با توجه به اینکه Galaxy Note 3 به تازگی توسط سامسونگ معرفی شده است، صاحبان Galaxy Note 2 دوست دارند تفاوت ما بین این دو دستگاه را بدانند. آیا به نظر شما تفاوت این دو دستگاه به حدی است که آن را ارتقاء ببخشند؟ در اینجا می خواهیم مشخصات و ویژگی های Galaxy Note 3 سال 2013 را با Galaxy Note 2 سال 2012 مقایسه کنیم.

اندازه: این دو فبلت از نظر ارتفاع یکسان هستند. البته کمپانی سامسونگ در مدل جدیدتر خود بر روی نازکی دستگاه تمرکز کرده است. البته ما همیشه از شنیدن خبر ایجاد و ساخت صفحه نمایش بزرگتر توسط کمپانی ها خوشحال می شویم و این درست همان چیزی است که سامسونگ انجام داده است.وزن: یکی دیگر از نکات بروز رسانی شده در نسخه جدیدتر وزن کمتر آن است. Galaxy Note 3 حدود 7 درصد از Galaxy Note 2 سبکتر است.

مواد سازنده: این یک نکته جالب برای Note 3 به حساب می آید. سامسونگ بدنه پلاستیکی براق سنتی را تعویض کرد. اما احتمالا این یک نوع پلاستیک است اما حداقل شبیه Plasticky نمی باشد.


صفحه نمایش: شاید این طبقه بندی یکی از اساسی ترین ارتقاء در Galaxy note 3 به حساب بیاید. صفحه نمایش آن حدود 7 درصد بزرگتر از مدل قدیمی است. صفحه نمایش 1080p آن دارای وضوح واضح تر و حدود 125 درصد تعداد پیکسل بیشتر است.


پردازنده: صاحبان Note 2 با عملکرد آن مشکل چندانی ندارند بنابراین تصور مشکل در Note 3 بسیار سخت است. نسخه LTE آن دارای پردازنده Qualcomm Snapdragon 800 است در حالیکه نسخه +HSPA دارای پردازنده هشت هسته ای Exynos می باشد. این نکته را به یاد داشته باشید که ما به یکی از سریع ترین دستگاه های موبایل سال 2013 نگاه می کنیم.


حافظه RAM: حافظه RAM 2GB در Note 2 به اندازه کافی است. اما حافظه RAM 3GB در Note 3 خیلی بیشتر از سایر گوشی های هوشمند کنونی است.

ذخیره سازی: به نظر می رسد کمپانی سامسونگ از ذخیره سازی 16 گیگابایتی صرف نظر کرده است و برای Note های جدید انتخاب ها را به 32 الی 64 گیگابایت محدود کرده است.

باتری: دستگاه Note 2 دارای عمر باتری بسیار فوق العاده ای است اما ما هنوز درباره Note 3 مشخصات دقیقی در دست نداریم. اما همانطور که مشاهده می کنید این دستگاه دارای ظرفیت بیشتری است اما از طرفی دیگر دارای تراکم صفحه نمایش بیشتری نیز می باشد.


دوربین: دوربین عقب Note 3 ارتقاء یافته است و توانسته است به 13 مگاپیکسل Galaxy S4 برسد. درست مانند عمر باتری، اعداد بازگو کننده کل داستان نیست.

ویژگی Wireless: در این طبقه بندی مشکلی وجود ندارد زیرا اکثر دستگاه ها و گوشی های هوشمند کنونی از LTE پشتیبانی می کنند.

نرم افزار: در دستگاه Galaxy Note 3 آخرین نسخه آندروید به کار برده شده است اما در Note 2 از Android 4.2 استفاده شده است، اما مهم تر از نسخه Jelly Bean، نرم افزار اضافه شده توسط سامسونگ است. درست مانند Galaxy S4، دستگاه Note 3 نیز از ویژگی های نرم افزاری کاملی بهره برده است. اما از آنجایی که TouchWiz در S4 غیر ضروری بود، امیدواریم TouchWiz در Note 3 این چنین نباشد.

سامسونگ در خط تولید Note های خود به قلم توجه کرده است و در Note 3 این موضوع را بهبود بیشتری داده است، به همین دلیل می توان تعداد متعددی اپلیکیشن را به طور همزمان راه اندازی کرد.

جمع بندی: همیشه نسخه های جدیدتر بهتر هستند. اما از آنجایی که از رونمایی Note 3 تنها مدت کوتاهی می گذرد درباره گفتن چنین بیانیه ای کمی زود می باشد. صفحه نمایش آن بزرگتر و شفاف تر است و از طرفی دیگر این دستگاه دارای وزن سبکتر و جمع و جورتر است و همچنین دارای ویژگی های نرم افزاری جدیدتر است. از طرفی دیگر کیفیت دوربین و عمر باتری در آن تست شده است.