دنیای اقتصاد- اگر چه در بازار خرید و فروش لپ‌تاپ شاهد یک رکود نسبی هستیم، اما به هر حال شرکت‌های عرضه‌کننده برای محدود مخاطبان لپ‌تاپ‌های سبک وزن و گران قیمت خود همچنان چند نمونه از این محصولات را در سبد محصولات خود قرار داده و برای واردات آنها،حتی با مشقات زیاد و صرف هزینه‌های زیاد اقدام می‌کنند.


به گفته فعالان بازار و وارد‌کنندگان، در شرایطی که خریداران بسیار محدودی برای این محصولات وجود دارند، واردات این کالاها (سبک وزن‌های گران قیمت) به شدت محدود شده است و می‌توان گفت میزان موجودی در حدود 70 درصد برای محصولات سبک وزن گران قیمت کاهش یافته است.
مرتضی‌زاده، یکی از کسبه بازار کامپیوتر پایتخت در این باره به «دنیای اقتصاد» اعلام کرد: در شرایط فعلی اکثر خریداران به فکر خرید کالای ارزان یا کالای باقابلیت فنی بالا هستند و توجه به وزن کالا اهمیت کمی یافته است.اما با این وجود هستند افرادی که همچنان به وزن دستگاه به عنوان یک مولفه مهم هنگام خرید لپ‌تاپ توجه دارند. به همین دلیل اولترابوک‌ها و لپ‌تاپ‌های سبک وزن مخاطبان خاص خود را دارند.
با توجه به این موضوع در این بخش ما به معرفی سبک وزن‌ترین لپ‌تاپ‌های بازار خواهیم پرداخت.سبک وزن‌هایی که به حکم ظرافت و وزن اندکی که دارند قیمتی بالا دارند. اگر به این موضوع علاقه‌مندید یا قصد خرید یک نمونه سبک وزن لپ‌تاپ را دارید این مطلب را بخوانید:
APPLE
اپل با عرضه مک‌بوک ایرهایش لقب نخستین عرضه‌کننده لپ‌تاپ‌های سبک وزن را به خود اختصاص داده است.البته پس از این برند، برندهای دیگر با الهام از اپل درصدد عرضه محصولاتی این چنینی بر آمدند و این محصولات را رقیب ایرهای اپل معرفی کردند. در هر حال، در حال حاضر کسبه بازار از کاهش موجودی ایرهای این برند در بازار خبر داده و می گویند، تنوع مدل‌ها در این زمينه کم شده است. براساس اعلام مسوول فروشگاه عیاران، در پاساژ پایتخت، مدل MD231 از مک بوک ایرهای این برند در رده سبک‌وزن‌های بازار است که وزن آن حدود 35/1 کیلوگرم است و قیمت آن بین چهار میلیون و 700 هزار تا چهار میلیون و 750 هزار تومان متغیر است. یکی دیگر از فعالان بازار نیز مدل MD313 را از مک بوک پروهای سبک وزن این خانواده معرفی کرد که اگر چه چهار گرم بیشتر از دو کیلوگرم وزن دارد، اما تجهیز به اپتیکال درایو و پورت‌های بیشتر که از نقیصه‌های ایرهاست این چهار گرم اضافه وزن را جبران کرده است.این مک بوک پرو با صفحه نمایش 13 اینچی‌اش با قیمتی حدود چهار میلیون و 300 تا چهار میلیون و 400 هزار تومان به فروش می رسد.
SONY
سونی در حال حاضر مدل‌های SVE11115EGB ، SVD11215CVB و... را از سری 6/11 اینچ ها در بازار موجود دارد.این مینی لپ‌تاپ ها که سونی مدل SVD11215CVB را به دلیل قابلیت‌های فنی بالایی که دارد لپ‌تاپی با صفحه نمایش کوچک می‌نامد وزنی حدود 3/1 تا 5/1 گرم داشته و فاقد اپتیکال درایو هستند. قیمت اعلام شده برای مدل SVE11115EGB که یک مینی لپ‌تاپ است در حدود یک میلیون و 800 هزار تومان و برای SVD11215CVB در حدود 5 میلیون و 710 هزار تومان است.علت قیمت بالای این لپ‌تاپ یا مینی لپ‌تاپ سبک وزن امکانات فنی بالا نظیر پردازنده INTEL CORE I5 و هارددیسک 128GB SSD است.
به غیر از این سونی چند مدل 3/13 اینچی با وزن کمتر از دو کیلوگرم در بازار موجود دارد. مدل‌های SVT13137CVS که یک اولترابوک است و وزن آن 7/1 کیلوگرم است با قیمت شش میلیون و 250 هزار تومان به فروش می رسد.
مدل SVS13125CVB هم یک نمونه ارزان قیمت از سبک وزن‌های سونی است که وزن آن 72/1 کیلوگرم است و قیمتی حدود چهار میلیون تومان دارد.
ACER
این برند نیز چند مدل اولترابوک با وزن کمتر از دو کیلوگرم در بازار موجود دارد. مدل‌های S7و S5 از معروف‌ترین‌های این برند در زمینه سبک وزن‌های بازار هستند. مدل S7-391 با وزن 2/1 کیلوگرم دارای ویژگی‌هایی چون، تجهیز به رم 4 گیگابایتی و... است و قیمت در نظر گرفته شده برای آن در حدود شش میلیون و 200 هزار تومان است. مدل S5 نیز با وزن 2/1 کیلوگرم دارای ویژگی‌هایی در حد مدل قبلی است و اندازه صفحه نمایش آن 3/13 اینچ است.قیمت در نظر گرفته شده برای این دستگاه هم حدود سه میلیون و 500 هزار تومان است.
IBM LENOVO
از این خانواده نیز مدل X220 از نمونه‌های سبک وزن موجود در بازار است. این دستگاه با صفحه نمایش 5/12 اینچی و وزن 5/1 کیلوگرمی اش گزینه مناسبی است برای افرادی که به دنبال یک لپ‌تاپ سبک وزن هستند. قیمت در نظر گرفته شده برای این لپ‌تاپ چهار میلیون و 100 هزار تومان است. به غیر از این مدل S400 با صفحه نمایش 14 اینچی و وزن 8/1 کیلوگرم در رده سبک وزن‌های بازار قرار دارد.قیمت در نظر گرفته شده برای این لپ‌تاپ هم دو میلیون و 750 هزار تومان است.
FUJITSU
این برند نیز مدل S761-A را که به یک صفحه نمایش 3/13 اینچی مجهز است و وزنی در حدود 6/1 کیلوگرم دارد در سبد محصولات سبک وزن خود دارد. این لپ‌تاپ دارای ویژگی‌هایی چون تجهیز به پردازنده INTEL CORE I3
و رم 4 گیگابایتی و... است و قیمتی در حدود یک میلیون و 780 هزار تا یک میلیون و 850 هزار تومان دارد.