اين روزها با وجود رشد مجدد نرخ انواع تبلت به ويژه ipad طي هفته گذشته، شاهد رشد تقاضا براي اين كالا در بازار هستيم.


دنیای اقتصاد: براساس اعلام فعالان بازار از زمان كاهش تقريبي قيمت انواع تبلت به ويژه ipad ميزان تقاضا براي اين كالاي پرمخاطب افزايش چشمگيري يافته است. كاتبي، يكي از كسبه بازار كامپيوتر پايتخت در اين باره به «دنياي‌اقتصاد» اعلام كرده است كه از اوايل آذرماه كه نرخ دلار به دو هزار و ۸۰۰ تومان رسيد، آهنگ نزولي قيمت تبلت به ويژه ipad نيز آغاز شد و اين روند ادامه داشت تا اواسط آذرماه. اما از اواسط آذر ماه ورق برگشت و قيمت‌ها دوباره روندي صعودي در پيش گرفتند اما با اين حال از ميزان تقاضا كاسته نشد.

يكي ديگر از فعالان بازار هم گفت: بيشترين ميزان تقاضا مربوط به ipad بوده است و ظرفيت ۱۶ گيگابايتي ipad new نيز در رده پرمتقاضي‌هاي بازار بوده است.

البته بايد بگوييم كه اين كالا به دليل كاهش موجودي روندي صعودي در پيش داشته و مانند ساير نمونه‌هاي ipad با كاهش قيمت مواجه نشده است. به طوري‌كه براساس بررسي‌هاي به‌دست آمده مشخص شد ۴G ipad new با ظرفيت حافظه ۱۶ گيگابايت كه تا سه هفته قبل در بازار با قيمتي در حدود يك ميليون و ۹۵۰ هزار تومان به فروش مي‌رسيد در اوايل هفته گذشته با قيمت دو ميليون تومان و در روز گذشته با قيمت دو ميليون و ۵۰ هزار تا دو ميليون و ۹۰ هزار تومان به فروش رسيد.
يوسف مرامي، يكي از كسبه بازار كامپيوتر هم گفت: طي يك هفته قبل قيمت‌ها در بازار تبلت در حدود ۵۰ تا ۱۵۰ هزار كاهش يافته ولي اواخر هفته دوباره قيمت‌ها در حدود ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان بالا رفت كه بيشترين تغييرات قيمت در مورد ipad‌هاي اپل بوده است.يكي ديگر از كسبه هم كاهش قيمت را در حدود ۲۰۰ هزار تومان اعلام كرد.

اما در بررسي‌هاي «دنياي‌اقتصاد» روي قيمت ipad‌هاي اپل طي دو تا سه هفته اخير قيمت‌ها در حد ۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان كاهش داشته است. يكي ديگر از كسبه بازار هم با بيان اين مطلب كه رشد تقاضا براي انواع ipad با توجه به كاهش قيمت‌ها بيشتر از رشد تقاضا براي لپ‌تاپ بوده است، گفت: ipadها قابليت فني مشخص و خاص و همچنين مشتريان پر و پا قرصي دارند و مشتري از قبل با اطلاع و تصوير ذهني براي خريد اقدام مي‌كند. اما در مورد لپ‌تاپ اينطور نيست و خريدار بايد مبلغ بالايي براي خريد كالايي بپردازد كه از لحاظ فني نمي‌ارزد!
اين فعال بازار افزود: پس از ipad تبلت‌هاي جديد ايسوس nexus فروش بالايي دارند. همچنين با بررسي‌هاي «دنياي‌اقتصاد» مشخص شد كه فروشگاه‌هاي مختلفي قيمت‌هاي مختلفي را براي اين كالا‌هاي پرمخاطب ارائه مي‌دهند و در بازار شاهد يك اختلاف قيمت ۱۰ تا ۴۰ هزار توماني در مورد ipad و nexus هستيم.

همچنين براساس بررسي‌هاي بازاري «دنياي‌اقتصاد» مشخص شده است كه طي هفته گذشته ميزان تقاضا براي نمونه‌هاي ۴G كاهش يافته است و اكثرا خريداران سراغ IPAD‌هاي WIFI را مي‌گيرند تا به اين ترتيب كمتر هزينه كنند.

چرا كه بين نمونه‌هاي WIFI و ۴G حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان اختلاف قيمت است. به‌عنوان مثال
ipad new با ظرفيت حافظه ۳۲ گيگابايتي ۴G با قيمتي حدود دو ميليون و ۲۹۰ هزار تا دو ميليون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش مي‌رسد و اين در حالي است كه نمونه WIFI اين تبلت قيمتي حدود يك ميليون و ۹۰۰ هزار تومان دارد.

فعالان بازار تبلت همچنين اعلام كردند كه تبلت‌هايي كه در رده ارزان‌قيمت‌هاي بازار هستند با اقبال بلندي در رابطه با فروش مواجه نشدند و فعلا گران قيمت‌هايي كه با كاهش بيشتر قيمت مواجه شده‌اند مخاطبان زيادي يافته‌اند.