درختان تنومند عامل بقای کمیاب‌ترین جغد جهانکارشناسان «انجمن حفاظت از حیات‌وحش» در یک مطالعه جدید تاکید کردند که بزرگ‌جثه‌ترین جغد جهان موسوم به «جغد‌ ماهی‌خوار بلکیستون» که یکی از کمیاب‌ترین گونه‌های این پرنده نیز هست، می‌تواند شاخص مهمی برای تعیین سطح سلامت برخی از جنگل‌های ابتدایی وسیع در خاور دور روسیه باشد.

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ در این مطالعه که از سوی کارشناسان انجمن حفاظت از حیات‌وحش و دانشگاه مینه‌سوتای آمریکا انجام گرفت، مشخص شد «جغدهای ماهی‌خوار بلکیستون» برای ادامه بقا و زاد و ولد و دسترسی به غذای مورد علاقه‌شان که ماهی‌های آزاد هستند وابستگی زیادی به جنگل‌های کهنه و قدیمی دارند.

همچنین درختان بلند و تنومند محل مناسبی برای زندگی و تولید مثل این پرندگان بزرگ جثه که پهنای بالشان به دو متر می‌رسد فراهم می‌سازند. زمانی که این درختان شکسته می‌شوند و به داخل جریان آب سقوط می‌کنند و مانع از جریان عادی آب در مسیر رودخانه‌ها می‌شوند در نتیجه آب رودخانه‌ها از اطراف، بالا و زیر این موانع جدید فوران می‌کند و نتیجه آن آشفتگی جریان آب در مسیر رودخانه است که در نهایت زیستگاه‌های اصلی ماهی‌ها آزاد که طعمه اصلی جغد‌های بلکیستون هستند دستخوش تغییرات شده و سلامت این زیستگاه‌ها به خطر می‌افتد.


محققان در این بررسی ویژگی‌های لانه‌سازی تعدادی از «جغدهای ماهی‌خوار بلکیستون» را مطالعه کردند و متوجه شدند که درختان قدیمی بزرگ، تنومند و جنگل‌های کهنسال شرایط متمایز و مهمی را برای امکان لانه‌سازی این پرندگان بزرگ جثه فراهم می‌کنند.

این محققان اظهار داشتند که مدیریت و حفاظت از جنگل‌های قدیمی برای نجات این گونه‌ها ضروری است زیرا جزئی اصلی از روند لانه‌سازی این پرندگان محسوب می‌شوند.

«جاناتان اسلگت»، محقق ارشد این انجمن گفت: «جغدهای ماهی‌خوار بلکیستون» شاخص اصلی سلامت جنگل‌ها، رودخانه‌ها و جمعیت ماهی‌های آزاد هستند. حفظ زیستگاه «جغدهای ماهی‌خوار بلکیستون» به تداوم و بقای محل زندگی دیگر انواع گونه‌های مهم که با جنگل‌های قدیمی در خاور دور روسیه مرتبط هستند کمک می‌کند.