+ ارسال موضوع جدید
صفحه 3 از 13 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 125

موضوع: !!!نکاتـــــــــــــی مهم در مــــــــورد گردشگری!!!

 1. #1
  *E P I C*
  میهمان

  !!!نکاتـــــــــــــی مهم در مــــــــورد گردشگری!!!


  برای داشتن یک گردش خوب و بدون هیچ نقصی حتما این توصیه ها و راهنمایی ها را به دقت بخوانید


  بهترین چاقو:
  بهترین چاقوها آنهایی هستند که از جنس کربن استیل ساخته شده اند. آنها سریعتر تیز شده و دیرتر کند می شوند و زنگ هم نمی زنند.

  جورابی برای تمام فصول: در راهپیمایی های طولانی برای شکار از جورابهای وصله شده و یا آنهایی که پنجه و پاشنه دولایه دارند استفاده نکنید.با این جورابها هرچه بیشتر راه بروید، بیشتر پایتان اذیت می شود. بهترین جورابها، آنهایی هستند که مناسب فعالیت شما طراحی شده اند.

  بوی ماهی: برای از بین بردن بوی بد ماهی از روی دستانتان بعد از اینکه یکبار دستهای خود را با آب و صابون شستید، برای بار دوم بعد از صابون زدن به دستها آنها را نشویید و فقط با حوله خشک کنید.

  آشپزخوب: در هنگام آشپزی در طبیعت و کمپینگ ها می توانید با استفاده از یک تکه کاغذ آلومینیم در ماهی تابه طبخ خود را انجام دهید بدون اینکه مجبور به شستن ماهی تابه باشید.

  ماهی های تنبل: ماهی ها موجودات تنبلی هستند که اغلب در هوای گرم در سایه سر می کنند. بد نیست برای هدایت آنها به ماهی تابه خود در روزهای گرم، سری به کناره های خنک و سایه گرفته آبگیرها بزنید.

  خسته نشوید: در جنگل بجای بالا و پایین رفتن بی علت از روی موانع مانند یک تنه درخت افتاده آنها را دور بزنید. هم خسته نمی شوید و هم باتجربه تر به نظر می رسید!

  سر تبر را سفت نگه دارید: اگرتبرها در جای خشک باشند سر آنها شل می شود و در هنگام کار ممکن است در بیاید و حتی باعث آسیب گردد. برای جلوگیری از این مشکل آنها را از سر روی زمین مرطوب قرار دهید.

  سیر و سرو، دشمن کک: برای اینکه کمتر گرفتار کک شوید سیر بخورید. و اگر گرفتار این حشره مردم آزار شدید می توانید از تراشه های سدر و سرو برای دور کردن آنها استفاده کنید.

  چراغ قوه و کفش: پیدا کردن کفشها در تاریکی بسیار آسان تر از پیدا کردن چراغ قوه است. برای سهولت یافتن چراغ قوه در شب آن را در کفش خود بگذارید!

 2. 10 کاربر مقابل از این پست *E P I C* تشکر کرده اند.


 3. #21
  *E P I C*
  میهمان

  پیش فرض پاسخ : !!!نکاتـــــــــــــی مهم در مــــــــورد گردشگری!!!

  توریسم به طور کلی به عنوان مسافرت تفریحی در نظر گرفته می شود. هر چند که در سال های اخیر شامل هرگونه مسافرتی می شود که شخص به واسطه آن از محیط کار یا زندگی خود خارج شود.

  کلمه توریست از زمانی پدید آمد که افراد طبقه متوسط به مسافران طبقه اشراف پیوستند. از زمانی که مردم جامعه داراتر شده و عمرشان طولانی تر شد ، این امر ممکن و بدیهی شد که مردم طبقات پائین و متوسط جامعه که شغل ثابتی داشتند در سلامت و با اندوخته ای (پس اندازی) کافی بازنشسته شوند.

  اغلب توریست ها بیش از هر چیز به آب و هوا ، فرهنگ با طبیعت مقصد خود علاقمند هستند. ثروتمندان همیشه به مناطق دوردست سفر کرده اند، البته نه به صورت اتفاقی ، بلکه در نهایت به یک منظور خاص : برای دیدن ساختمان های معروف و آثار هنری دیگر. آموختن زبان های جدید و چشیدن غذاهای متفاوت .

  توریسم سازمان یافته در حال حاضر یک بخش سه گانه / صنعت بسیار مهم در تمام جهان است. قسمت عمده اقتصاد ملی به شدت به توریسم وابسته است.

  گاهی اوقات واژه توریسم به صورت کنایه آمیز استفاده می شود. برای نشان دادن علاقه ای سطحی به جوامع و شگفتیهای طبیعی که توریست ها از آن دیدن می کنند.
  تاریخچه
  بزودی دیگران نیز از وی پیروی کردند و نتیجه این شد که صنعت توریسم به سرعت در اوائل دوران سلطنت ملکه ویکتوریا توسعه یافت. در ابتدا این حرکت توسط طیقه متوسط در حال رسد حمایت شد که میتوانستند مرخصی کاری بگیرند و استطاعت مالی مسافرت رفتن را داشتند و حتی می توانستند مدت زمانی در پانسیون ها بمانند.

  در هر صورت ، اعلامیه بانک تعطیلات در سال 1871 برای اولین بار حق قانونی کارگران برای رفتن به تعطیلات را تصویب کرد. حتی اگر در این زمان به آنها پولی پرداخت نمی شد.

  ترکیب مسافرتهای کوتاه مدت ، تسهیلات سفری و مسافرت به این مفهوم بود که اولین تفرج گاه هایی که در انگلستان پدید آمدند شهرهای کوچک ساحلی بودند که تا سرحد امکان به شهرهای مهم و مرکزی و صنعتی در حال رشد نزدیک بودند.

  مردمی که در شهرهای صنتعی شمالی زندگی می کردند می توانستند به بلک پول در لنک شایر
  ، و اسکاربرو در « یورک شایر ) بروند. ساکنین مریلندز به وسترن – سوپر – مردر سامرست و اسکنیس در لینکولن شایر می رفتند. و ساکنین لندن نیز به ساوت اند آن-سی ، براود استرز ، برایتون ، ایست بورن و عده ای هم به مکان های کمتر شناخته شده می رفتند. ولی به مدت 1 قرن ، توریسم به صورت صنعت ملی باقی ماند. تعداد کمی از تفرج گاه ها مانند بس و هروگیت در داخل جزیره بوجود آمدند . روندی که به کمک شرکت هلندی سنتر پارکس سرعت بخشیده شد.

  روند مشابهی در کشورهای دیگر نیز مشاهده شد. هر چند با سرعتی کمتر که نشان می داد انگلستان قرن نوزدهم در امر صنعتی سازی از کشورهای دیگر پیشی گرفته است. بیلی بوتلن کمپهای تعطیلات ارزان قیمتی به سبکه کلبه با تسهیلات مقرون به صرفه و آذوقه کافی ساخت که در نزدیک ساحل های زیبا قرار داشتند. شرکت های دیگر مانند پونتینس این کار را تقلید کردند ولی با افزایش تعداد تورهای دسته جمعی و رفاهی که مسافران در خانه به آن عادت کرده بودند محبوبیت آنها کاهش یافت.در آمریکا ، اولین تفرج گاه ساحلی بزرگ به سبکه اروپائی آتلانتیک سیتی،نیوجرسی بود.

  در قاره اروپا، اولین تفرج گاه ها شامل اوستند ( که ساکنین بروکسل به آن جا می رفتند ) و بولونیه – سور – مر ( پا – د – کلر ) و دوویی « کالوادوس ) ( که پاریسی ها به آنجا می رفتند .

  به هر صورت ، افزایش سرعت خط راه آهن به مفهوم پیشرفت صنعت آرام صنعت توریسم حتی به طور بین المللی بود. تا سال 1901 تعداد کسانی که از طریق کانال انگلیس از انگلیس به فرانسه و بلژیک می رفتند از نیم میلیون نفر در سال بود.

  پدیده دیگری که به پیشرفت صنعت توریسم کمک کرد تعطیلات از پیش پرداخت شده بود . تا سال 1925 کارفرمایان بابت تعطیلات 108 میلیون کارگری که کار یدی انجام می دادند ، پول پرداخت می کردند. تا سال 1939 11 میلیون نفر به تعطیلات از پیش پرداخت شده رفتند ( 30% خانواده ها از این موقعیت استفاده کردند) .

  از سال 1963 آنچه که خط راه آهن برای توریسم داخلی انجام داده بود خطوط هوایی و تورهای دسته جمعی برای توریسم بین المللی انجام دادند. امروزه ساکنین لندن به همان سادگی که 100 سال پیش به برایتون می رفتند میتوانند به بریندلی بروند.

  توریسم تبدیل به صنعتی بسیار پول ساز شده ، و به سرعت در حال افزایش در کشورهای پیشرفته با سرعتی بیشتر از رشد سالیانه است. توریسم پذیری در بسیاری از کشورهای در حال توسعه با سرعت بسیاری در حال افزایش است که اغلب در این کشورها این شاخه توریسم مهم ترین فعالیت اقتصادی در GDP محلی است.

  توریسم جمعی در سالهای اخیر رو به زوال و کسادی گذاشته است . کوستادل سول و بالیئارس که در دهه 1980 و 1990 میلیونها توریست را به خود جذب کرده بودند و حتی تفرج گاه های دیگر که تعداد کمتری توریست جذب کرده بودند روی به کسادی هستند. مقل کن کان .اکثریت معتقدند که این تفرج گاه ها کثیف و زشت شده اند و با وجود محبوبیتشان در گذشته دیگر از آن جلال و شکوه قدیم خبری نیست . اقتصاد توریسم جمعی در سالهای اخیر به شدت ضربه خورده است و نمونه های آن حملات بالی و کنیا است.

  در سالهای اخیر انواع دیگر توریسم محبوبیت یافته است . بویژه :
  اکو توریسم : توریسم طرفداران محیط زیست که اینها کمترین تاثیر منفی را بر محیط زیست دارند. مانند تورهای سافاری یا تور صحرا گردی در کنیا . تور جنگلهای انبوه مناطق گرم و پر باران در برزیل و یا حتی پارک های ملی
  توریسم فرهنگی : این نوع توریسم معمولا به توریسم شهری نیز اطلاق میشود که در آن توریست ها از شهرهای تاریخی و یا جالب توجه دیدن می کنند. شهرهایی مانند لندن ، پراگ ، پاریس ، رم و یا نیویورک و غیره .
  توریسم میراث فرهنگی : که در آن توریست ها از مکان های تاریخی و یا صنعتی قدیمی بازدید می کنند . مثل بازدید از کانال های قدیمی ، خطوط راه آهن و جبهه های جنگ .
  توریسم تندرستی : که منظور از آن معمولا گریز از شهرها و پشت سر گذاشتن دغدغه خاطر است و رفتن به چشمه های آب گرم که خاصیت درمانی نیز دارند.


