هر چند که بازار تلفن همراه در رکود است، اما خرید و فروش تلفن های دست دوم در بازار تا حدودی از رونق خوبی برخوردار می باشد.

: یک فعال حوزه فناوری اطلاعات گفت: با توجه به نوسانات نرخ ارزی، بازار خرید و فروش تلفن همراه مدتی است در شرایط رکود نسبی قرار گرفته است.

محسن فرجی، افزود: هر چند که بازار تلفن همراه در رکود است، اما خرید و فروش تلفن های دست دوم در بازار تا حدودی از رونق خوبی برخوردار می باشد.

وی خاطر نشان کرد: قاچاق گسترده تلفن همراه به کشور و نوسانات نرخ ارزی سبب شده شرایط ناپایداری در بازار تلفن همراه به وحود آید، به طوری که این دو مساله مهم مدتی است بازار این کالا را در کشور تحت تاثیر قرار داده است.
این فعال بازار خرید و فروش تلفن همراه در تهران یادآور شد: طی هفته گذشته بیشتر خریداران تلفن همراه در بازار به دنبال خرید گوشی های سامسونگ کالکسی 3 و 4، آیفون 5 و سونی مدل z بودند.
به گفته فرجی، در هفته گذشته تلفن های همراه سامسونگ شاهد بیشترین خرید و فروش در بازار بود، به طوری که در روزهای اخیر تلفن همراه سامسونگ کالکسی 4 به قیمت 20 میلیون و 500 هزار ریال به خریداران عرضه شد، مدل سامسونگ کالکسی 3 نیز به قیمت 15 میلیون و 600 هزار ریال و مدل مینی آن نیز 9 میلیون ریال در بازار خرید و فروش شد.
وی اظهار داشت: در هفته گذشته آیفون 5 نیز به مبلغ 22 میلیون و 500 ریال و سونی z نیز به مبلغ 17 میلیون و 800 هزار ریال به خریداران عرضه شد.
این فعال بازار تلفن همراه معتقد است: در صورتی که در بازار ارز ثبات حاکم شود، خرید و فروش تلفن همراه نیز در بازار رونق خواهد گرفت، زیرا نوسانات نرخ ارزی اجازه نداده است بازار این کالا به ثبات برسد.
وی با اشاره به بازارهای جهانی تلفن همراه نیز، افزود: فروش نوکیا در بازارهای جهانی بسیار کاهش پیدا کرده است و شرکت سامسونگ به عنوان بزرگترین تولید کننده تلفن همراه نیز اخیرا اعلام کرده، فروش انواع تلفن همراه این شرکت در بازارهای جهانی کاهش پیدا کرده است.
فرجی تصریح کرد: کاهش فروش تلفن همراه در بازارهای جهانی سبب شده است شرکت سامسونگ قیمت محصولات جدید خود را در بازار کاهش دهد، به طوری که این شرکت قیمت تلفن هوشمند خود را به کمتر از نصف کاهش داده است تا همچنان سامسونگ کالکسی 4 به عنوان پر فروش ترین تلفن در بازارهای جهانی، به فروش برسد.
با این حال بسیاری از کارشناسان این حوزه معتقدند: علاوه بر اینکه، شرکت های سامسونگ و اپل با کاهش فروش تلفن همراه هوشمند مواجه شده اند، شرکت های ˈاچ تی سیˈ و ˈبلک بریˈ نیز شاهد کاهش فروش محصولات تلفن های همراه هوشمند خود در بازار های جهانی هستند.
از طرفی برخی از کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات نیز تاکید دارند با توجه به کاهش فروش تلفن های همراه، در آینده شاهد کاهش 20 درصدی قیمت این محصولات در بازار خواهیم بود.
ابراهیم درستی رییس اتحادیه لوازم صوتی، تصویری و تلفن همراه چندی پیش اعلام کرد: هر زمان بازار ارز روی ثبات را به خود می دید، بازار لوازم صوتی، تصویری و تلفن همراه نیز از آن تبعیت می کرد و در حال حاضر که قیمت دلار به یک ثبات رسیده است، بازار نیز از آن پیروی کرده و محصولات این بازار بین پنج تا 20 درصد کاهش قیمت داشته است.
وی با اشاره به کاهش قیمت ارز به وارد کنندگان و عرضه کنندگان توصیه کرد که کالاهای خود را نگه نداشته و آنها را هر چه سریعتر در بازار پخش کنند، زیرا روند بازار به این صورت نیست که دوباره شاهد افزایش قیمت باشیم.