مانیتور را می توان بعد از کیس و سیستم کامپیوتر ، مهمترین بخش کامپیوتر های رومیزی دانست! امروزه دنیای مانیتور به گونه ای با دنیای تلویزیون ها قاطی شده است و خیلی هستد که از خود تلویزیون به عنوان مانیتور کامپیوتر خود استفاده می کنند زیرا تلویزیون های ساخت امروز به گونه ای مانیتور نیز می باشند و می توان از انها به عنوان مانیتور نیز استفاده کرد.
مانیتور را می توان بعد از کیس و سیستم کامپیوتر ، مهمترین بخش کامپیوتر های رومیزی دانست! امروزه دنیای مانیتور به گونه ای با دنیای تلویزیون ها قاطی شده است و خیلی هستد که از خود تلویزیون به عنوان مانیتور کامپیوتر خود استفاده می کنند زیرا تلویزیون های ساخت امروز به گونه ای مانیتور نیز می باشند و می توان از انها به عنوان مانیتور نیز استفاده کرد. اما خب اگر شما نیز می خواهید از تلویزیون به عنوان مانیتور استفاده کنید ، خب باید پول بیشتری خرج بکنید و همینطور باید چشمتان را به مانیتور بزرگتر عادت بدهید زیرا که کوچکترین تلویزیون ها نیز حدودا ۳۲ اینچ می باشند.

به نقل از پی سی دی، در این مطلب می خواهیم به شما نکاتی را بگوییم تا در زمان خرید مانیتور برای کامپیوتر خود استفاده کنید و مانیتور های پرکاربردی بخرید زیرا که بیشتر افراد در زمان خرید مانیتور به هیچ نکاتی توجه ندارند و فکر می کنند همه ی مانیتور ها یکی می باشند اما بعد از خرید می بینند که مانیتوری که خریده اند ، نیاز انها را برطرف نمی کند و مشکلاتی دارد. به عنوان مثال به رزولوشن ان توجهی ندارند و بعد از خرید متوجه می شوند که مانیتور انها نمی تواند فیلم های HD را پخش کند و یا کیفیت کمتری پخش می کند.

برای همین دلایل توصیه می کنیم در خرید مانیتور به نکاتی در ادامه مطلب می گوییم ، بیشتر توجه بکنید.
خب هر مورد رو شماره گذاری می کنم که هر کدام یکی از ویژگی های مانیتور ها می باشد و نکاتی هست که باید به ان توجه داشته باشید.


۱٫ نوع مانیتور
اولین نکته ای باید مد نظر داشت ، نوع مانیتور می باشد. یعنی بهتر است مانیتور LCD خرید یا مانیتور LED؟ البته جدیدا مانیتور های Super LED نیز به بازار امده اند. خب باید گفت انتخاب در این مرود به عهده ی خودتان می باشد. فرق بین مانیتور های ال سی دی با ال ای دی در کیفیت و روشنایی تصویر می باشد. مطمئنا کسانی که مانیتور های LED خریداری می کنند کیفیت بیشتری را تجربه می کنند به عنوان مثال در تماشای یک فیلم ، مانیتور های LED کیفیت و شفافیت مضاعف به فیلم می دهند و تماشای انها لذت بخش تر می باشد اما خب قیمت انها نسبت به تلویزیون های LCD بیشتر است. پس می توان گفت که اگر شما می خواهید مانیتور مانیتور با کیفیتری بخرید و پول زیادی در این مورد دارید ، بهتر است به دنبال مانیتور LED و یا حتی مانیتور های Super LED بروید که تصاویر قوی تری از LED معمولی دارند. لازم است به نکته ای دیگر نیز اشاره کنم ان هم این می باشد که اکنون در بازار مانیتور هایی با قابلیت سه بعدی نیز وجود دارد که اگر پول بیستری دارید و همینطور فیلم های سه بعدی زیادی دارید ، پیشنهاد می شود این گونه مانیتور ها بخرید. البته سه بعدی بودن تلویزیون ربطی به کیفیت نداردو تنها می توان ویدیو های سه بعدی را پخش کند. همچنین ضخامت و لاغری مانیتور های LED بسیار کمتر از LCD می باشد. در تصویر زیر مقایسه ای بر کیفیت تصویر مانیتور ال سی دی با ال ای دی شده است که شما می توانید تفاوت کیفیت انها را بهتر درک کنید.


۲٫ کنتراست
شاید معیار اصلی کیفیت یک مانیتور و تلویزیون را کنتراست ان دانست! البته اکنون بیشتر مانیتور ها کنتراست بالایی دارند و در این زمینه برابر می باشند اما هنوز مانیتور هایی هست که کنتراست پایینی دارند و افراد مبتدی متوجه ان نشده و ان را خریداری می کنند. اکنون شاید بهترین کنتراست را ۵۰۰۰۰۰۰:۱ می باشد و در زمان خرید دقت کنید که مانیتور کنتراستش به این مقدار برسد و یا اگر کم بود زیادی هم کم نباشد زیرا مانیتور هایی اکنون در بازار می باشد کنتراست ۷۰۰:۱ دارند و فروشنه هیچ وقت به ان اشاره نمی کند و ممکن است شما ان را بخرید و بعدا از خرید خود پشیمان شوید. در زیر تصویری دیگر قرار دادیم که تفاوت بین کنتراست زیاد با کنتراست کم را نشان می دهد.