  کلمات توریست و توریسم اولین بار به صورت رسمی در سال 1937 توسط اتحادیه ملل استفاده شدند ولی صنعت توریسم بسیار قدیمی تر از آن است. این کلمه زمانی استفاده می شد که فردی به مدت 24 ساعت از شهر خود به خارج از کشور مسافرت می نمود. این کلمه همچنین شامل مسافرت های داخل کشور می شود و حتی می توان معنی آن را به سفرهای روزانه نیز بسط داد.

  جرج سوم پادشاه بریتانیای کبیر به عنوان اولین توریست شناخته می شود ، که هرگاه بیمار می شد تعطیلات اش را در سواحل شهر ویموث می گذراند.

  توریسم نیز ، مانند دیگر فعالیتهای اقتصادی زمانی پدید می آید که عناصر ضروری در کنار هم قرار گیرند و آن را پدید بیاورند. در اینجا سه عنصر وجود دارد:

  درآمد متغیر یعنی پولی که صرف خرید لوازم غیر ضروری می شود.
  وقت که صرف خرید شود.
  سازمان دهی در غالب مسکن و تسهیلات و وسائل نقلیه

  در واقع سلامت جسمانی نیز شرط است. و همچنین تمایل به سفر کردن به علاوه در بعضی کشورها محدودیت هایی در سفر کردن وجود داشته و یا دارد . به خصوص در سفر به خارج از کشور.

  کلمه تور درقرن هجدهم به وسیله همگان پذیرفته شد .هنگامی که گرند تور اروپا بخشی از تربیت اشرافزاده تحصیل کرده و ثروتمند انگلیسی یا مردان با فرهنگ شد. تورهای بزرگ را به ویژه جوانانی که قصد تکمیل تحصیلاتشان را داشتند برگزار می شد. آنها به سرتاسر اروپا مسافرت کردند، بخصوص به مکان های فرهنگی و شهرهای زیبایی مثل رم ، توسکانی و آلپ .

  اکثر هنرمندان شناخته شده انگلیسی قرن هجدهم در تور بزرگ شرکت کردند. همچنین معاصرین بزرگ اروپایی این هنرمندان همانند کلود لورین . معماری ، هنر و ادبیات کلاسیک همیشه تماشاچیانی را به رم ، ناپل ، فلورانس جذب کرده.

  جنبش رمانتیک (مکتب رمانتیسم) (که شعرای انگلیسی ویلیام بلیک و لرد بایرون بیش از دیگران، الهام بخش آن بودند) ، مردم را به شهرهای حومه که به سبک گوتیک ساخته شده بودند، رشته کوه های آلپ ، رودخانه های خروشان تا تنگه های کوهستانی و غیره کشاند.

  اشراف زادگان انگلیسی بیش از دیگران راغب به انجام تور بزرگ بودند و از هر فرصتی برای جمع آوری گنجینه های هنری از سراسر اورپا استفاده می کردند تا آنها را به مجموعه های خود اضافه کنند. تعداد گنجینه های هنری که بدین ترتیب از اروپا به انگلیس منتقل شدند غیر قابل مقایسه با سایر نقاط اروپا است و همین دلیلی است بر ثروتمند شدن مجموعه داران عمومی و خصوصی فعلی . با این وجود در آن زمان هر چند توریسم بیشتر در طبقات بالای اجتماع و مردم تحصیل کرده دیده می شد، با این وجود در اصل حرکتی فرهنگی محسوب می شد. توریست های اولیه با وجود اینکه در تو بزرگ شرکت می کردند، بیشتر مسافر بودند تا توریست.

  توریسم به معنی کنونی آن تا قرن نوزدهم پیشرفتی نداشت. بیشتر سفرهای تفریحی بود که امروز شاخه وسیعی از صنعت توریسم را تشکیل می دهد.

  در واقع سفر تفریحی به دلایل اجتماعی ساخته و پرداخته انگلیسی ها بود. انگلستان اولین کشور اروپایی بود که صنعتی شد. و جامعه صنعتی اولین جامعه ای بود که زمانی برای تفریح را به جمعیت در حال افزایشش عرضه کرد . نه فقط به طبقه کارگر بلکه به دارندگان دستگاه های تولیدی ، حکومت معدودی از اغنیاء و ثروتمندان، کارخانه دارها ، بازرگانان و طبقه متوسط جدید.

  سفر تفریحی به عنوان شاخه ای از توریسم فرهنگی و بخشی از توریسم مرتبط با تندرستی گسترش یافت. بعضی از مسافران انگلیسی پس از مسافرت به مناطق گرم جنوب اروپا تصمیم گرفتند یا در طی فصول سرد و یا برای تمام عمر در آنجا بمانند. ولی این تنها یک پیشرفت کوچک بود.

  تا قرن نوزدهم توریسم تفریحی به راستی توسعه نیافت. تا هنگامی که مردم کم کم شروع به گذراندن زمستان در آب و هوای گرم تر کردند. یا از مکان هایی مانند چشمه های آب معدنی بازدید کردند که برای سلامتی مفید هستند.مردم برای درمان بیماریهایی از نقرس گرفته تا ناراحتی های کبدی و برونشیت به این چشمه ها می رفتند.

  ریشه انگلیسی این صنعت نوین در نام بسیاری از این مکان ها دیده می شود. نیس یکی از اولین و خوش ساخت ترین مناطق برای گذراندن تعطیلات است که در ریوا در فرانسه واقع شده ، گردشگاه وسیعی در امتداد خط ساحلی که تا به امروز به عنوان تفرج گاه فرشتگان شناخته شده و یا در مناطق تاریخی در قاره اروپا ، هتل های کاخ مانند خوش ساخت با این اسامی شناخته می شوند. هتل بریستون ، هتل کارلتون یا هتل مجستیک که نشانی از تسلط و نفوذ مشتریان انگلیسی است به نواحی که در سالهای اولیه ساخته شده اند. حتی ورزشهای زمستانی در واقع به عنوان ورزش تفریحی و نه روشی برای جا به جابب توسط طبقات خوش گذرات انگلیسی ابداع شدند.

  این توریست های انگلیسی بودند که ورزشهای زمستانی را در روستای زرمات « والاس در سوئیس ) ابداع کردند.

  تا قبل از اینکه اولین توریست ها وارد دهکده زرمات شوند، روستائیان دیدگاهشان نسبت به زمستان زمانی بود که بهترین کار ماندن در خانه و ساختن ساعت های دیوار کوب یا اشیاء مکانیکی دیگر بود! .

  وزرش سازمان دهی شده بیش از راه یافتن به کشورهای دیگر در انگلستان به تکامل دست یافته بود. واژگان ورزشی شاهد این امر است : راگبی ، فوتبال و بوکس همه ورزشهای انگلیسی هستند. و حتی تنیس را در واقع یک ورزش فرانسوی است توسط یک انگلیسی تدوین شد و به صورت رسمی به اجراء در آمد. و اولین مسابقه قهرمانی تنیس را نیز انگلیسی ها در قرن 19 در ویمبلدون برگذار کردند. ورزش های زمستانی پاسخی طبیعی به طبقه خواستار تفریح بود که به دنبال سرگرمی برای سردترین فصل سال بودند.

  توریسم جمعی تا زمانی که دو چیز پدید نیامده بودند توسعه نیافت.
  1 . آموختن زبان هاب مختلف که به حمل و نقل تعداد زیادی مسافر در زمان کوتاه به تفرج گاه ها کمک کرد.
  2. پیشرفت وضع اقتصادی که به طبع آن تعداد بیشتری از مردم از مزایای زمان تفریح و استراحت خود برخوردار شدند.

  بزرگترین تحول اختراع راه آهن بود که در پنجم جولای 1841 اولین تور گروهی در تاریخ را هماهنگ کرد. بدین ترتیب یک ترن را برای گروهی از پیروان اصل منع استعمال مشروبات الکلی به صورت در بست کرایه کرد (بصورت چارتر) که از لستر به رالی (راهپیمایی) در شهر راف برو می رفتند که 20 مایل با آنجا فاصله داشت. کوک بلافاصله پتانسیل تجاری پنهان در این بخش را متوجه شد و تبدیل به اولین برگزار کننده تور شد.

 4. کاربر مقابل از این پست *E P I C* تشکر کرده است.


 5. #22
  *E P I C*
  میهمان

  پیش فرض پاسخ : !!!نکاتـــــــــــــی مهم در مــــــــورد گردشگری!!!

  اگر سفري ايمن و بي‌ دردسر مي‌خواهيد، ‌در انتخاب همسفران و وسايل و لوازمي كه همراه خودتان مي‌بريد، دقت به خرج دهيد...
  بعد از اين‌که همسفران‌تان را انتخاب کرديد، همراه بردن وسايل و لوازم زير را فراموش نکنيد:

  1. كوله پشتي: براي سفرهاي يك روزه بهتر است يك كوله‌پشتي مناسب تهيه كنيد. کوله‌پشتي‌ها در حجم و اندازه‌هاي مختلفي در بازار وجود دارند. كوله‌پشتي‌هاي 30 تا 40 ليتري براي سفرهاي يك روزه بسيار مناسب هستند. چنانچه بخواهيد بيشتر از يك روز مسافرت كنيد، ممكن است بخواهيد وسايل بيشتري مانند يك پتوي مسافرتي و يا لباس‌هاي خواب را نيز به همراه داشته باشيد. در اين صورت اين كوله‌پشتي‌ها فضاي كافي ندارند. برعكس اگر كوله‌پشتي بزرگ‌تري براي سفري يك روزه انتخاب كنيد، ممکن است موجب به همراه بردن وسايل اضافي و سنگين شدن بي‌مورد بار شما شده و يا شما را با يک کوله‌پشتي نيمه‌پر که خود آن نيز مشکلاتي به همراه خواهد داشت، مواجه كند.

