پر رونق تئاتر حوزه هنری در هفته دفاع مقدس
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری همچنین با اشاره به اجراهای عمومی حوزه هنری گفت: نمایش "وقتی زمین دروغ می گوید" به کارگردانی سعید تشکری از استان خراسان رضوی از امروز در تماشاخانه مهر حوزه هنری به اجرای عمومی در می آید. همچنین نمایش "من که دا نیستم" به نویسندگی مهرداد رایانی مخصوص و کارگردانی حسین پارسایی در هفته اول مهرماه در حوزه هنری به نمایش در می آید. نمایش های "وداع" و "دهانی پر از کلام" نیز در روزهای آینده در تالار های نمایشی حوزه هنری به صحنه می روند.
وی خاطرنشان کرد: این آثار در آستانه هفته دفاع مقدس در حوزه هنری اجرا می شوند و این مسئله نشان دهنده اهداف حوزه هنری برای پرداختن به چنین موضوعاتی است. تلاش کرده ایم نمایش هایی که در هفته دفاع مقدس به صحنه می روند، واجد کیفیت لازم باشند و صرفا برچسب مناسبتی بودن را به آن ها نزنیم.
امینی همچنین با اشاره به مشکلات تئاتر کشور اظهار کرد: چند مسئله در تئاتر کشور وجود دارد، مانند بودجه بسیار ناچیز، عدم توسعه تالارهای تئاتر و همچنین بی توجهی به معیشت اهالی تئاتر که این مشکلات همچنان نیز مطرح است. طی 3 دهه تعداد دانشجویان و فعالان تئاتر و علاقه مندان تئاتر رشد داشته، اما این ضعف ها همچنان وجود دارند.
تئاتر در نهادهای اساسی کشور مورد توجه نیست
وی درباره علل معضلات تئاتر تشریح کرد: متاسفانه تئاتر در نهادهای اساسی و کلی کشور مورد توجه نیست، نه در مجلس و نه در دولت تئاتر به عنوان هنری که ضرورتش در جامعه احساس شود، مورد توجه قرار نمی گیرد. البته بخشی از معضلات تئاتر نیز به خود هنرمندان این عرصه بر می گردد که ارتباط خود را با مخاطبان و علاقه مندان بهبود نمی بخشند.
امینی تئاتر کاربردی را از عواملی دانست که به برون رفت از مشکلات تئاتر کشور کمک می کند و تصریح کرد: این هنر گام های آغازین خود را طی می کند و البته در دنیا هم در دو دهه اخیر مورد توجه قرار گرفته است. به نظر می رسد اگر تئاتر کاربردی در کنار شکل مرسوم تئاتر بتواند جایگاه خود را در بین نهادهای مردمی باز کند، مزیت های زیادی دارد. تئاتر کاربردی در نهادهای آموزشی، کارگری و ... می تواند تاثیر خود را نشان دهد و به عنوان ابزاری برای رفع مشکلات درون گروهی و فرهنگ سازی استفاده شود. همچنین اگر خانواده ها بدانند که تئاتر کاربردی و هنرهای نمایشی در بهبود وضعیت زندگی تاثیر دارد، می توانند مخاطبان تئاتر مرسوم شوند.
نخستین همایش تئاتر کاربردی ویژه متخصصان تئاتر است
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به توجه حوزه هنری به تئاتر کاربردی گفت: نخستین همایش تئاتر کاربردی ویژه متخصصان و علاقه مندان به تئاتر است تا بیایند و با گونه های مختلف تئاتر کاربردی آشنا شوند. در این همایش از استادان خارجی نیز دعوت شده تا در کارگاه هایی تجربیات خود را در اختیار علاقه مندان قرار دهند. این همایش همچنین در راستای اهداف مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری مبنی بر بردن تئاتر درون اقشارمختلف مردم کشور برگزار می شود.
دفتر تئاتر بچه های مسجد بازگشایی می شود
وی با اشاره به اینکه شهروندان و مردم کشورمان دچار تئاتر هراسی هستند، اذعان کرد: قشر عمده ایی از مردم کشورمان از اینکه به تالارهای تئاتر بروند هراس دارند، زیرا نمی دانند چه چیزی اجرا می شود و با تئاتر کاربردی می توان این ذهنیت را از بین برد. در جشنواره تئاتر "شمسه" نیز هدف همین بود که تئاتر را به محله های شهر ببریم تا در بین خانواده ها اجرا شود. در حال حاضر نیز مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری قصد دارد "دفتر تئاتر بچه های مسجد" را، که در سال های گذشته فعالیت می کرد، بازگشایی کند تا علاقه مندان به راحتی بتوانند عضو شوند و در عرصه تئاتر فعالیت کنند.