فروش رایانه‌های لوحی با سرعت باورنکردنی رو به‌افزایش است، اما این طور که “تورستن هینس”(Thorsten Heins) مدیرعامل شرکت بلک‌ بری توضیح داده است رایانه‌های لوحی ابزاری گذرا هستند که پس از مدتی از گردونه رقابت خارج می‌شوند.
به گزارش فارس نیوز، برخی کارشناسان بر این باورند که این نظریه جزء آرزوهای هینس محسوب می‌شود، زیرا شرکت بلک‌ بری هرگز نتوانست در عرصه رایانه‌های لوحی موفق عمل بکند و تنها محصول آن در این زمینه موسوم به Playbook که سال ۲۰۱۱ وارد بازار شد، چندان مورد توجه قرار نگرفت. شرکت بلک‌ بری هم‌اکنون روی هرآنچه که در اختیار دارد تمرکز می‌کند تا بتواند نسل جدیدی از محصولات را برای افزایش محبوبیت خود نزد کاربران ارایه دهد.
مدیرعامل این شرکت گفت: من می‌خواهم بیش از آنچه که در توانم است سهم خود را در بازار جهانی افزایش دهم، اما قصد ندارم با تقلید از دیگر شرکت‌ ها به این هدف برسم. من فکر می‌کنم که طی ۵ سال آینده دلیل وجود نخواهد داشت که کاربران جهانی همچنان سراغ رایانه‌های لوحی بروند و به عبارت دیگر تا آن زمان رایانه‌های لوحی از بازار جهانی حذف خواهند شد.
ممکن است ۵ سال بعد شما یک نمایشگر لمسی بزرگ را در محل کار خود در اختیار داشته باشید، اما مطمئن باشید که این محصول یک رایانه لوحی نیست. رایانه لوحی مدل تجاری مناسبی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت نیست. با این وجود باید توجه داشت که رایانه‌های لوحی این روزها با روندی توقف ناپذیر در بازار جهانی عرضه می‌شوند و روز به‌روز بر فروش آن‌ها افزوده می‌شود.
طبق آماری که مرکز تحقیقاتی IDC منتشر کرده است، در فصل نخست سال ۲۰۱۳ میلادی در مجموع ۴۹ میلیون دستگاه رایانه لوحی وارد جهان شده است که این رقم نسبت به تعداد رایانه‌های لوحی عرضه شده در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۲ رشد ۲٫۵ برابری را نشان می‌دهد.