  2 .كفش: داشتن كفش مناسب براي جايي كه مي‏‌رويم از اهميت زيادي برخوردار است. بدون شك قسمت مهمي‏ از سفرهاي يك روزه در پياده‌روي سپري خواهد شد. از اين رو بايد كفش‌هاي كارمندي و يا مجلسي را از پا در آورد و كفش پياده‌روي و ورزشي به پا كرد.

  3 .لباس: لباس راحتي كه تنگ نباشد و براي نشستن، دويدن و حتي خوابيدن مناسب باشد، انتخاب كنيد. پيراهن نيز مناسب سفرهاي يك روزه نيست.

  4 .زير انداز و پتو: داشتن يك زيرانداز مناسب همراه با پتوي مسافرتي مي‏‌تواند راحتي بيشتري براي شما در سفر به ارمغان بياورد.

  5 .جعبه و كتابچه راهنماي كمك‏هاي اوليه: اين مورد را حتما جدي بگيريد. داشتن يك جعبه كمك‌هاي اوليه به همراه كتاب راهنما مي‌تواند به سلامت بيشتر و حتي حفظ جان ما کمک کند.

  6 و 7 .چراغ قوه همراه با باتري سالم و تلفن همراه با شارژ كامل.

 6. 2 کاربر مقابل از این پست *E P I C* تشکر کرده اند.


 7. #23
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  یه جا ,زیر سایه خدا....
  سن
  6
  نوشته ها
  1,858
  تشکر
  5,171
  تشکر شده 5,833 بار در 1,450 پست

  جاذبه های گردش گری در ایران...

  اغ فجر
  به دستور محمدشاه قاجار ،درسال 1264 ق‌، قصری برای او در نزدیکی تجریش ساخته شد؛ اما هم زمان با بیماری و مرگ او قصر نیمه تمام ماند و و ی در همان قصر نیمه تمام به نام محمدیه (در محل محمودیه فعلی‌) از دنیا رفت‌.

  هم زمان با ساخت قصر محمدیه‌، درباریان نزدیک به او نیز در همان حوالی اقدام به احداث باغ یا عمارت ییلاقی کردند. از جمله‌ حسین‌علی‌خان معیرالممالک باغی احداث کرد که به باغ فردوس مشهور شد.

  عمارت باغ فردوس در دو طبقه به سبک قاجاریه و معروف به گوش فیل بنا گذاشته شد. زمین‌های قسمت جنوبی و سراشیبی باغ نیز با سنگ چین‌هایی به صورت هفت قطعه مسطح و مطبق در آمد و روی هریک از قطعات‌، استخری با فواره‌های متعدد احداث شد. استخرها به گونه‌ای ساخته شده بودند که از فواصل دورتر، بزرگ‌تر به نظر می آمدند.

  سپس‌، دوست‌علی‌خان‌، پسر حسین‌علی‌خان‌، به همت معماران اصفهانی و یزدی‌، ساختمانی در قسمت جنوبی باغ برپا کرد و نام آن را رشک بهشت گذاشت‌. پلکان و بخش‌های دیگری از ساختمان از مرمر اعلای یزد و دیوارهای داخل اتاق با کاغذهای طلایی برجسته پوشانده شده بود. اما دوست‌علی‌خان اعتنای چندانی به باغ و ساختمان آن نکرد و با گذشت زمان ساختمان رو به خرابی گذاشت تا حدی که سنگ‌های مرمر آن کنده و به عمارت امیریه (مدرسه‌نظام‌) برده شد. بعد از آن مالکیت باغ چند بار دست به دست شد تاسرانجام ،در سال 1318 ق‌، در زمان سلطنت مظفرالدین شاه قاجار، محمدولی‌خان سپهسالار تنکابنی آن را از ورثه امین‌الملک خرید.

  سپهسالار، علاوه بر ایجاد فواره و استخرهای مطبق‌، قنات باغ فردوس را نیز احیا کرد و سر دری با شکوه در مظهر قنات (میدان گاه فعلی باغ فردوس‌) ساخت‌. ولی به دلیل بدهی به تجارت‌خانه طومانیانس‌، باغ را به او داد و طومانیانس نیز باغ را در ازای بدهی‌ به دولت رضاخان واگذار کرد. سرانجام‌، درسال 1316 ش‌، وزارت معارف (آموزش و پرورش‌) آن‌جا را خرید و ساختمان را مرمت و دبیرستان شاپور تجریش را در آن تأسیس کرد

  درسال 1350 ساختمان موجود در باغ به مرکز فرهنگی و هنری و نمایشگاهی تبدیل شد و پس از انقلاب نیز در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت‌.

  برج طغرل * ری *

  بنای آجری برج طغرل ،که مساحت آن با احتساب باغ و دیوارهای احداث شده درسال 1379 به 5000 مترمربع می‌رسد، از جمله آثار به جا مانده از دوره سلجوقیان و مربوط به نیمه دوم قرن ششم قمری است‌. ارتفاع برج بدون سقف در حدود 20 متر است‌. از نظر معماری ضخامت دیوار برج از 1/75 تا 2/75 متر و قطر داخلی و خارجی آن به ترتیب 11 و 16 متر است‌. سطح بدنه بیرونی برج به 24 ترک تقسیم شده است‌. در قسمت فوقانی برج تزیینات و کتیبه‌ای به خط کوفی وجود داشته که در قرون گذشته از بین رفته است‌. در 1301 ق‌، به فرمان ناصرالدین شاه‌، بخش فوقانی برج که فرو ریخته بود، مرمت و بازسازی شد و آخرین مرمت نیز در سال‌های اخیر صورت گرفته است.

  برج طغرل در واقع یک ساعت طبیعی نیز به حساب می آید؛ زیرا معماری آن به صورتی است که در بالای هر ترک‌ چهارو نیم دایره وجودداردکه بیانگر یک ربع ساعت است‌. در بالای آن‌ها نیز شش مستطیل است که هریک 10 دقیقه را نشان می‌دهد. سپس شیارهای ریزتری، به عنوان ثانیه ،وجود دارد که هرگاه خورشید در وضعیت تازه‌ای قرار بگیرد‌، با ایجاد سایه روشن‌ها، زمان دقیق نشان داده می‌شود. 2 ناودان شرقی و غربی ساعت سه و نه رانشان می دهدو درهای ورودی برج ،در شمال و جنوب آن، نیز ساعت شش و دوازده هستند. گفته می‌شود که این مکان آرامگاه طغرل‌، از سلاطین سلجوقی، است که به دلیل علاقه به نجوم‌این برج را بنیاد گذاشته است‌.

  از ویژگی‌های این محوطه آرامگاه استاد سیدمحمد محیط طباطبایی‌، ادیب معاصر، پدر تاریخ ایران است که وصیت کرده بود، تا به خاطر علاقه خاصی که به این برج و معماری آن داشته است‌، او را در پای این برج به خاک بسپارند.
 8. کاربر مقابل از این پست kahrobara تشکر کرده است.


 9. #24
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  یه جا ,زیر سایه خدا....
  سن
  6
  نوشته ها
  1,858
  تشکر
  5,171
  تشکر شده 5,833 بار در 1,450 پست

  ساز و برگ سفر در ايران فراهم نيست ؛ سفر به اعماق نابسامانی ها

  ساز و برگ سفر در ايران فراهم نيست
  سفر به اعماق نابسامانی‌ها
  شهره مهرنامی:

  حالا دیگر همه می‌دانند که داشتن جاذبه‌های گردشگری به‌تنهایی اهرمی برای جذب گردشگر نیست.


  امروز نه‌تنها کارشناسان و تحلیلگران، که حتی شهروندان ایرانی که به مدد افزایش تولید و واردات خودروها، بیش از پیش سفر به گوشه و کنار کشور را تجربه می‌‌کنند این موضوع را به‌خوبی درک کرده‌اند که باید جایی رفت که بتوان از هر نظر لذت یک سفر آرام و جذاب را چشید. جز دلایل تجربی، یک دلیل آماری و منطقی دیگر هم این موضوع را ثابت می‌کند؛ ایران یکی از 10 کشور اول دنیا از نظر داشتن جاذبه‌های گردشگری است، اما آمارها نشان می‌دهد که سهم بسیار ناچیزی از درآمد این صنعت را به‌ خود اختصاص می‌دهد؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد که در انتخاب مقصد از سوی گردشگران یا آژانس‌های گردشگری، معیارهای بسیاری علاوه‌ بر جاذبه‌های گردشگری در نظر است؛ معیارهایی که این آسودگی خیال را به گردشگران بدهد که سفری ایمن، آسوده، بدون زحمت و دغدغه و با بیشترین جذابیت را به نسبت هزینه‌ای که صرف می‌کنند، خواهند داشت.

  چرا سفر در ایران هنوز نتوانسته است از هر نظر گردشگران را راضی نگه دارد؟ این را دیگر هر ایرانی که چندین سفر چندروزه رفته باشد از نزدیک درک کرده است. از جاده، وسایل نقلیه، رستوران بین‌راهی و سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی بگیر تا بروشورهای داخل موزه‌ها و برخورد پیشخدمت هتل، همه و همه زنجیره‌ای از خدمات و امکانات را تشکیل می‌دهند که نقص در هرکدام می‌تواند مسافر- یعنی کسی را که قصد دارد بهترین ساعات زمان استراحتش را به خوشی بگذراند- ناراضی کند. این مسئله نه‌تنها در ورود گردشگران به داخل کشور تأثیر گذاشته بلکه بر روند سفرهای داخلی نیز مؤثر بوده است. در فصول اوج سفر معمولا مسافران با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شوند که خاطره خوشی را از سفر برایشان به یادگار نمی‌گذارد. البته نباید فراموش کرد که مسافران داخلی هم روش صحیح سفر را نمی‌دانند و البته زیرساخت‌های گردشگری هم جوابگوی نیاز آنها نیست؛ بنابراین با وجود این کمبود‌ها فشار بیشتر بر دوش گردشگران سنگینی می‌کند و جذابیت سفر داخلی را کم و اشتیاق برای سفرهای خارجی را بیشتر می‌کند. کارشناسان می‌گویند برای آنکه سفر خوبی را تجربه کنید نه‌تنها باید مقصد خود را بشناسید بلکه باید از اقامت خود در محلی خوب و مناسب مطمئن شوید و برای رسیدن به این مقصد نیز باید مطمئن‌ترین راه را انتخاب کرد که البته با توجه به هدف سفر مناسب با بودجه گردشگر نیز باشد.

