به انجمن خوش آمدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4
    کاربر سایت
    http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

تشکر شده 17 بار در 5 پست

مافیا بهترین بازیه گروهی !!

Info شده موقع هایی که با جمع دوستان و یا خانواده بیرون میریم هوس میکنیم یه بازی هایی بکنیم که مشارکت همه ی افراد رو در پی داره و اصطلاحاً بهشون میگیم بازی های گروهی ؛ مثل پانتومیم ، گل یا پوچ ، بیست سوالی یا حتی مشاعره !

ولی این بازی ای که میخوام بهتون معرفی کنم با همه ی اینا فرق داره و به جرأت می تونم بگم که بهترین بازی گروهی ایه که بازی کردم

اسم بازی مافیا ست . اول ساده ترین شکل بازی رو براتون توضیح میدم و بعد نحوه بازی کردنشو
    این بازی از چندتا شهروند ، یه گروه مافیا ، یه دکتر و یه ناظر که اصطلاحاً بهش میگیم خدا تشکیل شده.
    همه چی از یه قتل شروع میشه . مافیاها با قتل یه شهروند ( میشه گفت یه قربانی) کارشونو شروع میکنن و این وظیفه شهروندانه که با هوششون مافیاها رو از بین خودشون پیدا کنن و دست اونا رو کنن ، نه اشتباه نکنین ! اصلاً این بازی شبیه چشمک نیست !!!

تو این بازی بی گناهان متهم و کشته میشون و مافیاها با دروغ و نیرنگ دیگران رو متقاعد میکنن که اونا مافیا نیستند !
    تا اینجا یه چیزایی دستگیرتون شد ، حالا نحوه بازی رو بخونید تا حسابی براتون جا بیوفته :
    اول از همه با نظر همه شرکت کننده ها باید خدا انتخاب بشه
    خدا که انتخاب شد باید به تعداد افراد اسم شهروند و مافیا و دکترو رو کاغذهایی بنویسه و بین افراد قرعه کشی کنه (پیشنهاد میشه از ورق های پاسور استفاده بشه به این صورت که ورق های عکس دار مثل King ، Queen و Jack برای مافیا ها و ورق های شماره دار برای شهروندان و دکتر هم با ورق Ace انتخاب بشه) در ضمن نحوه گزینش به این شکله که همیشه باید تعداد مافیاها کمتر از شهروندان باشه ، مثلا تو یه بازی 10 نفره ما 3تا مافیا داشتیم ، 1دکتر و 6تا شهروند !
    دقت کنید که اگه کارتتون لو بره (یعنی سوتی بدین) و هویتتون فاش بشه به ضرر خودتونه !!!خیلی راحت از بازی حذف میشین !
    حالا هدف بازی چیه ؟! هدف بازی خب مسلما برد مافیاست یا گروه شهروندان . وقتی مافیا میبره که تعدادشون با تعداد شهروندان مساوی بشه و برد شهروندان هم زمانیه که دست همه مافیاها رو بشه !
    یه توضیح هم درباره نقش هر 4تا کاراکتر بدم بد نیست :
