به گزارش جی‌اس‌ام آریا، سیستم وایبر بر روی پلت‌فرم‌های اندرویدی، نقیصه‌ای را به دنبال دارد که به واسطه آن دست هکرها برای سوء استفاده از گوشی کاربران ناآگاه فراهم می‌شود.

به نقل از تسنيم، کاربران اندروید برای استفاده از سرویس "وایبر" در راستای مکالمه بر حسب IP و ارسال پیام از این طریق، باید بیش از سابق مراقب استفاده از این سرویس خود باشند.

شرکت امنیتی BKav اعلام کرده است که به تازگی حفره‌ای امنیتی در این برنامه بر روی پلت‌فرم‌های اندرویدی کشف شده که قادر است امکان کنترل گوشی را به دست هکرهایی بسپارد که از طریق این سیستم با کاربری دیگر در ارتباط هستند؛ به این طریق که هکرها قادر هستند بر روی صفحات قفل شده تا زمانیکه پاپ‌آپ نوتیفیکیشن یا همان برنامه مدیریت پاپ‌آپ‌ها فعال است، مدیریت این گوشی را در دست داشته باشند.

این حفره بر روی تمامی گوشی‌های اندرویدی اعم از قدیمی و جدید مشاهده شده و در طول فعال بودن این برنامه، گوشی در معرض دسترسی غیر قانونی قرار خواهد داشت.

در واقع نیاز هکرها در این زمینه تنها داشتن دو گوشی با سیستم عامل اندروید است که هر دو برنامه وایبر را برای اتصال داشته باشند. در این حالت، هکرها پیغامی را برای گوشی مورد نظر ارسال می‌کنند و با توجه به اینکه یکی از قابلیت‌های وایبر امکان پاسخگویی در حالت گوشی قفل است باعث می‌شود که به محض فعال شدن کیبورد این برنامه، مجددا پیام دیگری برای کاربر فرستاده شود که اگر در این هنگام کلید بازگشت به عقب بر روی گوشی کاربر زده شود، کنترل گوشی در اختیار هکرها قرار می‌گیرد و حتی قادرند قفل گشایی گوشی را نیز انجام دهند.

کاربران این اپ برای رهایی از دست سوء‌استفاده‌های احتمالی می‌توانند این برنامه را غیر فعال کنند و تنها از این طریق است که به نوعی می‌توان مانع از فعالیت‌های احتمالی هکرها بر روی گوشی تلفن همراه شد.