  سفر امن
  راه، نخستین عرصه رویارویی گردشگر با سفر است. مسافر از لحظه‌ای که تصمیم می‌گیرد به مقصدی خاص سفر کند در خیالش گردش در مقصد را تصور می‌کند، اما در عالم واقعیت باید پیش از هر چیز با راه و مرکبش روبه‌رو شود؛ با واقعیتی که گاه در سفرهای داخلی چندان خوشایند نیست؛ باید با تاخیر هواپیماها و دلهره به سلامت رفتن با آن، با نگرانی بی‌پایان پیدانکردن بلیت قطار، با سفرهای خسته‌کننده با اتوبوس‌های بین‌شهری و از همه مهم‌تر به جان خریدن سفر جاده‌ای روبه‌رو شود.
  در ایران بیشتر مردم ترجیح می‌دهند برای سفر از خودروی شخصی خود استفاده کنند؛ چراکه در بیشتر ایام سال بلیت قطار و هواپیما گیر نمی‌آید و اگر مسافر، دوست یا فامیلی در یکی از آژانس‌های مسافرتی نداشته باشد، امید زیادی به تهیه بلیت قطار یا هواپیما ندارد و به ناچار باید به سفری خسته‌کننده با اتوبوس تن دهد؛ حتی اگر مسیری طولانی در پیش ‌رو داشته باشد. بنابراین اگر نامناسب بودن و استاندارد نبودن جاده‌ها را در نظر نگیریم بهترین گزینه، خودروی شخصی است که حالا دیگر با طرح هدفمند‌سازی‌ یارانه‌ها زیاد هم مقرون به صرفه به‌نظر نمی‌رسد.

  اما این گزینه آخر هم دردسرهای جدی خودش را دارد و هنگام انتخاب آن نمی‌توان از کنار آمار مرگ‌و‌میر جاده‌ای به‌راحتی گذشت. گزارش رسمی مرکز تحقیقات وزارت راه نشان می‌دهد که ایران از نظر میزان مرگ‌و‌میر تصادفات جاده‌ای در صدر کشورهای جهان قرار گرفته است به‌گونه‌ای طی یک دوره 14ساله بیش از 267هزار نفر در تصادفات جاده‌ای برون و درون‌شهری جان خود را از دست داده‌اند و حدود 3میلیون نفر نیز دچار مصدومیت شده‌اند. تلفات جاده‌ای در ایران طی یک دوره 10ساله با میزان تلفات انسانی جنگ ایران و عراق برابری می‌کند.

  براساس اظهار نظر مقامات راهنمایی و رانندگی و نیز تحلیل داده‌های آماری به ازای هر کشته معمولا 10 نفر مجروح وجود دارد.

  تحلیل محتوایی آمارهای منتشره نشان می‌دهد که هر خانواده ایرانی در سال1387 به‌طور متوسط حدود یک میلیون تومان بابت تصادفات ترافیکی در کشور هزینه متحمل شده است. در گزارش پژوهشکده حمل‌ونقل اینگونه نتیجه‌گیری شده است که در سال1387، هزینه تصادفات برای مجموع تصادفات شهری و برون شهری در مجموع 18هزارو 500میلیارد تومان معادل 18/5میلیارد دلار بوده است. براساس گزارش این پژوهشکده، هزینه تصادفات کشور در سال1387 از کل تولید ناخالص داخلی بیش از 50 درصد کشورهای جهان نظیر غنا، اردن، بحرین و... بیشتر بوده است. در این گزارش عنوان شده است که هزینه 18میلیارد دلاری تصادفات در سال1387 به تنهایی 33سال بودجه فعلی راهداری کشور، 220 سال بودجه فعلی ایمن‌سازی‌ نقاط حادثه‌خیز کشور، هزینه ایجاد 2میلیون شغل برای جوانان، ساخت 12برج به اندازه بزرگ‌ترین برج ساخته‌شده در دبی یا خرید 60 فروند هواپیمای ایرباس را پوشش می‌دهد.


  در این گزارش نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری در ارتقای ایمنی ترافیکی دست‌کم 360درصد پیش‌بینی شده است و البته مرکز تحقیقات rtl انگلستان این رقم را برای ایران تا هزار درصد هم محاسبه کرده است. این پژوهشکده در پایان یادآور شده که آمارها به‌شدت هشدار‌دهنده است و چاره‌ای جز سرمایه‌گذاری برای ارتقای ایمنی جاده‌ای نیست. بنابراین می‌بینید که پرمخاطب‌ترین وسیله سفر در کشورمان خطرناک‌ترین آنها نیز هست. از سوی دیگر، وسیله نقلیه‌ای چون هواپیما هم ‌جز مسئله ایمنی، با مشکل کمبود ظرفیت دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. سال گذشته مسئولان اعلام کردند که ناوگان هواپیمایی کشور دست‌کم 4هزار صندلی کم دارد. وضعیت حمل‌ونقل ریلی اگرچه از نظر ایمنی بهتر است، اما از نظر کمبود ظرفیت دست‌کمی از ناوگان هوایی ندارد. قطار که از نظر قیمت بلیت برای مسافران ایرانی مناسب‌تر است و مشتری بیشتری دارد، تقریبا در اکثر روزهای پرمسافر سال صندلی کم می‌آورد و موجب می‌شود تا مسافران دست خالی از آژانس برگردند. ضمن اینکه کیفیت خدمات همین قطارهای موجود جز اضافه‌شدن امکان سرو غذای رایگان در برخی قطارها، طی 30 سال گذشته تغییری نکرده و قطار، سرعت آن، سیستم گرمایشی و سرمایشی، امکانات کوپه‌ها و خدمات داخلی همان است که از ابتدا بوده است.

  مورد اضطراری
  اما ایمن نبودن و استاندارد نبودن جاده‌های ایران تنها مشکل موجود نیست؛ کمبود و نامناسب بودن مجتمع‌های خدماتی- بین‌راهی و سرویس‌های بهداشتی از دیگر معضلات مسافران در سفرهای جاده‌ای است که بر رنج سفر می‌افزاید، آن هم در کشوری که جایگاه نخست راه‌های سفر در آن، در اختیار سفر جاده‌ای است.

  در حالی که در بسیاری از جاده‌ها مجتمع‌های خدماتی- بین‌راهی، هر چند کیلومتر یک بار دیده می‌شود در برخی از جاده‌ها و اتوبان‌ها مانند اتوبان زنجان- تبریز تا کیلومترها حتی یک پمپ بنزین هم به چشم نمی‌خورد و اگر مسافری مشخصات مسیر را نداند ممکن است در میان راه بماند.

  سال‌هاست نبود محلی بهداشتی برای سرویس بهداشتی در جاده‌های ایران احساس می‌شود و خیلی‌ها از سر ناچاری به این کاستی عادت کرده‌اند. براساس قانون، وظیفه حل این مشکل بر عهده سازمان پایانه‌ها و حمل‌ونقل کشور است اما چند سالی است که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای رفع این مشکل دست به کار شده است. شهباز یزدانی، معاون پیشین گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این باره گفته بود: ساخت سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی وظیفه ما نیست اما با توجه به کمبودهایی که در این زمینه برای گردشگران احساس می‌شد تصمیم گرفتیم روی این موضوع کار کنیم.

  آنگونه که این مقام مسئول دولتی گفته در پایان سال88 تعداد سرویس‌های بهداشتی جاده‌ای به 3هزار و 100 دستگاه رسیده و همچنین در پایان سال89 نیز با رشدی 121درصدی تعداد سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی به 8هزار و 200 دستگاه افزایش یافته است. به گفته او پیش از این مردم مجبور بودند از سرویس‌های بهداشتی رستوران‌ها و فروشگاه‌های بین‌راهی استفاده کنند، به همین دلیل هم مجبور به پرداخت هزینه می‌شدند یا ناچار اقدام به خرید از آن رستوران یا فروشگاه می‌کردند.

  براساس گفته‌های یزدانی، نحوه مکان‌یابی براساس استاندارد‌های جهانی برای ساخت سرویس بهداشتی در یک جاده، هر60 کیلومتر به علاوه ضریبی از میزان کم و زیاد بودن تردد در آن مسیر است. با وجود گفته‌های مسئولان، هنوز هم در بسیاری از جاده‌های کشور مشکل کمبود سرویس‌های بهداشتی احساس می‌شود. یزدانی در این باره گفته که براساس محاسبات، برای رسیدن به وضع استاندارد باید تعداد سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی را به دو برابر تعداد فعلی یعنی بیش از 16هزار دستگاه افزایش دهیم.

  البته جاده‌های ایران و مسافرانی که در آنها طی طریق می‌کنند تنها با مشکل کمبود سرویس‌های بهداشتی مواجه نیستند، چه بخش زیادی از همان تعداد سرویسی هم که ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند مشکلات عدیده‌ای دارند؛ مشکلاتی اعم از نداشتن آب یا شیر و شیلنگ، عدم‌نظافت، نبود در و پنجره و مسائلی از این دست. به همه این موارد باید نبود متولی خاصی برای محافظت، نظافت و نگهداری سرویس‌های بهداشتی را نیز اضافه کرد. وجود همین مشکلات باعث شده است که همچنان برخی از مسافران دامن صحرا و طبیعت را به سرویس‌های غیربهداشتی بین‌راهی ترجیح دهند.

  نخستین بار در اواخر اسفند سال86 رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در مراسم «گشایش طرح امدادگران خودرو کشور برای تعطیلات نوروز87» وعده داد در فواصل 25کیلومتری جاده‌های کشور یک سرویس بهداشتی (تا پیش از سال90) ساخته خواهد شد. در همان تاریخ بنا بر مصوبه هیأت دولت وظیفه ساخت این سرویس‌های بهداشتی در قالب مجتمع خدماتی ـ بهداشتی بین‌راهی طی قراردادی به شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی واگذار شد و عملیات عمرانی ساخت این پروژه‌ها، پس از ابلاغ بودجه در سال1387 آغاز و قرار بر این شد که احداث این پروژه‌ها در مدت 4سال به پایان برسد اما با این همه، آن‌گونه که معاون گردشگری سازمان گفته است جاده‌های کشور و مسافرانی که در آنها تردد می‌کنند از کمبود دست‌کم 8هزار سرویس بهداشتی رنج می‌برند.

