+ ارسال موضوع جدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: جبر یا اختیار؟

 1. #1
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  نوشته ها
  2,050
  تشکر
  33,143
  تشکر شده 8,216 بار در 2,138 پست

  پیش فرض جبر یا اختیار؟

  آیا شما به طالع بینی اعتقاد دارید؟آیا فالهای روزانه را میخوانید؟
  خیلی از رسانه ها از جمله سایتها ، مجلات و تی وی ها هر روز یا هر هفته بخشی رو اختصاص میدن به طالع بینی ماهها یا فال روزانه .
  اگر اهل خوندن این ستونها باشید تصدیق میکنید که این مطالب معمولا دقیقتر از اونی هستند که بشه بهشون لقب تصادفی زد البته به نویسنده اش هم مربوطه . همشون رو نمیشه تایید کرد ولی قطعا بعضیاشون رو هم اصلا نمیشه رد کرد. احتمالا میدونید که این ستونهارو ستاره شناسها مینویسند که یکی از شاخه های متافیزیکه و با اینکه تو کشور ما به رسمیت شناخته نمیشن و چند سالی هست که کتابهای این رشته اجازه چاپ نمیگیرن ولی در بعضی کشورهای دنیا در دانشگاهها تدریس میشن اگه پیش یکی از اساتیداین رشته برید و تارخی دقیق تولدتونرو بگید میبینید که رویدادهایی از گذشته و آینده شما بهتون میگه که خشکتون میزنه و نمیتونید ردش کنید . این کار خوبیش اینه که از آینده به آدم خبر میده اما یک بدی هم داره اینکه بعضی از افراد میان میگن که زندگی تو این دنیا یک جبره و ما از خودمون اختیاری نداریم و به من میگن این حرفها با هیپنوتیزم در تعارضه که همش میگه اختیاره.
  حالا برای اینکه بتونید به درک صحیحی از این موضوع برسید وبفهمید مرزهای جبر و اختیار تو زندگی ما کجاست به یک مثال توجه کنید.
  وقتی در حال رانندگی توی جاده هستید علائم راهنمایی چقدر میتونند در حرکت شما موثر باشند؟ وقتی شما در جاده در حرکت هستین میدونید این تابلوها رو پلیس برای این تو جاده نصب کرده تا شما بتونید بهترین مسیر رو انتخاب کنید و در کمال امنیت به هدفتون برسید و هیچ کدوم از تابلوها قصد فریب شما رو ندارن و اگه جایی تابلوی دور زدن ممنوع می بیند حتما منظورش اینه که اگه دور بزنید با ماشینهایی که از اون سمت میان مواجه میشین و احتمال تصادف خیلی بالاست. حالا فرض کنید تو یک جاده ای باشید که تمام تابلوها رو یک نفر تصادفی و بدون هیچ نظم و قائده ای نصب کرده باشه وشما هم موظف باشید حتما از این جاده حرکت کنید و حتما به این علائم توجه کنید . حالا به نظرتون آیا این تابلوها هم میتونن به شما کمک کنند که زودتر به هدف برسید؟ یا اینکه برعکس ممکنه حتی باعث بشن که شما مسیرتون خیلی دورتر بشه ؟ تصور کنیدشما از مبداء حرکت میکنید ولی تابلوها شمارو به سمت مخالف مقصدتون راهنمایی میکنند مثلا از تهران میخواهیدبه سمت مشهد برید ولی تابلوها مشهد رو در جنوب تهران نشون میدن یا فرض کنید شما میتونید با سرعت 100 کیلومتر تو یک جاده ای حرکت کنید اما تابلوها سرعت بیش از 30 کیلومتر رو مجاز نمیدوننیا بعداز هزار پیچ و خم به نزدیکی مقصد رسیدید اما باید سر یک دوراهی به راست بپیچید اما تابلوها اجازه نمیدن به راست بپیچید و یاوقتی چند قدمی مقصد هستید و میخواهید پارک کنید یک تابلوی توقف ممنوع به شما اجازه نمیده حتما میگید همچین جاده ای تو هیچ جای دنیا وجود نداره اما بایدبدونید تو همه جای دنیا همچین جاده ای هست.یک جاده هست که همه ما حتی اونهایی که رانندگی بلد نیستن درونش حرکت میکنیم و اسمش جاده زندگیه و فرقش با جاده های دیگه اینه که تابلوهای اون رو هیچ کدوم از ما انتخاب نکردیم و میشه گفت همش تصادفی روی جاده نصب شدند. در واقع اینکه شما چقدر تو جاده زندگی تند یا کند برید یا کجا دور بزنید و کجا از سمت راست حرکت کنید و.... رو این تابلوها نشون میدن و اسم این تابلوها احساسات ما هستند.
  احساسات ما هستند که شکل و جهت حرکت مارو تعیین میکنند
