سلیقه برای زیر دوش حمام یکی از مهم‌ترین عناصر معماری خانه‌های امروزی است.
در گذشته نه چندان دور، فضای حمام‌ها زیاد مورد توجه واقع نمی‌شد. ولی امروزه نگاه ما به حمام فرق کرده است: حمام جایی است برای نظافت، آرایش و پیرایش جسم و روح. برای خیلی‌ها حمام، مکانی است برای استراحت و تمرکز. بعضی از حمام‌های امروزی از کاربری‌های تجملی و رفاهی بسیاری برخوردارند و در آنها می‌توانیم شاهد استخرهای کوچک، سونا و جکوزی باشیم. مهم نیست که ابعاد حمام شما بزرگ است یا کوچک، مهم این است که از این فضا به بهترین شکل استفاده کنید.
عناصر مهمی که باید در خلق یک حمام زیبا و بی‌نقص رعایت شود عبارت است از: کف پوش مناسب، پوشش دیواری، استفاده از هواکشی با قدرت مناسب برای تخلیه بخار آب، کابینت‌هایی برای قراردادن حوله‌ها و دیگر لوازم جانبی و بالاخره انواع بافت‌ها و رنگ‌ها.
نکات مهم در مورد روش انتخاب و خرید کابینت‌های حمام
نکته اول:
برای استفاده بیشتر از فضای داخلی دیوارهای حمام‌ می‌توانید از کابینت‌ها و قفسه‌های دیواری استفاده کنید. این نوع کابینت‌ها می‌توانند در بالای سینک روشویی و یا در بالای توالت فرنگی نصب شوند. استفاده از کابینت‌های دیواری باعث می‌شود که حمام، بزرگ‌تر و تمیزتر از آنچه هست به نظر بیاید. با انتخاب کابینت‌های دیواری می‌توانید ساختاری جدید به وسایل انبار شده در حمام بدهید.


نکته دوم:
اگر دیوارهای خالی در فضای حمام ندارید یعنی اگر دیوارها پوشیده از آینه و پنجره است، بهتر است از کابینت‌هایی استفاده کنید که در کنج یا به عبارت بهتر در سه‌کنج، نصب می‌شوند. البته می‌شود از کابینت‌هایی که به شکل ردیفی و باریک هستند و به روی زمین نصب می‌شوند هم استفاده کنید. این کابینت‌ها معمولا در زیر و یا در کنار سینک روشویی قرار می‌گیرند.

نکته سوم:
نوع دیگر کابینت‌های حمام، آن دسته‌ای هستند که در زیر سینک روشویی نصب می‌شوند. این کابینت‌ها نمای زیباتری به سینک روشویی می‌دهند و در ضمن، لوله‌ها و شیرهای واقع در زیر سینک روشویی را هم می‌پوشانند. اگر می‌خواهید به محض ورود به حمام با محیطی روشن و آرامش‌بخش روبه‌رو شوید، بهتر است این کابینت‌ها را از جنس شیشه یا بلور انتخاب کنید تا با انعکاس نور چراغ به اطراف، روشنایی محیط دوچندان شود.

نکته چهارم:
به هنگام انتخاب کابینت‌های حمام، بهتر است آن دسته‌ای را که از بالاترین کیفیت برخوردارند انتخاب کنید. کابینت باید در مقابل رطوبت و بخار مقاوم باشد. پیش از خرید، حتما از دوام کابینت اطمینان خاطر پیدا کنید.

نکته پنجم:
دقت کنید که کابینت حتما بر اساس نیاز شما قفسه‌بندی شده باشد چرا که در این صورت به راحتی می‌توانید وسایل شخصی و بهداشتی و غیره را دسته‌بندی کنید. برای مثال، آن دسته از وسایلی را که به طور روزانه از آن استفاده می‌کنید (مانند حوله‌، مسواک، لوازم بهداشتی شخصی، لوازم آرایشی) در دسترس قرار بدهید و دیگر وسایل را در داخل طبقه‌ها دسته‌‌بندی کنید. با تفکیک کردن و جداسازی قفسه‌ها و کابینت‌ها می‌توانید هر یک را به وسایل جداگانه‌ای اختصاص دهید. مثلا قفسه‌های فوریت‌های پزشکی، کمدهای وسایل شخصی، قفسه‌های لوازم بهداشتی و قفسه‌ای جداگانه برای لوازم کودکان و حتی جایی برای آویختن لباس‌ها که معمولا در پشت در امکان‌پذیر است.

نکته ششم:
کابینت‌های حمام از نظر تنوع رنگ و بافت بی‌نظیرند و می‌شود آنها را با هر سبکی از دکوراسیون حمام هماهنگ کرد. کابینت‌های مدرن، کلاسیک، ویکتورین و غیره به راحتی در بازار یافت می‌شود. با استفاده از کابینت در فضای حمام، می‌توانید استفاده‌ای بهینه از فضا داشته باشید و حمام را هم زیباتر کنید. مزیت دیگری که این کابینت‌ها دارند این است که وسایل در معرض دید و رطوبت حمام واقع نمی‌شوند.‌