  هتل، استراحتگاهی مطمئن
  مسافر پس از تحمل مشقت‌های راه و رسیدن به مقصد، طبیعتا دنبال کنج آرامی می‌گردد که دمی بیاساید. لابد شما هم تجربه کرده‌اید که این کنج آرام، گاه به راحتی گیر نمی‌آید؛ به‌خصوص در فصول اوج سفر. در واقع برخی از شهرها و مقاصد سفر، در تعطیلات با هجوم مسافران روبه‌رو می‌شوند و هتل‌ها و مهمانپذیرهای آنها ظرفیت گنجایش همه مسافران را ندارند و در بیشتر ایام سال این مسافران شب را در چادر (کنار خیابان‌ها) به سر می‌برند. این شرایط در ایام اوج سفر در بیشتر مناطق ایران به همین منوال است؛ برای مثال در ایام نوروز مدارس برخی از شهر‌ها آماده پذیرایی و اسکان مسافران می‌شوند. این در حالی اتفاق می‌افتد که بقیه مسافرانی که هتل یا مهمانسرای مناسبی را برای اقامت پیدا نکرده‌اند یا به خانه‌های اجاره‌ای ساکنین آن شهر پناه می‌برند و یا در چادر سفری شب را به روز می‌رسانند.

  در حالی که تعداد هتل‌ها و مهمانپذیرهایی که مردم عادی بتوانند در ایام اوج سفر با خیال راحت و در شرایط خوب و پاکیزه از آن استفاده کنند، نمی‌تواند نیاز مسافران را برآورده کند، کلنگ ساخت هتل هفت‌ستاره‌ای در رامسر زده شد که تازه بعد از این کلنگ‌زنی مسئولین متوجه شدند که در حال حاضر ساخت 142هتل 3، 4 و 5ستاره در اولویت برای تأمین نیاز گردشگران است پس ساخت این رؤیای بزرگ ماند برای بعد از رفع نیازهای اصلی مسافران. بعد از گذشت 5سال از آغاز اجرای این تصمیم نیز تنها چند هتل ساخته شده که هنوز نمی‌تواند نیاز گردشگران داخلی را در ایام خاص برطرف کند. البته دبیر جامعه هتلداران ایران در مصاحبه‌ای در این باره می‌گوید که قرار شد مسئولان گردشگری مشکلات را از سر راه سرمایه‌گذاری خصوصی بردارند و با هماهنگی با فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها با معرفی سایت‌هایی که مشتری نیاز بیشتری به آن دارد امکان ساخت هتل‌های سه و چهار ستاره را فراهم کنند؛ 55قرارداد هم بسته شد اما بعد متوجه شدند که بهتر است به جای سرمایه‌گذاری برای ساخت هتل این سرمایه‌گذاری را در گردشگری عام انجام دهند؛ یعنی آنچه مورد نیاز زیرساخت‌های صنعت گردشگری است توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی انجام شود؛ مثل ساخت هتل، متل، مهمانپذیر، مجتمع‌های رفاهی بین‌راهی و حتی مرمت هتل‌های قدیمی.

  این در حالی است که بسیاری از هتل‌ها و مهمانپذیرهای موجود نیز فرسوده بوده و قابل استفاده نیست، تجهیزات بیشتر آنها قدیمی بوده و نمی‌تواند رضایتمندی مشتریان را فراهم کند و با ماندن در چادر فرق زیادی نمی‌کند؛ ضمن آنکه اجاره این اتاق‌ها که مسافر رغبتی برای ماندن در آن نمی‌کند با امکانات موجود در آن مکان هماهنگی ندارد. در واقع ایران کشوری است که قیمت خدمات اقامتی در آن برای مسافران در مقایسه با بسیاری از کشورها گران است و همین موضوع هم گردشگران داخلی را به این فکر می‌اندازد که برای اقامت از چادر و منزل فامیل استفاده کنند یا اینکه زمان کمتری را در مقصد سر کنند؛ گزینه دیگری هم می‌ماند و آن اینکه اندکی به هزینه سفر خود بیفزایند و سفری خارجی را در کشورهای اطراف تجربه کنند و از امکانات اقامتی مناسب نیز بهره‌مند شوند.

  البته نکته جالب درباره خدمات نامناسب هتل‌ها اینکه مسافرانی هم که موفق به استفاده از این سرویس‌ها می‌شوند هرگز شکایتی از اینکه خدمات مناسبی در اختیار آنها قرار داده نمی‌شود (از آنجا که به حقوق خود آگاهی ندارند)به مسئولان صنف هتلداران نمی‌کنند.

  در این بین خدمات ناقص و کمتر راضی‌کننده هتل‌ها، چندین علت دارد که یکی از مهم‌ترین آنها نبود نیروی آموزش‌دیده و متخصص در هتل‌هاست. در ایران در بیشتر هتل‌ها، کارکنان هتل‌ها به‌جز زبان مادری، زبان دیگری نمی‌دانند، از حقوق مشتریان خود به‌خوبی آگاه نیستند، در فراهم‌کردن امکانات کامل رفاهی که هزینه زیادی هم ندارد، عاجزند و گاه گمان می‌کنند که چون سرپناهی به مسافر داده‌اند پس لطف بزرگی به وی کرده‌اند. این کاستی‌ها که ریشه در دلایل بسیاری به‌ویژه نبود آموزش تخصصی دارد، اگر مسافر را از واحد اقامتی فراری ندهد، دست‌کم خاطره ناخوشایندی در ذهن او باقی می‌گذارد که برای تلخکامی‌اش در تمام سفر کافی‌ است.

  سفر گروهی، راه را هموار می‌کند
  می‌توان گفت که تقریبا بیشتر مشکلاتی که ذکر شد، با رونق گرفتن سفر گروهی یا همان سفر با تور قابل حل است. در ایران سفر با تور چند سالی است که مورد توجه قرار گرفته و اگر در این سال‌ها به تجربه‌ای موفق تبدیل شود، می‌توان امیدوار بود که گردشگری دست‌کم در سطح داخلی وارد چرخه مناسبی بشود. البته ترویج سفرهای گروهی هم نیاز به برنامه‌ریزی و حمایت‌های بسیار دارد چراکه این موضوع در ایران هنوز بسیار نوپاست و به همین خاطر، با مشکلاتی روبه‌روست.

  سفرهای گروهی هزینه سفر را نسبت به سفر انفرادی به‌شدت کاهش می‌دهد. سفر با تور همچنین موجب می‌شود که یک راهنمای باتجربه در مواقع دشوار به جای مسافر تصمیم‌گیری و از بروز مشکل جلوگیری کند. همچنین در این سفرها، گردشگر مطمئن است که از وقت خود بیشترین بهره را می‌برد ضمن اینکه مجموعه عوامل مرتبط با سفر، نظیر هتلدار، آژانس‌دار، رانندگان و حتی رستوران‌داران هم با قرارگرفتن در چرخه این نوع از سفر، امکان برنامه‌ریزی و درآمدزایی بیشتری پیدا می‌کنند و در نهایت، رونق این صنعت بیشتر می‌شود.

  اما این نوع از سفر هم این روزها با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند. صنعت گردشگری در حال حاضر از کمبود تورگردانان و راهنمایان باتجربه و آموزش‌دیده رنج می‌برد و این موضوع در افزایش تعداد سفرهای ناموفق نقش دارد. از سوی دیگر نبود نظارت بر برگزاری تورها موجب شده است که گروه‌هایی که تخصص و مسئولیت حقوقی در برنامه‌ریزی سفر ندارند، حتی خارج از مجوز آژانس‌ها با یک آگهی کوچک در روزنامه‌ها، تور سفر برگزار کنند و نابسامانی‌هایی را در این حرفه به‌وجود بیاورند.

  حال باید دید با وجود چنین مشکلاتی اگر تمام عجایب هفتگانه هم در این سرزمین جای داشته باشد، آیا باز هم سفر به ایران با اتکا به آن جذابیت‌ها رونق خواهد گرفت؟ البته نباید فراموش کرد که برای رفع آنچه از مشکلات زیرساختی صنعت گردشگری در این نوشته گفته شد، جز در بخش حمل‌ونقل، بیشتر به مدیریت و برنامه‌ریزی نیاز است تا صرف بودجه‌های کلان و خرید امکانات. بنابراین باید امیدوار بود تا روند اخیر تغییر مدیریت‌ها در دستگاه متولی ساماندهی گردشگری تغییر کند و برای یک‌سال هم که شده یک مدیر بر کرسی معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تکیه بزند تا امکان برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری مناسب فراهم شود.

  کمبود در همه بخش‌ها به چشم می‌خورد
  فخرالدین حیدری، نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی معتقد است که مشکلات گردشگری، تقریباً همه را به‌گونه‌ای آزار می‌دهد؛ از کمبود عرضه خدمات حمل‌ونقل زمینی و ریلی و هوایی تا کمبود هتل و مراکز اقامتی و معضلات کوچک‌تر و البته تأسف‌بارتری همچون کمبود استراحتگاه و نمازخانه و... حتی در توریستی‌ترین شهرها و نقاط کشور.به گفته او، گردشگری در دنیای امروز به تمام معنا، یک صنعت است ولی در کشور ما تا بهره‌برداری کارآمد از همه جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی و طبیعی راه‌های نرفته بسیاری وجود دارد.

  نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی در این‌باره می‌گوید: زیرساخت گردشگری از جاده و راه آمدوشد، آغاز می‌شود و به امکانات مربوط به این صنعت از جمله امکانات اقامتی، تفریحی، فرهنگی و... می‌رسد. یک گردشگر باید با هر نوع درآمد و از هر قشر توان استفاده از امکانات رفاهی و تفریحی را داشته باشد و از این نوع خدمات بهره‌مند شود و اطلاعات لازم و مفید را درباره منطقه هدف گردشگری خود دریافت دارد.

  این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین می‌افزاید: به باور من، بهسازی راه‌های ارتباطی برای جلوگیری از تحمیل هزینه‌های ناشی از سوانح و تلاش برای کم‌کردن از هزینه تمام‌شده محل تفریح و اسکان، مهم‌ترین کاری است که می‌توان برای تسهیل سفر خانوارهای کم‌درآمد انجام داد.

  حیدری در ارزیابی کلی وضعیت گردشگری کشور یادآور می‌شود: متأسفانه، گردشگری در کشور ما، چندان مورد توجه قرار نگرفته و همچنان دارای کمبودهای فراوانی است، به‌گونه‌ای که حتی مناطق برخوردار نیز در این زمینه پوشش مناسبی نمی‌دهند و عملاً پاسخگویی مطلوبی به گردشگران ندارند؛ چه در زمینه سکونتگاه‌های مربوط به گردشگران و چه به لحاظ راه‌های ارتباطی کم‌و‌بیش در همه کشور شاهد کاستی‌هایی در این زمینه هستیم که امیدواریم با توجه بیشتر و نیازسنجی دقیق‌تر به مقوله گردشگری توجه بیشتری شود.