۳٫ وضوع یا رزولوشن
شاید با رزولوشن اشنا باشید و بدانید که چقدر نکته ی مهمی است اما در مانیتور ها به ان توجه نمی شود. می تواند در این مورد تنها بگویم مانیتوری با رزولوشن یا وضوع ۱۰۸۰*۱۹۲۰ خریداری کنید که بر روی انها مارک Full HD زده می شود و نسبت تصاویر انها ۱۶:۹ می باشد. شاید قیمت این گونه مانیتور ها زیاد باشد اما پیشنهاد می کنیم مانیتوری با این رزولوشن خریداری کنید و یا حتی مانیتوری خریداری کنید که رزولوشن بیشتری نیز داشته باشد. این موضوع باعث می شود تصاویر دقت بیشتری داشته باشند به عنوان مثال اگر یک فیلم با رزولوشن ۱۰۸۰p را در مانیتور غیر HD پخش کنید ، مانیتور یا ان را پخش نمی کند و یا اگر پخش کند پیکسل های انها را کم می کند و کیفیت فیلم پایین می اید. این مورد در مورد عکس ها نیز صادق است پس پیشنهاد می شود تلویزیونی با قابلیت Full HD بخرید که عریض می باشند و به هیچ وجه مانیتوری مربع یا همان ۴ در ۳ نخرید بلکه مانیتوری ۱۶ در ۹ و یا حتی ۱۶ در ۱۰ بخرید.


۴٫ فرکانس
در صفحه نمایش ها دو نوع فرکانس وجود دارد یکی فرکانس افقی و دیگری فرکانس عمودی که هرچه بیشتر باشند ، باعث می شود زمان پاسگویی مانیتور کمتر باشد و سریع کار کند. برای فرکانس افقی بهتر است فرکانس ۶۰KHz و یا بیشتر را انتخاب کنید و برای فرکانس عمودی نیز بهتر است فرکانس ۷۵KHz را انتخاب کنید. هر چه فرکانس مانیتور بیشتر باشد در زمان اجرای بازی های گرافیکی بسیار به در شما خواهد خورد و باعث می شود شما بازی را در نهایت کیفیت و با سرعت بازی کنید.
چهار ویژگی اصلی مانیتور ها اینها می باشد که انها را برای شما توضیح دادیم اما مانیتور های ویژگی ها و جزیئات زیادی دارند که بهتر است به انها توجه کرد. به عنوان مثال بهتر است مانیتور شما درگاه HDMI داشته باشد که می توان در اینده بسیار برای شما مفید باشد و کاربردی خواهد بود. از دیگر ویژگی ها زاویه دید می باشد که در مانیتور های حرفه ای از هر دو جهت یعنی هم از طرفیت و هم از بالا و پایین زاویه دید ان ۱۷۸ درجه باشد. روشنایی تصویر نیز از دیگر ویژگی ها مانیتور می باشد که هر چه بیشتر باشد می تواند کار شما را زمانی که نور خورشید به مانیتور می تابد ، راحتتر کند. مصرف برق مانیتور نیز هرچه کمتر باشد بهتر است اما زیاد ویژگی مهمی نیست و زیاد نباید گیر ان بود.
در دنیای مانیتور انها می توان شرکت LG را پیشتاز بود زیرا پیشرفت های صنعت تلویزیون را به دنیای مانیتور اورد در حالی که دیگر شرکت ها به کلی مانیتور ها را فراموش کردند. البته شرکت های زیادی وجود دارد اما خب معتبر ترین انها همانطور که گفتم LG می باشد. و در بین مانیتور های این شرکت بنده خودم بهترین را مدل LED LG 22″ IPS226V یافتم که در ایران یافت می شود البته ممکن است همین شرکت مانیتور های قوی تری تولید کرده باشد اما می توان گفت این مانیتور استاندارد ترین مانیتور می باشد و قیمت ان در ایران اکنون حدودا ۷۰۰ هزار تومن می باشد. در زیر نیز عکسی از این مانیتور را به شما نشان می دهیم.

همچنین بهترین مانیتور سال ۲۰۱۳ به نقل از سایت های معتبر خارجی مانیتور شرکت Dell با مدل Dell UltraSharp U2312HM انتخاب شده است که قیمت ان ۲۲۹ دلار می باشد و کیفیت بسیار بهتری دارد که فکر نکنم هنوز وارد ایران شده باشد. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد و شما را در خرید مانیتور راهنمایی کند تا بهترین را بخرید.