  اینکه از چی بترسیم و از چی نترسیم – از چی خوشمون بیاد و از چی خوشمون نیاد – چه موقعی عصبانی بشیم و چه موقعی خوشحال دست ما نیست یا به عبارت دقیقتر اگاهانه انتخاب نمیکنیم و در واقع به این چیزها میگیم انتخاب ناخوداگاه. ما عموما فکر میکنیم احساسات ما دست ما نیستند که از یک نفر خوشمون بیاد- از یک جا بدمون بیاد اینا معمولا برامون پیش میاد و ما انتخابشون نمیکنیم. خیلی وقتها مشکلات زندگیمون رو گردن دلمون میندازیم و مثلا به عشقمون میگیم اگه جای تو عاشق فلانی شده بودم الان وضعم خیلی خوب بود اگه دنبال این رشته رفته بودم الان خیلی خوب بود ولی اون موقع این رشته رو دوست داشتم و عقلم کار نمیکرد اگه از ترس حرف مردم نبود اون کاری که دوست داشتم رو میکردم و..... خیلی از ما تاسف میخوریم برای اینکه فکر میکنیم احساسات ما باعث بدبختی ما شدند تمام تصمیمات زندگی ما یعنی وقتی به دوراهی ها یا چند راهی ها میرسیم به تبع این تابلوها گرفته میشه و ما بعد متوجه میشیم چقدر تو این انتخابها اشتباه کردیم سرعت حرکت ما در هر مسیر یعنی انگیزه ما متاثر از این تابلوهاست
  جهتگیری ها تصمیمات- سرعت حرکت در یک مسیر متاثر از احساسات ماست
  حالا اگه تو زندگی گاهی گم میشید و نمیدونید چرا گم شدید باید بهتون بگم علت گم شدن ما تابلوها و علائمی هستند که ما فکر میکنیم درستن ولی غلط هستن یعنی احساساتی که مارو اشتباه به سمت دیگه ای هدایت کردند.
  اما شما چقدر خود را میشناسید؟
  به این سوالات فکر کنید و برای هرکدوم حداقل دوتا جواب بنویسید
  1- ازچه چیزهایی میترسید؟
  2- ازچه چیزهایی وحشت دارید؟
  3- ازچه چیزهایی به خشم می آیید؟
  4- ازچه چیزهایی غمگین میشوید؟
  5- ازچه چیزهایی وحشت دارید؟
  6- از چه چیزهایی هراس دارید؟
  7- چه مواقعی احساس تنهایی میکنید؟
  8- چه مواقعی کنترل خود را ازدست میدهید؟
  9- ازچه چیزهایی لذت میبرید؟
  10- از چه چیزهایی خوشحال میشوید؟
  11- از چه چیزهایی آرامش میگیرید؟
  12- شخصیت مورد علاقه شما کیست؟
  13- چه کتابی را دوست دارید؟
  14- به چه شهری برای زندگی علاقه دارید؟
  15- سرگرمی مورد علاقه شما چیست ؟
  16- شغل مورد علاقه شما چیست؟
  17- کدامیک از لوازم منزلتان را دوست دارید؟
  18- به چه مکانهایی علاقه دارید سفر کنید؟
  19- به چه چیزهایی عشق میورزید؟
  20- چه آرزوهایی دارید؟
  حالا بیایید به تصمیمات مهم زندگی خود نگاه کنید
  چه چیزهایی باعث شده این انتخاب را انجام دهید
  مثلا انتخاب همسر- انتخاب رشته تحصیلی- انتخاب شغل- انتخاب محل زندگی انتخاب اتومبیل شخصی و لوازم شخصی و...
  چقدر این تصمیمات در میزان موفقیت و موقعیتی که حالا دارید موثر هستند؟
  چقدر انتخاب همسر و شغل تان موقعیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده ؟
  مثلا علاقه شما به مطالعه چقدر در انتخاب رشته و مدرک تحصیلی و شغلتان بستگی دارد؟
  علاقه شما به مسائل هنری چقدر ه ؟ اگه علقتون به یکی از هنر ها خیلی بود الان کجا بودید؟
  چقدر به ورزش کردن علاقه دارید؟ اگه این علاقه فوق العاده بالاتربود چی میشد؟
  خوب میبینید که بر اساس همین احساسات میتونیم پیش بینی کنیم مسیرزندگی افراد و موقعیتهایی که در اونها قرار میگیرند. لازمه بدونید این احساسات بر اساس نمودارها و منحنی هایی جابجا میشن و قابل محاسبه اند. حالا برگردیم به بحث شیرین فالها وطالع بینی ها این فالهارو ستاره شناسها با کمک حرکت اجرام آسمانی و تاثیرشون بر روان انسان که بصورت احساسات در انسان نمایان میشه تفسیر میکنند و میتون پیشگویی کن که چه رویدادی در انتظار افراد مختلفه وقتی تاریخ زندگی پیامبران رو بخونید متوجه میشید که ستاره شناسها چقدر دقیق زمان تولد پیامبرها رو به شاهان زمان خودشون گزارش دادندو حتما داستان زندگی حضرت موسی رو میدونید که به نمرود گفته بودند اما همین تولد پیامبرا ثابت میکنه که این پیش بینها رو میشه دور زد و ما مجبور