  تنگناهای صنعت گردشگری
  اگر‌چه توسعه و گسترش ایرانگردی و جهانگردی به‌منظور استفاده هر‌چه بیشتر از مزایای متعدد اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی آن اجتناب‌ناپذیر است ولی مشکلات و تنگناهای متعددی در راه رشد صنعت گردشگری ایران وجود دارد که نباید از نظر‌ها دور بماند. مهم‌ترین مشکلات و چالش‌های موجود در این زمینه را می‌توان اینگونه برشمرد:

  مشخص‌نبودن هدف‌ها و سیاست‌های ایرانگردی و جهانگردی
  وجود تبلیغات منفی در رسانه‌های خارجی به‌منظور ارائه تصویری نامطلوب از کشور و منزوی کردن ایران
  عدم‌تطبیق و هماهنگی فرهنگی جهانگردان برخی از کشورهای خارجی با فرهنگ اسلامی‌ در روابط و برخوردهای فرهنگی
  نبود اطلاع‌رسانی کافی از جاذبه‌های گردشگری و تبلیغات مؤثر برای روشن‌کردن افکار‌جهانی نظیر سازما‌ن‌ها، دفاتر و نمایندگی‌های اطلاع‌رسانی در امور سیاحتی در خارج کشور
  فقدان نیروی انسانی کارآزموده و متخصص در امور جهانگردی و بی‌اطلاعی کادر شاغل در مؤسسات جهانگردی (‌از قبیل هتل‌ها، کارکنان آژانس‌ها و راهنمایان جهانگردی)
  فقدان تسهیلات لازم برای واردکردن تجهیزات و تأسیسات مورد ‌نیاز صنعت جهانگردی‌، با استفاده از تخفیف‌های ویژه گمرکی و سود بازرگانی و ترخیص سریع
  نبود هماهنگی و همکاری سازمان‌های دولتی که در بهبود وضع جهانگردی مؤثرند مانند استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها، وزارت امور خارجه، وزارت راه و ترابری، سازمان تبلیغات و گمرک
  نبود تسهیلات لازم به‌منظور اعطای وام با شرایط مناسب برای تشویق بخش‌خصوصی و عدم‌نظارت کافی و کمبود تسهیلات لازم در زمینه نگهداری و حفظ اماکن باستانی و تاریخی کشور
  کمبود امکانات اقامتی بین شهر‌ها و نبود وسایل حمل‌ونقل کافی مطابق با استانداردهای جهانی و غیر‌استاندارد بودن راه‌های ارتباطی بین شهر‌ها در ایران
  عدم‌تمایل و تضمین سر‌مایه‌گذاری داخلی و خارجی نسبت به مشارکت و احداث اماکن و تأسیسات جهانگردی

  برخی پیشنهاد‌ها و راهکارها
  ارتقای ظرفیت‌های کمی‌ و کیفی تأسیسات جهانگردی به‌ویژه تعداد تورهای داخلی و خارجی به‌منظور تعدیل شکاف موجود در مقایسه با کشورهای پیشرفته در زمینه جهانگردی
  توسعه و تقویت برنامه‌های تبلیغاتی جهت معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران اسلامی
  تأمین تدریجی شرایط خودکفایی در صنعت جهانگردی
  اصلاح قوانین ورود و خروج اتباع خارجی به‌ویژه مقررات موجود در مبادی ورودی کشور
  فعال‌کردن بخش‌ خصوصی
  آموزش نیروی انسانی و تربیت کادر متخصص
  ایجاد شبکه کارت اعتباری برای رفاه گردشگران خارجی
  ایجاد پایگاه اطلاع‌رسانی و بانک اطلاعات گردشگری
 10. کاربر مقابل از این پست kahrobara تشکر کرده است.


 11. #25
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  یه جا ,زیر سایه خدا....
  سن
  6
  نوشته ها
  1,858
  تشکر
  5,171
  تشکر شده 5,833 بار در 1,450 پست

  کدام شرکت هواپیمایی بین‌المللی در پروازها خاویار می‌دهد؟

  کدام شرکت هواپیمایی بین‌المللی در پروازها خاویار می‌دهد؟

  ایسنا نوشت:

  مدیر عامل شرکت‌ هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که اگر خصوصی سازی درست انجام شود برای هما خوب است، تصریح کرد: به رغم این‌که مشکل تامین سوخت داریم و در بین راه برای سوخت‌گیری فرود می‌آییم و طول مسیر زیاد می‌شود، اما استقبال خوب بوده و همان طور که بارها گفته‌ام، این نشان از شعور و فهم و درک مردم دارد که به نوعی با این موضوع مقابله و از شرکت هواپیمایی کشور حمایت می‌کنند
  فرهاد پرورش مدیرعامل هما در ادامه درباره ایجاد خطوط پروازی جدید گفت: در سال جاری برنامه ما توسعه‌ی شبکه به عتبات بوده و تاکنون این مسیر از حدود پنج شهر برقرار شده و این روند تا آخر سال ادامه می‌یابد.
  پرورش با بیان این‌که اگر در شهرهایی که مسیر ایجاد شده پتانسیل وجود داشته باشد، پرواز‌ها را افزایش می‌دهیم، افزود:این کار را با همکاری حج و زیارت انجام می‌دهیم و به طوری‌که اگر اعلام نیاز کنند، قرار‌داد می‌بندیم و کار را انجام می‌دهیم.
  وی در ادامه با اشاره به این‌که پروازهای اروپایی تابستان انجام می‌شود اما مشکلاتی داریم که حل می‌کنیم، اظهار کرد:این کار با زحمت انجام می‌شود اما پرواز‌ها ادامه دارد و خوشبختانه‌ پروازی قطع نشده و استقبال از پرواز‌ها خوب بوده است.
  پرورش در پاسخ به این‌که با توجه به بی‌اعتمادی مسافران به ایران‌ ایر جه برنامه‌ای برای ارتقای خدمات دارید؟ اظهار کرد:چنین چیزی نیست؛ میزان ضریب ظرفیت‌ پرواز‌ها خوب است و به رغم این‌که ماه رمضان است در برخی پروازها 100 درصد ظرفیت تکمیل است که با توجه به زمان باید 70 تا80 درصد ظرفیت تکمیل باشد.
  او با تاکید بر این‌که ضریب ظرفیت‌ها خوب است و نسبت به سال گذشته هم دو درصد افزایش یافته است،‌ادامه داد: بازخورد مسافران را داریم که نشان از بی‌اعتمادی انها ندارد.
  وی با اشاره به این‌که هزینه‌ی زیادی برای کترینگ می‌کنیم، گفت:کدام شرکت هواپیمایی بین‌المللی خارجی و داخلی در پروازها خاویار می‌دهد؟
 12. 3 کاربر مقابل از این پست kahrobara تشکر کرده اند.


 13. #26
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  یه جا ,زیر سایه خدا....
  سن
  6
  نوشته ها
  1,858
  تشکر
  5,171
  تشکر شده 5,833 بار در 1,450 پست

  به این مکان‌ها سفر نکنید!

  به این مکان‌ها سفر نکنید!


  مولود شاه​کرمی: بازدید از نقاط ناشناخته و مرموز در گوشه و کنار دنیا، یکی از کارهای مورد علاقه گردشگران ماجراجویی است که برای تجربه ترس و وحشت قدم به این مکان‌ها می‌گذارند


  افراد با دل و جرأتی که دوست دارند در طول سفر، حادثه‌های جدیدی را تجربه کنند. با وجود این، درهای ورودی بعضی از این مکان‌ها، به خاطر اتفاق‌های دلهره‌آوری که در آنجا رخ داده به روی گردشگران بسته است و به هیچ گردشگری توصیه نمی‌شود که از نزدیک از این منطقه‌ها بازدید کند یا به تنهایی قدم به داخل آنها بگذارد.

  جنگل تاریک- ژاپن
  جنگل «آئوکیگاهارا» یکی از وحشتناک‌ترین مناطق ژاپن به شمار می‌رود؛ جایی که به اعتقاد مردم این کشور «یورئی»‌ها یا روح‌های سرگردان در میان شاخ و برگ درختان این جنگل مخوف پرسه می‌زنند و با زمزمه‌ای آرام از مرگ می‌گویند. هرچند وزش باد و پیچیدن آن در میان شاخ و برگ درختان این جنگل باعث به وجود آمدن چنین صدای مخوفی می‌شود اما سابقه این مکان رعب‌آور باعث شده خیلی‌ها از تنها ماندن در جنگل آئوکیگاهارا هراس داشته باشند.

  آئوکیگاهارا که بین محلی‌ها با نام «جنگل تاریک» هم شناخته می‌شود و در کوهستان فوجی قرار گرفته و همه جای آن از درخت‌های انبوه انباشته شده است. نکته عجیب اینجاست که خیلی‌ها معتقدند این جنگل، بهترین مکان برای مردن است! تعداد زیاد خودکشی‌های انجام گرفته در این جنگل هم به این شایعات دامن زده و این‌طور به نظر می‌رسد که شاخ و برگ درختان، افرادی را که در این جنگل تنها می‌مانند به مرگ دعوت می‌کند.


  البته رفتن به این جنگل کار ساده‌ای نیست و به خاطر اینکه مسیر منتهی به جنگل آئوکیگاهارا از سنگ‌های آتشفشانی پوشیده شده، رسیدن به این جنگل با دشواری‌های زیادی همراه است. افراد محلی و بومیان منطقه ادعا می‌کنند که به جز حضور ارواح، در این جنگل، اتفاقات غیرطبیعی زیادی هم رخ می‌دهد؛ هرچند تاکنون آمار دقیقی از افرادی که در آئوکیگاهارا دست به خودکشی زده‌اند در جایی ثبت نشده اما فقط در سال 2002، 78 جسد از میان شاخ و برگ‌های جنگل مرگ پایین کشیده شدند و همین موضوع باعث شد اسم آئوکیگاهارا، بیشتر از قبل بر سر زبان‌ها بیفتد اما ماجرا به همین جا ختم نشد چرا که چهار سال بعد، 16 خودکشی دیگر در این جنگل به ثبت رسید.