    خدا (کدخدا،ناظر) : همه کاره ی بازی، تعداد شهروندان و مافیا رو اون انتخاب میکنه ، حتی میتونه زمانی که میبینه مافیا یا شهروندان دارن ضعیف بازی میکنن به نفعشون بگیره تا حالت بالانس بازی برقرار بشه ! وظیفه اصلی خدا اینکه که نذاره کسی تخلف کنه !
    مافیا :بَدمَن بازی ، با درویی و انگ زدن سعی میکنه هویت خودشو مخفی نگه داره و از تعداد شهروندان حاضر کم کنه ! مافیاها میدونن هم گروهیاشون کیان !
    شهروند :نه میدونن هم تیمیاشون کین ، نه میدونن مافیاها کین ! فقط از رو روابطی که تو جریان بازی رخ میده و انگ هایی که زده میشه و انگ هایی که زده نمیشه میتونن به وجود مافیاها شک کنن !
    دکتر (پرستار) : یکی از شهروندانه (پس نه مافیاها رو میشناسه نه بقیه شهروندان رو) ولی این توانایی رو داره که وقتی با دستور خدا چشاشو باز کرد یکی از افراد رو شانسی مداوا نکنه ! دکتر معمولاً خود خواه میشه و خودشو مداوا میکنه تا بتونه تو موقع رای گیری و انگ زدن و پیداکردن روابط به گروه شهروندان کمک کنه ! اینم بگم که هدف اول مافیاها دکتره!!! چون دکتر با قدرت مداوا کردنش همواره یکی از شهروندان رو زنده نگه میداره (حالا یا خودشو یا یکی دیگه) و نمیذاره از تعداد شهروندا کم بشه !
    حالا ادامه :
    بعد از قرعه کشی با دستور خدا همه چشم هارو میبندن ! اینجا اگه خدا تخلفی از هر کسی ببینه میتونه اونو از بازی اخراج کنه و فرد متخلف باید از محوطه بازی دور بشه !
    وقتی همه چشمارو بستن با دستور خدا فقط مافیاها چشماشونو باز میکنن و بدون حرف زدن و جلب توجه ، یکی از شهروندان رو حذف میکنن ! (اولین قربانی)
    نکته: فردی که کشته میشه یا حذف میشه دیگه نقش یه روح رو داره ؛ میتونه چشاشو باز نگه داره همچیو ببینه (مثل خدا) ولی به هیچ وجهی حق حرف زدن و اظهار نظر نداره !
    اینجا اول یه چیزی بگم بعد ادامه رو توضیح میدم : این بنده خدایی که اول از همه و بدون بازی کردن از بازی حذف میشه (قربانی) شاید بعدا دلخور بشه که نامردا چرا اول از همه من ؟! همونطور که اول گفتم همه چی اول از یه قتل شروع میشه و بعد از اونه که همه سر اون بنده خدا بحث میکنن که کی کشتَتِش ! خود من تو 2دست اولی که این بازی رو انجام دادیم اول از همه کشته شدم ، به خودم میگفتم این عجب بازی بیخودیه ! ولی وقتی تو جمع هستی و میبینی کیا دارن چیکار میکنن خودش یه لذت خاصی داره !!!

خوب مافیا بعد از اینکه قربانیشونو رو انتخاب کردن و به خدا با اشاره فهموندن که طرف کیه ، خدا از مافیاها میخواد که چشاشونو ببندن !
    در مرحله بعد (الان همه چشاشون بستس !) خدا فقط از دکتر میخواد که چشاشو باز کنه و به انتخاب خودش یکی از بازی کنان یا خودشو درمان کنه ! دکتر ممکنه به اشتباه یکی از مافیاها و یا یکی که مافیاها روش دست نذاشتن رو انتخاب کنه که در این صورت مداواش بی اثر میشه !
    بعد دوباره با دستور خدا همه چشاشونو میبندن و بعد با فرمان خدا همه ی بازی کنان همزمان چشاشونو باز میکنن !
    نکته : اگه موقعی که چشا بستس جیکتون در بیاد به ضرر خودتونه خیلی زود هویتتون لو میره !!!
    از اینجاست که بازی اصلی شروع میشه !!! تو این مرحله که چشای همه بازه خدا اتفاقاتی روی داده رو برای همه توضیح میده ؛ یعنی اگه دکتر نتونسته باشه مداوا کنه خدا کارت فرد کشته شده یا همون قربانی رو میگیره و به همه نشون میده که یکی از شهروندا به قتل رسیده !
    حالا اینجاست که هر کدوم از بازی کنا میتونن با اجازه خدا شروع به صحبت کنن و به هم انگ و تهمت بزنن که کار تو بوده ! در این هنگام خدا به تشخیص خودش با دست گذاشتن رو یه نفر از همه میخواد که راجع بهش نظر بدن که طرف مافیا هست یا نه ! اگه تعداد آرا قابل توجه بود اون فرد باید سعی کنه از خودش دفاع کنه به همه بقبولونه که یکی از شهرونداست و با دلایل منطقی از تعداد آرایی که اورده کم کنه ، بعد از صحبتاش خدا از همه میخواد که بهش دوباره رای بدن ، اگه تونسته باشه با حرفاش تعداد آرا رو بشکنه که خب به بازی ادامه میده ولی اگه نتونسته باشه دلایل منطقی بیاره و دیگران رو متقاعد کنه که مافیا نیست باید اعدام بشه که اونم به این صورته که خدا با رو کردن کارتش اونو از بازی حذف میکنه !
    نکته : اول بازی میتونین قید کنین که فردی که حذف میشه وصیت کنه یا نه (یا همون آخرین حرف) ! تو وصیتش میتونه هرچی که دوست داشت بگه !!! (اونی که مافیاها مستقیم میکشن وصیتی نمیتونه بکنه چون مافیاها تو خواب میکشنش !!!)
    تو مرحله بعد با تشخیص خدا میشه دوباره چشمارو بست تا مافیاها یکی دیگه رو بکشن یا نه به همین صورت دادگاهی از تعداد افراد کم بشه پس همینطور که گفتم همش برمیگرده به تشخیص خدا !
    این بازی همینجوری ادامه پیدا میکنه تا اینکه یا دست همه مافیا ها رو بشه یا اینکه انقدر از تعداد شهروندا کم بشه تا تعدادشون با تعداد مافیاها برابر بشه !!!
    حالا بذارین چنتا نکته که خودم شخصا بهشون رسیدم رو براتون بگم :
    1.این بازی یه بازی جدیه ! اگه فردی بخواد توش شوخی کنه و مثلا با کاراش بقیه رو بخندونه بازی از هم می پاچه و کسی ازش لذت نمیبره !
    2. به نظر من 4دسته آدم تو این بازی خیلی موفق میشن :1.اونایی که روانشناس خوبین و میتونن از حالت افراد به هویتشون پی ببرن. 2.اونایی که حافظه ی خوبی دارن ؛ یعنی یادشون میمونه که کی به کی انگ زده یا کی علیه کی رای داده. 3.اونایی که بازی گرای خوبی هستن و نقششونو خوب بازی می کنن،یعنی اگه شهروندن خوب ادای یه شهروند رو در میارن که کسی بهشون گمان بد نکنه و یا اگه مافیا هستن طوری نقششون رو بازی میکنن که همه فکر کنن یه اونم یه شهرونده. 4.اونایی که بیان و استدلالی قوی دارن و میتونن موقعی که باید از خودشون دفاع میکنن با دلایل و حرفایی که میزنن بقیه رو متقاعد کنن که رایشون پس بگیرن !