نیستیم حتما از اونها تبعیت کنیم بلکه اختیار داریم و این اختیار البته بر اساس میزان اگاهی ماست آگاهی انسان باعث شده جهان اطرافشو بشناسه و دیگه مجبور نباشه خیلی چیزها که برای قدیمیها جبر محض بودرا تحمل کنه مثلا تحمل گرما تو تابستو ن برای مردم 500 سال پیش جبر بود یا اینکه شبا که تاریکه مجبورن بخوابن یا بخاطر هر بیماری ساده ای جون خودشون رو از دست بدن اما بالارفتن علم و اگاهی باعث شده الان میتونه این چیزها رو تحت اختیار خودش در بیاره وشب هارو روشن کنه و تو تابستون زیر کولر بشینه وگرما به سرما بدل کنه و خیلی از بیماری هارو کلا از بین ببره
  هرچقدر آگاهیمون بالاتر میره اختیارمون بیشتر میشه مثلا من فکر میکنم اگه بدونید وسیله ای وجود داره که باهاش میتونید احساساتتون رو تغییربدید احتمالا زندگیتون تغییر میکنه .
  تصور کنید وسیله ای وجود داشته باشه که توسط اون بتونید این علایق را کمتر یا بیشتر کنید و حتی تغییر جهت بدید مثلا علاقه رو به نفرت یا نفرت رو به علاقه تبدیل کنید.چه اتفاقی تو زندگیتون رخ میده؟ مثلا اگر علاقه تون را به مطالعه 4 برابر علاقه فعلی خود کنید فکر میکنید چه تغییری تو زندگی شما ایجاد میشه؟یا مثلا فرض کنید بتوانید علاقه خود را به ورزش 3 برابر کنید چه تغییری در زندگی شما ایجاد خواهد شد؟اگر علاقه شما به یک رشته هنری خیلی زیاد بشید مثلا به نقاشی خیلی علاقمند بشید فکر میکنید چه تغییری در زندگی شما ایجاد میشه ؟اگر علاقه شما به یک کار انسان دوستانه مثل سرزدن به خانه سالمندان افزایش پیدا کنه چه تغییری در برنامه زندگی شما ایجاد میشه؟ اگر از کارهای بیهوده ای که در زندگی انجام میدهید تنفر خود را افزایش دهید؟ تمام کارهایی که در طول یک روز انجام میدید و میدونید که فقط بخاطر عادته و چندان تو موفقیت و خوشبختی شما موثر نیستند مثلا - سیگار کشیدن دیدن برنامه های بی محتوی تلوزیون غیبت کردن و ...با رنج عوض کنید چی میشه؟ بسیاری از افراد از من میپرسند تو ترم اول خودهیپنوتیزم چی یاد میگیریم ؟و این دقیقا همون کاریه که تو ترم اول خودهیپنوتیزم یاد میگیرید یعنی تغییر احساساتتون
  هرکسی با گذروندن یک دوره کوتاه 4 جلسه ای در طی یک ماه میتونه براحتی خصوصیات اخلاقی خودشو رو اونجوریکه دلش میخواد تغییر بده .
  حالا فکرمیکنید با این وسیله چقدر میتونید خوشبختی رو احساس کنید؟ مثلا در حال حاضر دریک محل کار میکنید و رضایت نسبی هم از کار خود دارید شاید هم اصلا راضی نیستید اما در هر صورت با هیپنوتیزم میتوانید رضایت رو از کارتون به شدت افزایش بدید حالا فکر می کنید چقدر زندگی شما لذتبخش تر میشه؟
  اگر شما خودهیپنوتیزم رو بلد باشید
  1- چه تغییراتی در زندگی خودتان ایجاد میکنید ؟
  2- چه تغییراتی در وضعیت جسمی خودتان ایجاد میکنید؟
  3- چه تغییراتی در وضعیت روحیتان ایجاد میکنید؟
  4- چه تغییراتی در اطرافیانتان ایجاد میکنید ؟
  5- چه تغییراتی در روابطتان با دیگران ایجادمیکنید؟؟
  6- چه تغییراتی در گفتار خود ایجاد میکنید ؟
  7- میدویند چرا هنوز معتلید؟ وبرای خودهیپنوتیزم ثبت نام نکردید؟ چون احساس نیاز به خودهیپنوتیزم رو هنوز حس نکردید و یادتون باشه همین احساسات هستند که انگیزه انجام یک کاری رو از آدم میگیرن یعنی بازهم یک تابلو شمارا داره از دستیافتن به یک کلید مهم تو زندگیتون دور میکنه در حالیکه چون شما الان به این موضوع آگاه شدید پی میتونید به این تابلو توجه نکنید و کنترل زندگیتون رو در اختیار بگیرید و تابلوهای جاده زندگیتون رو خودتون طرح و نصب کنید.


 2. کاربر مقابل از این پست niloofar abi تشکر کرده است.


+ ارسال موضوع جدید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

تعداد اعضای بازدید کننده از این تایپیک : 0

بازدید کنندگان :  (نمایش کلی)

نامی برای نمایش وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •