اسكن عكس‌ها و مدارك يكي از حياتي‌ترين مراحل ديجيتالي‌كردن آنها بوده و در واقع اين اسكنرها هستند كه ما را در راه تهيه نسخه‌هايي ديجيتال از آنها ياري مي‌كنند. از آنجا كه بيشتر آنها از انواع روميزي (desktop) هستند، حمل و نقل و به همراه بردن آنها كار چندان ساده‌اي نيست، اما حالا ديگر با ارائه راه‌حل سخت افزاري شركت ديجيتك (Digitek) وعرضه اسكنر دستي آن به بازار، ديگر كارها ساده شده است.

اسكنر دستي ديجيتك (Handyscan) وسيله چوب‌دست مانندي است كه همه اين مشكلات را از ميان برداشته و اين امكان را براي شما فراهم مي‌سازد كه تقريبا هر چيزي را در هر جا كه مي‌خواهيد اسكن كنيد. اين اسكنر دستي با طولي كمتر از 30 سانتي‌متر، كاركردي بسيار آسان داشته و پرداخت مات و بي‌جلاي فلزي بدنه آن، خاصيت ضد اثر انگشت و لك دارد. در جاي باتري آن با جنس فلزي نقره‌اي‌رنگ خود جلوه‌اي زيبا به آن بخشيده و باتري مصرفي آن از نوع قلمي (AA) است. درگاه ميكرو USB در پهلوي آن، انتقال مستقيم تصاوير ديجيتال به رايانه شما را ممكن مي‌سازد.

در قسمت بالاي آن يك صفحه نمايش كوچك به همراه دكمه تنظيم قرار دارد. براي تنظيم و آماده‌سازي آن كافي است تنها باتري‌ها و كارت حافظه SD را داخل آن گذاشته و روشنش كرده، گزينه‌هاي لازم براي رنگي يا تك‌رنگ (monochrome) يا سياه و سفيد و وضوح تعريف شده براي اسكنر را انتخاب كنيد. اين اسكنر دستي مي‌تواند با 2 حالت وضوح 300 و 600 نقطه در واحد اينچ (DPI)، عمل اسكن و تهيه نسخه ديجيتال را انجام دهد، اما پيش از شروع اسكن كردن لازم است جهت دستيابي به بهترين نتيجه، تنظيمات دستگاه را به اصول درآورده و كاليبره (cilibrate) كنيد. دكمه 2 كاره روشن (power) دستگاه، در بالاي جا باتري آن قرار داشته و به عنوان دكمه شروع اسكن هم عمل مي‌كند. اسكنر دستي ديجيتك پس از كاليبره شدن كاركردي ساده داشته و جهت اسكن كافي است كه دكمه شروع اسكن را يك بار فشرده و اسكنر را در بالاي شئ مورد نظر نگهداشته و به آهستگي روي آن حركت دهيد. در آزمايشاتي كه ما انجام داديم، در حالت
DPI 600، اسكن يك مدرك رنگي و سياه وسفيد اندازه A4 به ترتيب 15 و 7 ثانيه زمان برده و در حالت DPI 300 نيز به ترتيب 5/3 و 2 ثانيه در حالت رنگي و سياه و سفيد طول كشيد. نكته جالب در مورد اسكنر دستي ديجيتك اين است كه نه‌تنها مدارك و عكس‌ها را اسكن مي‌كند، بلكه حتي قادر به اسكن در، ديوار، پرده و ساير اشياء نيز هست. خروجي اين دستگاه واقعا رضايتبخش بوده و اگرچه ظاهرا گران به نظر مي‌رسد، اما كيفيت، سودمندي و كاربردپذيري بالاي اين سخت‌افزار عالي، قيمت آن را قابل توجيه كرده است.