3.اگه مافیا شدین حتما باید تیم ورکینگ قوی ای داشته باشین ، مافیاهایی که با هم متحدن به هیچ وجهی نمیشه شناسایشون کرد !!!
    4.منافع گروه رو به منافع خودتون ترجیح بدین ! یه مثال میزنم که دستون بیاد: یه دست من و عموم با پسر عموم مافیا شدیم ، من و عموم دیدیم که پسر عموم داره لو میره ، واسه اینکه بهمون شک نکنن من و عموم هم علیهش رای دادیم و حتی وقتی 2تا از شهروندا هم رایشونو بعد از دفاع پسر عموم پس گرفتن ما بازم علیه اون رای دادیم تا حذف بشه ! اینجوری تا اواخر بازی بهمون شک نکردن و تا اینکه منم دیگه داشتم تابلو میشدم ، بنابراین با شلوغ کاری و انگ هایی که میزدم توجه همه رو به خودم جلب کردم که نگاها از عموم دور بشه ، با اینکه شهروندا منو پیدا کردن ولی چون یه ذره هم به عموم شک نمیکردن ما مافیا ها بردیم !!!

5.هرچی تعداد افراد بیشتر باشه هیجان بازی هم بیشتر میشه و روابط پیچیده تر !
    6.این مُدی که واستون توضیح دادم ساده ترین شکل بازیه و هرچه تعداد افراد بیشتر بشه میتونین با اضافه کردن شخصیت ها و کاراکترهای جدید مثل قاتل ، کلانتر ، رویین تن و ... به پیچیده شدن بازی کمک کنین !!!
    7. این بازی معنای واقعی این جملست که میگه به چشماتم اعتماد نکن !!!
    وقتی کشته میشین و خدا دستور میده همه چشاشونو ببندن ولی شما میتونین چشاتونو باز نگه دارین ، اون زمانه که پرده ها کنار میره و اون روی افراد رو میبینین که چیکار میکنن و کی به کیه ، تو اون لحظه دوست دارین حرفی بزنین ولی دستتون از بازی کوتاهه !!! پس میشه گفت یه جور تداعی مرگه ! ویا موقعی که باید فیلم بازی کنین و کلک بزنین به بقیه ، میشه گفت دارین نقش سیاسیون رو بازی میکنین ویا حتی زمانی که باید از خودتون در مقابل رای هایی که علیهتون دادن دفاع کنین مثل اینه که تو دادگاهین و جلو حضار باید هرچی در توان دارین به کار ببرین تا تبرئه بشین !
    اگه توضیحاتوم جالب نبود و زیاد چیزی دستگیرتون نشد عذرخواهی میکنم ، میتونین به [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] مراجعه کنین و اطلاعات تکمیلی رو بگیرین

در آخر بهتون پیشنهاد میکنم حتما این بازی رو انجام بدین ولی فقط مراقب باشین چون به شدت اعتیاد آوره !!!
    اگه سوالی هم داشتین بپرسین من در خدمتم !

2. 8 کاربر مقابل از این پست محمد هاشمزهی تشکر کرده اند.

کاربر سایت
    http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

تشکر شده 228 بار در 120 پست

پیش فرض پاسخ : مافیا بهترین بازیه گروهی !!

واقعا بهترین بازیه گروهیه اتفاقا تا نیم ساعت پیش داشتیم با دوستام مافیا بازی میکردیم . زنگ اخر دفاعی بودو بیکار بودیم ! البته من تا حالا هرجا بازی کردم یکم با این چیزی که شما گفتی فرق داشت تو نقش هامون پدر خوانده و کآرگاه یا جاسوس هم داشتیم به نظرم اگه اینجوری نقشا بیشتر باشن هیجانشم بیشتر میشه

4. 4 کاربر مقابل از این پست *mozhgan* تشکر کرده اند.

کاربر سایت

تشکر شده 17 بار در 5 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط *mozhgan* نمایش پست ها
    واقعا بهترین بازیه گروهیه اتفاقا تا نیم ساعت پیش داشتیم با دوستام مافیا بازی میکردیم . زنگ اخر دفاعی بودو بیکار بودیم ! البته من تا حالا هرجا بازی کردم یکم با این چیزی که شما گفتی فرق داشت تو نقش هامون پدر خوانده و کآرگاه یا جاسوس هم داشتیم به نظرم اگه اینجوری نقشا بیشتر باشن هیجانشم بیشتر میشه

اولا ممنونم از نظرت
    اره میدونم وقتی ما بازی میکنیم همه این نفش هارو داریم اما این اموزش برای افراد تازه کاره
    گاد فادر .. رویین تن .. ناتاشا.. ساقی .. اسنایپر .. بمب .. کاراگاه .. جاسوس .. تروریست .. کیلر ..
    ویرایش توسط *E P I C* : 04-10-2013 در ساعت 15:41

6. 3 کاربر مقابل از این پست محمد هاشمزهی تشکر کرده اند.

کاربر سایت

تشکر شده 17 بار در 5 پست

بچه ها اگه موافقین اینجا این بازیو انجام بدیم و من گاد (داور) بشم؟؟
    نظرتون چیه؟
    هر کی موافقه اعلام کنه و به 8 نفر احتیاج داریم

8. 3 کاربر مقابل از این پست محمد هاشمزهی تشکر کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

تعداد اعضای بازدید کننده از این تایپیک : 4

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks