بیشتر کاربران iOS از قابلیت‌ها و امکاناتی که iCloud‌ برای آن‌ها فراهم می‌سازد اطلاع دارند و همچنین در رابطه با ذخیره‌سازی Contactهای موجود در دستگاه iOS خود در iCloud نیز اطلاع دارند. قابلیت بسیار زیبایی است که باعث می‌شود در صورت سرقت موبایل، فرمت‌شدن دستگاه و یا هر اتفاق دیگری، شما لیست اسامی (Contacts) خود را از دست ندهید.
از طرف دیگر کاربران محصولات Google نیز احتمالاً از سرویس Google Contact استفاده می‌کنند و اطلاعاتی درباره آن دارند. شخصاً من استفاده از Google Contact را بدلیل امکانات و راحتی کارکرد، آن را به هر چیز دیگری ترجیح می‌دهم. مشکلی که در استفاده از iCloud برای کاربران ممکن است ایجاد شود این است که اسامی موجود در iCloud تنها با دستگا‌ه‌های iOS ممکن است Sync شود، اما اگر از Google Contact استفاده شود، شما می‌توانید تقریباً با هر دستگاهی آن را همگام‌سازی (Sync) کنید.
در این مقاله آموزشی قصد دارم که آموزش همگام‌سازی (Sync) بین دستگاه‌های iOS و Google Contact را به شما آموزش دهم.

قدم اول: دستگاه iOS خود را آماده کنید؛ و وارد بخش Settings دستگاه شوید.

قدم دوم: گزینه Mail, Contacts, Calendars را انتخاب کرده تا صفحه تنظیمات مربوط به آن باز شود.
قدم سوم:
در صفحه‌ای که پیش روی شما باز می‌شود، Add Account را انتخاب کنید.قدم چهارم:
گزینه Other را انتخاب کنید تا صفحه‌ی زیر برای شما باز شود:قدم پنجم:
در این صفحه، شما می‌بایست Add CardDAV Account را انتخاب کنید. گوگل از تکنولوژی CardDAV در سرویس Google Contact خود استفاده می‌کند؛ لذا با استفاده از آن می‌توانید به Sync کردن Contactهای خود میان دستگاه خود و سرویس گوگل اقدام نمایید. این گزینه را انتخاب کنید.

در صفحه زیر، طبق مشخصاتی که در ذیل آمده است، مشخصات مربوط به اکانت خود را وارد نمایید:
Server: google.com
Username: نام کاربری شما در گوگل که همان ایمیل شما خواهد بود
Password: رمز عبور مربوط به اکانت گوگل خود
Description: توضیحی در مورد این اکانت؛ کاملاً اختیاریست. همان مقداری که هست می‌توانید رها کنید.در نهایت، بر روی Next کلیک کنید؛ منتظر بمانید که از طریق اینترنت، اعتبارسازی اکانت شما با سرورهای گوگل انجام شود؛ در صورت موفقیت آمیز بودن، اکانت شما به لیست اکانت‌های دستگاه iOS اضافه خواهد شد.


با مراجعه به Contact در دستگاه iOS خود، پس از لحظاتی نه چندان طولانی، خواهید دید که تمامی لیست اسامی خود از سرورهای گوگل به دستگاه شما منتقل می‌شود. همچنین هر تغییری در اسامی خود (چه در دستگاه iOS و چه در گوگل)، در همه‌جا این تغییرات اعمال خواهند شد.