  نکته جالب اینجاست که اگر کسی قدم به این جنگل تاریک بگذارد، از همان ابتدا در گوشه و کنار آن با تابلوهایی روبه‌رو می‌شود که روی آنها جمله‌هایی مثل «لطفا در تصمیم خود تجدیدنظر کنید.» یا «قبل از اینکه تصمیم به ​خود​کشی بگیرید با پلیس مشورت کنید.» نوشته شده است! اما هیچ کدام از این راهکارها نتیجه مطلوبی نداشته‌اند و خودکشی‌ها در آئوکیگاهارا همچنان ادامه دارد.

  باغ‌های سمی- ایتالیا، انگلیس

  پادوآ یکی از معروف‌ترین فضاهای سبز کشور ایتالیاست که به خاطر گیاهان دارویی و سمی‌ای که از قرن پانزدهم در آن پرورش داده ​می​شود معروف ​می​شود. از آنجا که بارها اتفاق‌های ناگواری برای بازدیدکننده‌های آن پیش آمد، این مکان هم به فهرست نقاط ممنوعه دنیا برای سفر کردن اضافه شد.

  قضیه از این قرار بود که بسیاری از بازدیدکننده‌هایی که با این گیاهان سمی آشنایی نداشتند بر اثر تماس اشتباهی یا عمدی، دچار مسمویت‌های شدید می‌شدند و حتی در بعضی موارد جانشان هم به خطر می‌افتاد. به همین خاطر، با وجود زیبایی‌های زیاد این باغ، در آن به روی گردشگران بسته شده است. به جز پادوآ، باغ دیگری به اسم آلنویک هم در انگلیس وجود دارد که به تازگی مجوز کشت گیاهان سمی و دارویی با اهداف مشخص را به دست آورده؛ به همین دلیل افراد عادی اجازه ورود به این ​باغ را ندارند.

  گورستان سنت لوئیس- آمریکا
  گورستان‌ها، همیشه به عنوان مرموزترین و رعب‌آور​ترین نقاط دنیا شناخته می‌شوند. گورستان سنت لوئیس یکی از مکان‌های ترسناکی است که اسمش در فهرست مکان‌های ممنوعه برای سفر ثبت شده. سنت لوئیس، اسم یکی از سه گورستان کاتولیک‌ها در نیواورلئان لوئیزیاناست.

  از آنجا که آب‌های زیرزمینی زیادی از این منطقه عبور می‌کنند، مسوولان گورستان تصمیم گرفتند قبرهای آن را در بالای زمین بسازند؛ برای همین هر سه گورستان روی سرداب‌های زیرزمینی بنا شده‌اند. بیشتر قسمت‌های این گورستان در قرن هجدهم و نوزدهم ساخته شده و در نتیجه از رنگ و روی قبرها پیداست که سال‌های زیادی از زمان دفن اجساد در آنها می‌گذرد.

  افرادی که به این منطقه سفر می‌کنند اجازه ندارند این گورستان را به تنهایی ببینند؛ چون فضای آن طوری است که بدون استثنا بیشتر افرادی که به تنهایی به آن قدم گذاشته‌اند، با وحشت و دلهره زیادی روبه‌رو شده‌اند؛ آن‌قدر که بعضی‌ها به فکر خودکشی هم افتاده‌اند. به خاطر همین افرادی که دوست دارند از نزدیک این گورستان اسرارآمیز را ببینند باید با گروه‌های گردشگری به این منطقه سفر کنند.

  محوطه مری کینگ- اسکاتلند
  از سال‌ها پیش، محوطه زیرزمینی مری کینگ در شهر قدیمی ادینبورگ اسکاتلند به عنوان یکی از اسرارآمیزترین و ترسناک‌ترین مکان‌ها شناخته می‌شود؛ منطقه‌ای که هیچ گردشگری به تنهایی جرأت حضور در آن را ندارد. از سال 1645 زندگی در این محوطه زیرزمینی، برای همیشه از بین رفت.

  آنهایی که در این منطقه زندگی می‌کردند به بیماری طاعون دچار شدند. مسوولان شهر هم تصمیم گرفتند این جایگاه زیرزمینی را بر سر ساکنان آن خراب کنند تا افرادی که دچار طاعون شده‌اند همان‌جا بمیرند. با این حال پزشکان زیادی برای مداوای طاعون‌زده‌ها داوطلب شدند.

  آنها لباس‌های مخصوصی می‌پوشیدند تا گرفتار این بیماری مهلک نشوند. شاید به همین دلیل است که اسم «خیابان بخشش» را به جایی که مری کینگ در آنجا واقع شده داده‌اند. با اینکه تصمیم مسوولان شهر برای خراب کردن این محوطه با موافقت روبه‌رو نشد، اما بیشتر ساکنان طاعون‌زده این منطقه به خاطر بیماری جانشان را از دست دادند.

  از همان زمان، خیلی‌ها درمورد دیده شدن روح سرگردان افرادی که در مری کینگ مرده بودند، صحبت می​کردند. با گذشت سال‌ها هنوز هم گفته می‌شود که در این مکان رعب‌آور روح دختربچه‌ای به نام آنی بارها و بارها دیده شده است. آنهایی که مدعی‌اند آنی را دیده‌اند می‌گویند که او همیشه به خاطر گم کردن عروسکش با چهره‌ای گریان دیده شده است.

  برای همین گردشگران پردل و جرأتی که به صورت گروهی به مری کینگ می‌آیند به عنوان هدیه، برای آنی عروسک می‌آورند و یک اتاق پر از عروسک در این محوطه به چشم می‌خورد.

  قصر ماشیکول- فرانسه
  قصر ماشیکول در فاصله سال‌های 1404 تا 1440 محل زندگی جیل دو رایس شوالیه بریتون بود. اما رایس به خاطر شوالیه بودنش مشهور نشده بود بلکه به خاطر جنایت‌های زیادی که انجام داده بود به شهرت رسیده بود. او یکی از معروف‌ترین قاتلان سریالی کودکان خردسال در قرن پانزدهم بود. در فاصله سال‌های 1432 و 1433 جنازه اولین کودک پیدا شد و پس از آن قتل‌ها یکی پس از دیگری به وقوع پیوستند.

  کم‌کم تعداد قربانی‌ها زیاد شد اما هیچ ردی از قاتل بی‌رحم آنها پیدا نمی‌شد. جیل دو رایس در تمام این سال‌ها قربانیانش را در قصر ماشیکول یعنی جایی که در آن زندگی می‌کرد به کام مرگ می‌کشاند. اما بالاخره این شوالیه مشهور فرانسوی شناسایی و دستگیر شد. البته او مدتی بعد در 26 اکتبر 1440 در شهر نانت به دار آویخته شد و از آن موقع به بعد، اقامتگاه او به یکی از مخوف‌ترین نقاط دنیا تبدیل شد.

  گفته می‌شود این شوالیه قاتل بعد از کشتن قربانی‌های کم‌سن‌وسالش جنازه ​بیشتر آنها را در دیوارهای قصرش مخفی می‌کرد. نکته عجیب اینجاست که بعدها که این مکان‌ها مورد جست‌وجو قرار گرفتند، بعضی از جسدها به دلیل فرسودگی ساختمان از در و دیوار بیرون زدند.
  به خاطر همین سفر به این منطقه از فرانسه و بازدید از قصر ماشیکول به تنهایی امکان‌پذیر نیست و افراد علاقه‌مند باید با یک گروه گردشگری همراه شوند.

  معدن آسبستوس- کانادا
  معدن آسبستوس یکی از معادن ششگانه طبیعی پنبه نسوز در کاناداست. این ماده مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما دارد و به سادگی آتش نمی‌گیرد و این تنها خاصیت خوب آن است اما از طرفی چنانچه فردی مدام در مجاورت پنبه نسوز قرار بگیرد و از هوای اطراف آن تنفس کند، نه تنها احتمال ابتلا به بیماری سرطان در او زیاد می‌شود بلکه ممکن است به بیماری‌های دیگری هم دچار شود. استخراج این ماده به حدی خطرناک است که اتحادیه اروپا بهره​برداری از آن را در سراسر اروپا ممنوع کرده. این در حالی‌ است که کارگران معادن پشم شیشه منطقه تتفورد در کانادا همچنان در حال فعالیت هستند و از همه مهم‌تر اینکه در بخش‌های مسکونی اطراف معدن، خانواده‌های بسیاری در کنار نخاله‌های پنبه نسوز زندگی می‌کنند.

  با این حال طبعیت زیبا و بکر اطراف معدن، گردشگران زیادی را به این منطقه می‌کشاند؛ افرادی که از خطرناک بودن پنبه نسوز بی‌خبرند و از سر کنجکاوی به داخل معدن هم سرک می‌کشند. به همین خاطر سفر به این منطقه هم ممنوع اعلام شده مگر در موارد خاص و با رعایت نکات ایمنی و همراه داشتن ماسک اکسیژن برای تنفس هوای عاری از پشم شیشه.

  پل‌های خودکشی- آمریکا، جمهوری چک، انگلیس

  پل طلایی سانفرانسیسکو هم یکی از مکان‌هایی است که بازدید از آن به هیچ گردشگری توصیه نمی‌شود. برای اینکه با دلیل این کار آشنا شوید بهتر است نام دیگر پل را بدانید. پل طلایی سانفرانسیسکو بین مردم این منطقه با نام پل خودکشی شناخته می‌شود. چرا که افراد زیادی در طول سال برای خودکشی به آنجا می‌روند و با پریدن به درون رودخانه زیر پل به زندگی‌شان خاتمه می‌دهند.  طبق آخرین آمارها تا به حال 1200 نفر روی پل سانفرانسیسکو دست به خودکشی زده‌اند. داستان‌های عجیب شنیده شده درباره این پل، باعث شدکه اریک استیل مستندساز معروف انگلیسی در سال 2005 به مدت چند ماه از تمام اتفاقاتی که روی پل می‌افتاد فیلمبرداری کند.

  نتیجه این کار باورکردنی نبود چرا که در مستند، فیلم خودکشی 23 نفر ضبط شده بود. این مستند جنجالی همان سال، با نام پل منتشر شد و توجه بسیاری از گردشگران را به این منطقه جلب کرد.

  البته پل طلایی سانفرانسیسکو تنها پل ممنوعه دنیا نیست؛ پل یابود جورج واشنگتن در سیاتل هم به عنوان دومین پل مرگبار آمریکا، بازدیدکننده‌های زیادی را به این منطقه می‌کشاند. طبق آمارها تا به حال بیش از 230 نفر خودشان را از بالای این پل به پایین انداخته‌اند. در جمهوری چک و شهر پراگ هم پلی به نام نوسل وجود دارد که به خاطر خودکشی‌های زیاد افراد ناامید، معروف شده است.

  در این پل هم 300 نفر دست به خودکشی زده‌اند. آمار خودکشی‌های روی این پل در دهه 90 آن‌قدر زیاد شده بود که بالاخره در سال 1997 میله‌هایی به ارتفاع سه متر روی این پل نصب شد تا مانع از پریدن افراد شود. پل‌ هارنسی‌لین در لندن هم یکی از دیگر پل‌های مرگبار جهان است که هر سال افراد زیادی برای اینکه خودشان را به آغوش مرگ بسپارند روی این پل قدم می‌گذارند. به همین دلیل بازدید از این پل هم به هیچ گردشگری توصیه نمی‌شود.
 14. #27
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  یه جا ,زیر سایه خدا....
  سن
  6
  نوشته ها
  1,858
  تشکر
  5,171
  تشکر شده 5,833 بار در 1,450 پست

  فرشته ها از اینجا گذر می کنند

  فرشته ها از اینجا گذر می کنند

  جنگل برفک گیلان در سینه آتشفشانی خاموش که 2700 متر ارتفاع دارد، زیباترین مناظر طبیعی را ساخته که محل عبور فرشتگان شده، نباید زمین را آلود.


  روی تابلوی که در ابتدای راه است، نوشته: اینجا محل عبور فرشتگان است، زمین را آلوده نکنید.

  بعد هم زیر آن را با فلشی علامت زده تا کوهنوردان، قله 2700 متری درفک گیلان را گم نکنند.  اینجا واقعا محل عبور فرشتگان است.

  جنگلهای درفک گیلان، در سینه آتشفشان خاموشی که بین دو شهرستان رودبار و سیاهکل قرار دارد، زیباترین جنگلهای بارانی خطه شمال را می سازد.

  برای رسیدن به جنگل فرشتگان از طریق تهران، باید از عبور قزوین-رشت گذر کرد.

  بعد از عبور از رودبار، محله ای به نام رستم آباد، روبروی راهدارخانه ای به همین نام است که باید با دیدن آن، به فرعی سمت راست پیچید.

  تنکابن و پل سپیدرود مقابل شماست، از پل که گذر کردید، سراغ روستای شیرکوه را بگیرید و پس از عبور از روستای شیرکوه، به جنگلی می رسید که فرشتگان از آن گذر می کنند.

  ۲۰ کلبه‌ی سنگی پایین تر از قله قرار دارند که در فصل‌های بهار و تابستان مورد استفاده‌ی اهالی محلی و دام ها قرار می گیرد.

  دشت‌های سر سبز و کوهپایه های جنگلی پوشیده از انبوه درختان چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد.  یک غار یخی به طول ۱۰۰ متر هم در این منطقه وجود دارد که آب شرب هم تامین می کند. این غار روی قله قرار دارد و عشایر در داخل کاسه قله با سنگ خانه ساخته اند و از داخل این غار که بر اثر جمع شدن برف در زمستان تبدیل به یخچال می‌شود یخ بیرون می آورند و برای سیراب کردن احشام خود از آن استفاده می کنند.
  بهترین زمان برای رفتن به جنگل های زیبای درفک البته پاییز است.

  در پاییز درفک می شود در برگ های پاییزی غرق شد و شگفت زده از رنگارنگی برگ‌ها در جنگل قدم زد و زیباترین خاطره زندگی خود را رقم زد.
 15. کاربر مقابل از این پست kahrobara تشکر کرده است.


 16. #28
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  یه جا ,زیر سایه خدا....
  سن
  6
  نوشته ها
  1,858
  تشکر
  5,171
  تشکر شده 5,833 بار در 1,450 پست

  در گرانترین خانه دنیا چه کسی زندگی می کند؟
  در گرانترین خانه دنیا چه کسی زندگی می کند؟


  گرانترین خانه دنیا یک میلیارد دلار ارزش دارد و در بمبئی ساخته شده، چیزهایی که درباره این خانه می گویند به افسانه می ماند
  خانه های کوچک و ارزان قیمت را فراموش کنید. آلونکهای حاشیه شهرها را هم، خانه باغهای بزرگ را هم از یاد ببرید، پنت هاوسهای شمال تهران و یا هر شهر دیگر هم در مقابل گرانترین خانه دنیا، بیغوله ای بیش نیستند. چون گرانترین خانه جهان، متعلق به یک مهاراجه میلیاردر هندی است.
  قیمت این خانه که در شهر بمبئی قرار دارد، یک میلیارد دلار اعلام شده است.
  این خانه که طراحی آن ملهم از بنای معروف «باغ‌های معلق بابل» است به چهارمین ثروتمند جهان به نام «موکش آمبانی» تعلق دارد که همراه با همسر و سه فرزند خود در آن زندگی می‌کنند.
  نام این خانه که سبزترین خانه جهان لقب گرفت بر گرفته از نام اقیانوس آتلانتیک، « آنتیلیا» بوده و 600 نفر نیز در آن مشغول به کارند. «آنتیلیا» از 27 طبقه و 568 فوت ارتفاع برخوردار است و بیش از 398 هزار فوت مربع نیز مجموع فضای داخلی آن‌را تشکیل می‌دهد.
  چیزهایی درباره این خانه ها می گویند که به افسانه ها می ماند.
  از امکانات موجود در این خانه می‌توان به باشگاه، سالن ژیمناستیک، استخر، اتاق‌های پذیرایی متعدد، اتاق‌های استراحت متنوع و یک سینمای 50 نفره نام برد علاوه بر آن سه جایگاه فرود بالگرد نیز در پشت بام این خانه در نظر گرفته شده و پارکینگ زیرزمینی 6 طبقه‌ای آن نیز گنجایش 160 خودرو را دارا است.
  در طراحی اتاق‌های این خانه مجلل، ظریف‌ترین طرح‌ها در نظر گرفته شده است. لوازم به کار رفته در هر اتاق برای به وجود آوردن نمایی متفاوت، متنوع بوده و در هر کدام، مبلمان‌ها، قالیچه‌های نفیس، لوستر و آینه‌های گوناگون تعبیه شده است.
  پله‌هایی نقره‌ای دیگر اتاق‌ها را به بخش مرکزی این خانه متصل می‌کنند که در پشت آن دو در قرار داشته و اتاق را به سالن آثار هنری مرتبط می‌سازد. یک استخر شنای بزرگ و یک باغ فضای باز چهار طبقه‌ای نیز از دیگر شاخصه‌های آن محسوب می‌شود.
  این خانه که فضای داخلی آن کاملا از شیشه است، در مدت سه سال ساخته شده و به دلیل به کارگیری چراغ‌ها و لوازم برقی متعدد در‌ آن، بیشترین هزینه برق ساختمان‌های مسکونی بمبئی را به خود اختصاص داده است.
 17. کاربر مقابل از این پست kahrobara تشکر کرده است.


 18. #29
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  یه جا ,زیر سایه خدا....
  سن
  6
  نوشته ها
  1,858
  تشکر
  5,171
  تشکر شده 5,833 بار در 1,450 پست

  القاب كشورهاي جهان

  نام كشور
  لقب نام كشور لقب
  آرژانتين سرزمين نقره اسپانيا سرزمين ماتادور
  اتريش سرزمين دانوب ايتاليا كشور چكمه اي
  ايسلند سرزمين يخهاي جاويداني برزيل كشور قهوه
  بحرين مرواريد خليج پرو سرزمين اينكاها
  تبت بام جهان چاد كشور درياچه
  چين كشور آسماني ژاپن آفتاب تابان
  سوئد كشور با سوادها سيلان گوشواره هندوستان
  ساحل عاج كشور فيل ها شوروي (سابق) پشت پرده آهنين
  شيلي كشور دراز فنلاند كشور هزار درياچه
  فلسطين ازض المقدس فيليپين كشور جزيره ها
  كنيا كشور مائومائو كوبا كشور شكر
  مالديو كشور خوشه اي مصر سرزمين فراعنه
  نپال آمال كوهنوردان ونيز ملكه آدرياتيك
  هلند كشور گل لاله لبنان كشور دلاوري و مبارزه
 19. #30
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  یه جا ,زیر سایه خدا....
  سن
  6
  نوشته ها
  1,858
  تشکر
  5,171
  تشکر شده 5,833 بار در 1,450 پست

  بدلباس ترین شهرهای دنیا انتخاب شدند

  بدلباس ترین شهرهای دنیا انتخاب شدند

  سایت خبری ام.اس.ان اقدام به انتخاب بدلباس ترین مردم در شهرهای مختلف پنج قاره جهان کرد.

  دراین رده بندی شهرهای آمریکایی و کانادایی اکثر رتبه ها را به خود اختصاص دادند و تنها یک شهر از آسیا در بین ده شهر دیده می شود.

  اولین شهر اورلاندو در ایالت فلوریدا آمریکا وشهر دوم مائویی در ایالت هاوایی ازهمین کشور است.

  اما شهر ونکوور کانادا که در سه سال اخیر به مقصد اول مهاجرین متمول از کشورهای آسیایی و اروپایی بدل شده و متوسط قیمت مسکن در آن دو برابر سایر شهرهای کانادا است،
  در ناباوری مقام سوم جدول را به خود اختصاص داده است .

  به گفته مسئولین این سایت، استفاده بیش از حد از البسه ورزشی برای امور روزمره از سوی مردم ونکوور و همچنین اورلاندو از دلایل اصلی رتبه بالای آنها در جدول بوده در حالی که آنها می توانند با لباسهای مناسب و ساده دیگری در خیابانها ظاهر شوند.

  در رتبه های چهارم تا دهم این رده بندی شهرهای هارایوکو ( ژاپن) بوستون ، سیاتل ، سان فرانسیسکو، اوتاوا ، پیتس برگ و جرسی شور (از آمریکا و کانادا) دیده می شوند.
 20. 2 کاربر مقابل از این پست kahrobara تشکر کرده اند.


+ ارسال موضوع جدید
صفحه 3 از 13 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

تعداد اعضای بازدید کننده از این تایپیک : 0

بازدید کنندگان :  (نمایش کلی)

نامی برای نمایش وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •