واليبال جام باشگاه‌هاي آسيا - تهران

لشکرکشي آملي‌ها براي فتح آسيا

مسابقات واليبال جام باشگاه‌هاي آسيا در حالي از فردا (يک‌شنبه) به ميزباني تهران آغاز مي‌شود که تمام شرايط براي موفقيت کاله آمل در اين رقابت‌ها فراهم است.

چهاردهمين دوره مسابقات واليبال قهرماني مردان باشگاه‌هاي آسيا (2013) در حالي از فردا (يک‌شنبه، اول ارديبهشت ماه) به ميزباني ايران و در تهران آغاز مي‌شود که نماينده‌هاي ايران با مدال‌آوري در 12 دوره گذشته ايران را به عنوان پرافتخارترين کشور حاضر در اين مسابقات معرفي کرده‌اند.

* نگاهي به ادوار گذشته و افتخارآفريني نماينده‌هاي ايران

مسابقات واليبال قهرماني مردان باشگاه‌هاي آسيا از سال 1999 آغاز و اولين دوره آن به ميزباني چين برگزار شد. در اين رقابت‌ها که 13 دوره از برگزاري آن مي‌گذرد، تهران ميزباني از 2 دوره را در سال‌هاي 2002 و 2004 بر عهده داشته و سومين ميزباني کشورمان ارديبهشت ماه امسال انجام مي‌شود.

در طول اين سال‌ها تيم‌هاي پيکان، صنام، سايپا و کاله مازندران به عنوان نمايندگان ايران در مسابقات باشگاه‌هاي آسيا حاضر شدند و همه آنها دست پر از اين مسابقات بازگشتند، اما تيم پيکان با کسب 10 عنوان از جمله 7 مقام قهرماني در سال‌هاي 2002، 2006، 2007، 2008 ، 2009، 2010 و 2011، دو نايب قهرماني در سال‌هاي 2000 و 2004 و يک مقام سومي در اولين دوره در سال 1999 در اين مسابقات به عنوان پرافتخارترين تيم آسيا شناخته شده است. تيم صنام با يک قهرماني در سال 2004 و يک نايب قهرماني در سال 2002، تيم سايپا با يک مقام نايب قهرماني در سال 2005 و تيم کاله مازندران با يک مقام سومي در سال 2012 به کار خود در اين مسابقات پايان دادند.

نمايندگان کشورمان تنها در سال 2001 نتوانستند صاحب مدال شوند و ضمن اينکه اين مسابقات در سال 2003 هم برگزار نشد، اما پس از ايران، نمايندگان کره‌جنوبي در رده دوم پرافتخارترين‌هاي آسيا قرار دارند. نمايندگان اين کشور با دو مقام قهرماني در سال‌هاي 2000 و 2001 و يک نايب قهرماني در سال 1999 توانسته‌اند در رده دوم قرار گيرند. بعد از ايران و کره‌جنوبي هم کشور قزاقستان با يک مقام قهرماني، سه نايب قهرماني و دو عنوان سومي در مکان بعدي اين رده‌بندي قرار دارند.

چين، قطر، عربستان سعودي، ژاپن و اندونزي ساير کشورهايي هستند که در 14 دوره قبلي اين مسابقات توانستند به يکي از مدال‌هاي رنگي دست پيدا کنند و در رده‌هاي چهارم تا هشتم قرار بگيرند.دور مقدماتي چهاردهمين دوره مسابقات واليبال قهرماني مردان باشگاه‌هاي آسيا از اول اريبهشت ماه با حضور 14 کشور ايران، کويت، امارات، تايوان، عراق، قطر، ازبکستان، لبنان، هند، چين، عمان، قزاقستان، مالديو و ژاپن برگزار مي‌شود؛ اين براي نخستين بار در طول تاريخ برگزاري اين مسابقات است که 14 تيم در مسابقات حاضر مي‌شوند.

* قدرت‌نمايي در ليگ و اطمينان خاطر به اهالي واليبال

قهرمان ليگ برتر ايران در سال 91 نماينده مازندران است که براي دومين سال پياپي بعد از قهرماني در ليگ برتر ايران در مسابقات باشگاه‌هاي آسيا حضور پيدا مي‌کند. اين تيم در اولين تجربه آسيايي خود به مقام سوم رسيد تا در جمع مدال‌آوران باشگاه‌هاي آسيايي قرار بگيرد.

در اين بين کاله با قدرت‌نمايي که در رقابت‌هاي ليگ برتر و به خصوص بازي‌هاي پلي‌آف داشت اطمينان خاطر بالايي را نصيب جامعه واليبال کرد تا در چهاردهمين دوره اين مسابقات که به ميزباني کشورمان برگزار مي‌شود به سکوي برتر دست يابد.

بهروز عطايي سرمربي اين تيم که سال‌ها براي رسيدن به قهرماني، در اين تيم مازندراني تلاش کرده، دومين ميدان آسيايي را براي قهرماني کاله مساعد مي‌بيند و به همين دليل بازيکنانش را براي رسيدن اين جايگاه آماده مي‌کند.

* آغاز تمرينات در غياب ملي‌پوشان و تعامل خوب با فدراسيون

بازيکنان اين تيم بعد از پايان ليگ، با استراحتي کوتاه از 7 فروردين ماه اردوي آماده‌سازي خود را برپا کردند تا در غياب بازيکنان ملي‌پوش خود تمرينات را برگزار کنند. آنها در اردوي اول خود تمرينات آمادگي جسماني، تکنيک‌هاي فردي، دريافت و سرويس را بيش از ساير تمرينات در دستور کار قرار دادند تا با اضافه شدن ملي‌پوشان خود در تهران، تمرينات تيمي و تاکتيک‌هاي خود را مرور کنند، البته اگرچه نبود بازيکناني همچون زريني، قرا، موسوي، محمودي، قائمي و غلامي در تمرينات کار مربيان اين تيم را سخت کرده، اما مسئولان اين تيم با همکاري با فدراسيون و براي موفقيت تيم ملي هرگونه همکاري را انجام دادند و طبق برنامه قرار شد اين بازيکنان که در اردوي تيم ملي حضور دارند از روز جمعه 22 فروردين ماه به تيم کاله ملحق شوند و به همراه تيم باشگاهي خود براي رقابت‌هاي باشگاه‌هاي آسيا آماده شوند.

* بازارگرد، محمدي‌نژاد و سجادي اضافه شدند؛ محمودي نرسيد

شهرام محمودي که يکي از بازيکنان کليدي تيم کاله در ليگ برتر بود به دليل مصدوميت کهنه‌اي که از مسابقات ليگ برتر دارد، در حال مداوا در اردوي تيم ملي است و نمي‌تواند تيم کاله را در رقابت‌هاي باشگاه‌هاي آسيا همراهي کند. اين بازيکن پشت خط‌زن که نبودش کادر مربيان کاله را دچار نگراني کرد بايد مدتي را به درمان مصدوميتش بپردازد و به همين دليل عطايي سرمربي اين تيم مهدي بازارگرد از پيکان تهران را جايگزين اين بازيکن کرد تا نبود محمودي به تيم مازندراني ضربه نزند، اما تيم کاله علاوه بر بازارگرد، از دو بازيکن کمکي ديگر هم در اين مسابقات بهره مي‌برد؛ محمدي‌نژاد از تيم پيکان و سجادي از تيم شهرداري تبريز که براي پر کردن خلأ اين تيم و براي موفقيت در رقابت‌هاي پيش ‌رو به همراه تيم کاله تمرين مي‌کنند.

به اين ترتيب عبادي‌پور، موسوي عراقي، محمدي‌نژاد، رنجبر، نريمان‌نژاد، پتکوويچ، زريني، قائمي، سجادي، جعفري، غلامي، عليزاده، بازارگرد و قرا، 14 بازيکن تيم کاله در رقابت‌هاي باشگاه‌هاي مردان آسيا هستند.

* بازي‌هاي تدارکاتي مناسب مقابل شاگردان ولاسکو و اکبري

آملي‌ها در راه آماده‌سازي خود 3 ديدار تدارکاتي هم با تيم‌هاي ملي بزرگسالان و زير 23 سال انجام دادند؛ نخستين بازي تدارکاتي کاله با تيم ملي بزرگسالان روز يکشنبه، 25 فروردين برگزاري شد. در اين مسابقه کاله که همه ملي‌پوشان خود را شامل موسوي، قائمي، زريني و غلامي در اختيار داشت، توانست شاگردان ولاسکو را شکست دهد. شاگردان خوليو ولاسکو در ست اول 25 بر 18 پيروز شدند و ست‌هاي دوم تا چهارم را 25 بر 21، 25 بر 16 و 25 بر 22 واگذار کردند.

در پايان با توافق سرمربيان، ذخيره‌هاي دو تيم يک ست ديگر بازي کردند که در اين ست تيم ملي 25 بر 17 پيروز شد.

در دومين مسابقه باز هم آملي‌ها موفق شدند حريف خود را شکست دهند تا نشان دهند آمادگي بالايي براي افتخار آفريني در آسيا دارند. در ديدار دوم، کاله در حالي که بازيکنان ملي‌پوش خود را در اختيار داشت برابر تيم ملي به ميدان رفت و با نتيجه 3 بر 2 به پيروزي دست يافت. در اين بازي بهروز عطايي و بازيکنانش ست‌هاي اول، سوم و پنجم را با نتايج 25-16، 25-19 و 15-10 به سود خود به پايان رساندند و تيم ملي هم ست‌هاي دوم و چهارم را با نتايج 25-13 و 25-19 پيروز شد. تيم کاله همچون بازي گذشته با ترکيب پتکوويچ، قرا، موسوي، غلامي، قائمي، زريني و عليزاده به ميدان رفت. ضمن اينکه تيم ملي هم با همان ترکيب بازي اول يعني معروف، داودي، تشکري، احمدي، کشاورزي، فائزي و ظريف بازي را آغاز کرد. مربيان هر دو تيم هم در ست‌هاي مختلف همه بازيکنان خود را در ميدان به کار گرفتند.

سومين بازي تدارکاتي آملي‌ها هم برابر تيم ملي زير 23 سال با هدايت پيمان اکبري برگزار شد که در اين مسابقه تدارکاتي شاگردان پيمان اکبري موفق شدند با نتيجه 3 بر يک کاله را مغلوب کنند. در اين بازي بهروز عطايي و بازيکنانش تنها ست سوم را 25 بر 23 به سود خود به پايان رساندند و پيمان اکبري و تيم ملي زير 23 سال هم در ست‌هاي اول، دوم و چهارم با نتايج 28-26،26-24 و 25-21 پيروز شدند.

* کار آسان در مرحله مقدماتي و راه طولاني براي قهرماني

در اين بين برگزاري اين مسابقات با حضور 13 تيم حساسيت خاصي به اين مسابقات داده است، چراکه پيش از اين رقابت‌هاي آسيايي با حضور 8 تيم برگزار مي‌شد، همين موضوع کار تيم‌ها را براي رسيدن به جام قهرماني سخت‌تر مي‌کند و به اين ترتيب نماينده کشورمان هم در اين مسابقات بايد براي بالا بردن جام قهرماني و نگاه داشتن آن در ايران تلاش بسياري کند.

کاله در دور مقدماتي در گروه A با تيم‌هاي امارات و تايوان هم‌گروه است و به نظر مي‌رسد اين تيم در دور مقدماتي مسابقات کار چندان سختي را در پيش نخواهد داشت. تيم کويت هم که نتوانست خود را به تهران برساند و مسئولان اين تيم را از حضور در مسابقات حذف کردند و به اين ترتيب گروه نخست اين مسابقات سه تيمي شد.

* تفکرات انتقامي آملي‌ها و گروه‌بندي مسابقات

آملي‌ها در روز نخست و از ساعت 17 در سالن 12 هزار نفري آزادي بايد برابر نماينده تايوان قرار بگيرند. پس از آن و در بازي دوم تيم کاله باز هم از ساعت 17 برابر نماينده امارات صف‌آرايي مي‌کند.

نماينده کويت هم نتوانست خود را به تهران برساند و مسئولان برگزاري مسابقات حضور اين تيم را در مسابقات منتفي دانستند و اعلام کردند اين رقابت‌ها با 13 تيم بر طبق همان برنامه اعلام شده بدون تغيير برگزار خواهد شد.

به اين ترتيب به دليل نيامدن تيم کويت که در گروه "الف" اين رقابت‌ها قرار دارد، تيم کاله مازندران، نماينده کشورمان در روز سوم (سه‌شنبه) اين رقابت‌ها استراحت دارد و اين مسابقات با حضور 13 تيم آسيايي در ورزشگاه 12 هزار نفري آزادي تهران برگزار مي‌شود.

آملي‌ها در دومين حضور خود مي‌خواهند نشان دهند که در دوره گذشته روي يک اتفاق عنوان قهرماني را از دست دادند؛ به همين دليل در اين دوره با تفکراتي انتقامي به مصاف حريفان مي‌روند براي ماندن جام در ايران تمام تلاش خود را به کار خواهند گرفت.

نماينده‌هاي ايران براي حضور در مسابقات آسيايي معمولا مشکلاتي را با فدراسيون يا تيم‌هاي ملي داشتند، اما اين بار به نظر مي‌رسد همه چيز آرام است و آملي‌ها مي‌توانند بدون هيچ گلايه و اعتراضي وارد ميدان آسيايي شوند و براي ايران افتخارآفريني کنند.

طبق برنامه اين مسابقات در 4 گروه در مرحله مقدماتي برگزار مي‌شود که گروه‌بندي تيم‌ها به شرح زير است:

گروه A: امارات، تايوان و ايران (کاله مازندران)

گروه B: عراق، قطر و ازبکستان

گروه C: لبنان، هند و چين

گروه D: عمان، قزاقستان، مالديو و ژاپن

* جدول مدال‌آوران مسابقات واليبال قهرماني مردان باشگاه‌هاي آسيا به شرح زير است:

1999: چين - کره جنوبي – ايران(پيکان)

2000: کره جنوبي – ايران(پيکان) – چين

2001: کره جنوبي – ژاپن – چين

2002: ايران(پيکان) – ايران(صنام) – قزاقستان

2004: ايران(صنام) – ايران(پيکان) - قزاقستان

2005: قزاقستان – ايران(سايپا) – چين

2006: ايران(پيکان) – قزاقستان - اندونزي

2007: ايران(پيکان) – عربستان صعودي – قطر

2008: ايران(پيکان) – قزاقستان - ژاپن

2009: ايران(پيکان) – عربستان صعودي - قطر

2010: ايران(پيکان) – قطر – ژاپن

2011: ايران(پيکان) – قزاقستان - چين

2012: قطر – چين – ايران (کاله مازندران)